«طوقی» از انتشارات سوره مهر در بیستمین جشنواره ادبی شهید حبیب غنی‌پور تقدیر شد

02:130

کتاب «طوقی» نوشته محمدرضا آریان‌فر، از انتشارات سوره مهر در بخش رمان نوجوان دوره بیستم جشنواره ادبی شهید حبیب غنی‌پور تقدیر شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیین پایانی بیستمین دوره جشنواره ادبی شهید حبیب غنی‌پور به صورت مجازی برگزار و برترین‌ها معرفی شدند.

در دوره بیستم جشنواره شهید غنی‌پور، داوران بخش رمان نوجوان متشکل از آقایان حبیب یوسف‌زاده، خسرو باباخانی، نبی‌الله بابایی، رضا پریزاد و بیژن قفقازی‌زاده دو اثر را شایسته تقدیر دانستند.

داوران این بخش پس از بررسی اولیه حدود ۲۰۰۰ اثر و کنار گذاشتن آثار بازنویسی، ترجمه و سایر آثار غیرمرتبط با بخش رمان (تألیفی) نوجوان، در نهایت تعداد ۵۲ عنوان رمان را برای مرحله دوم برگزیدند که از این تعداد در مرحله بعد، ۱۲ عنوان کتاب به مرحله نهایی راه یافت و از بین آن‌ها، ۵ اثر («پاییز مزه خرمالو می‌دهد» از زهرا حیدری، انتشارات سوره مهر؛ «طعم سیب زرد» نوشته ناصر یوسفی، انتشارات پیدایش؛ «دارم می‌رسم جان‌جان» نوشته مهدی کردفیروزجایی، انتشارات شهرستان ادب؛ «طوقی» نوشته محمدرضا آریان‌فر، انتشارات سوره مهر و «کله آهنی» از ویدا اروجی انتشارات سوره مهر) به‌عنوان نامزدهای نهایی دریافت جایزه معرفی شدند.

نهایتاً، کتاب «طوقی» نوشته محمدرضا آریان‌فر از انتشارات سوره مهر، به‌دلیل واکاوی و توصیف هنرمندانه برهه‌ای از دوران دفاع مقدس در خطه جنوب، ارائه تصویر باورپذیر و تأثیرگذار از زندگی شخصیت‌های بومی منطقه و شخصیت‌پردازی همذات‌پندارانه و به‌یادماندنی، تعلیق و غافلگیری و گره‌گشایی مناسب و تأمل‌بر‌انگیز در بخش رمان نوجوان دوره بیستم تقدیر شد.

این رمان روایتی پرکشش و زیبا از زندگی یک نوجوان در سال‌های جنگ و بمباران است.

در بخشی از کتاب «طوقی» می‌خوانیم:

«فرید با تعجب به صورت فرمانده که مثل سنگ سفت شده بود و بی‌رنگ، نگاه کرد. زندونی بودن خیلی سخته! چه آدم باشی، چه پرنده، فرق نمی‌کنه. آزاد به دنیا می‌آی و باید آزاد زندگی کنی و آزاد بری.

فرید صدای شکستن گران‌قیمت‌ترین بلور دنیا را تهِ این صدا شنید، برای همین رویش را گرفت به سمت لانه و کفتر‌هایی که انگار حرف‌های فرمانده را شنیده بودند و با بی‌قراری در فضای تنگِ لانه بال‌بال می‌زدند. صدای خنده فرمانده او را به خود آورد:

تا پشیمون نشدم پروازشون بده برن دنبال زندگیشون.

آسمون کور شده، فرمانده. تاریکه!»

همچنین از کتاب «دارم می‌رسم جان‌جان» نوشته مهدی کُرد فیروزجایی، از انتشارات شهرستان ادب، به‌دلیل داستان‌پردازی پرکشش و متناسب با حال و هوای مخاطبان، فضاسازی و شخصیت‌پردازی باورپذیر، توجه به نقش‌آفرینی و کنشگری اجتماعی نوجوانان و پیرنگ مناسب به همراه «طوقی» نیز در این بخش تقدیر شد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند