دبیر جشنواره طنز «دادخند»؛
طنز یک امر مقدس است و باید به خوبی شناخته شود

02:350

حجت الاسلام مهدی پرنیان گفت: باید به درستی از قدرت رسانه شعر به ویژه طنز در راستای انتقال پیام و پیشگیری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، حجت الاسلام مهدی پرنیان مسئول دفتر طنز حوزه هنری استان یزد در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره شعر طنز «دادخند» که با حضور سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور، غلامعلی دهشیری رییس کل دادگستری استان یزد و جمعی از مدیران، هنرمندان، شاعران و طنزپردازان در یزد برگزار شد، شعر را یک رسانه کهن با قدمت هزار و ۱۰۰ سال دانست و گفت: این رسانه‌ همچنان به روز است و چیزی از اثرگذاری آن کم نشده است.

وی با اشاره به جایگاه بالای هنر و شعر در نزد ایرانیان و فارسی‌زبانان افزود: شعر در زبان فارسی رتبه و شأن بسیار بالایی دارد از این رو باید به این رسانه قوی که در اختیار داریم بیش از پیش بها دهیم و بیشتر از آن استفاده کنیم.

دبیر نخستین جشنواره طنز «دادخند» به دیدار شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با رهبر معظم انقلاب اسلامی و تأکید ایشان بر استفاده درست از نعمت شعر اشاره کرد و افزود: باید با استفاده درست از شعر و طنز، شکر این نعمت الهی را به جا آوریم.

پرنیان با بیان اینکه اگر شعر با طنز همراه شود اثرگذاری و گستردگی تأثیر آن بیشتر خواهد شد، ادامه داد: طنز یک رسانه و سلاح تأثیرگذار برای بیان مشکلات و معضلات اجتماعی است.

وی اظهار کرد: هرچند طنز در ظاهر شبیه بقیه انواع شوخ طبعی است اما آنچه طنز را متفاوت و متمایز می‌کند درون‌مایه و هدفی است که در آن نهفته است.

این شاعر طنزپرداز هدف طنز را تعمیر، جراحی و اصلاح ناراستی‌ها و معضلات اجتماعی عنوان کرد و افزود:  طنزپرداز باید مشکلات و معضلات اجتماعی را شناسایی کند و بدون هر گونه کینه، نفرت و خصومت شخصی با تیغ تیز نقادیِ طنز در صدد اصلاح کژی‌ها و معضلات جامعه برآید؛ این هنر طنزپرداز است و همین عامل، طنز را از سایر شوخ طبعی‌ها مانند هزل و هجو و فکاهه جدا می‌کند.

دبیر جشنواره طنز «دادخند» با بیان اینکه طنز یک امر مقدس است، ادامه داد: ما باید  طنز را خوب بشناسیم و به جامعه هم بشناسانیم.

پرنیان با اشاره به اینکه بیان معضلات جامعه بسیار تلخ و ناگوار است، اظهار داشت: طنزپرداز هنرمندانه این تلخی‌ها را از صافی طبع و ذوق ادبی خود عبور می‌دهد و یک شهد شیرین و گوارا را به مخاطب منتقل می‌کند.

وی برگزاری جشنواره طنز «دادخند» را حرکتی مؤثر و ارزشمند دانست و ضمن دعوت از شاعران و طنزپردازان برای شرکت در این جشنواره گفت: امیدواریم نتیجه این جشنواره در راستای پیشگیری از آسیب‌ها و معضلات اجتماعی، مفید و مؤثر باشد.

در پایان از پوستر اولین جشنواره شعر طنز قوه قضاییه در استان یزد با عنوان «دادخند» رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند