رئیس سازمان زندان‌ها در یزد مطرح کرد؛
طنز و هنر نقش مهمی در بازسازی شخصیت زندانیان دارد

04:0010

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت: طنز و هنر دو مقوله مهم در بازسازی شخصیت زندانیان است که باید از آن‌ها برای تحقق اهداف اصلاحی و تربیتی مددجویان استفاده شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، غلامعلی محمدی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، دوم مرداد در آیین اختتامیه نخستین جشنواه طنز «دادخند» در یزد با اشاره به اینکه هدف اصلی زندانبان و متولیان، اقدامات تأمینی و تربیتی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مناسب برای رسیدن به اصلاح و تربیت است، افزود: فعالیت‌های مستمر فرهنگی و هنری نقش مهمی در تحقق اهداف و مأموریت‌های سازمان زندان‌ها دارد.

وی با قدردانی از ابتکار عمل دادگستری کل استان یزد که با همکاری برخی نهادهای فرهنگی و هنری از جمله حوزه هنری و همراهی شاعران و طنزپردازان نخستین جشنواره طنز دادخند را برگزار کردند، ادامه داد: سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور از هر فعالیت و ابتکار فرهنگی و هنری برای اصلاح و تربیت جامعه هدف استقبال و از آن حمایت می‌کند.

محمدی با بیان اینکه طنز برای ایجاد انبساط خاطر و روحیه نشاط و سلامت جامعه بسیار مؤثر است، خاطرنشان کرد: خیلی از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی را می‌توان با بهره‌گیری از برنامه‌های مناسب فرهنگی و هنری و برپایی جشنواره‌های مختلف مرتفع کرد و این برنامه‌ها باید روز به روز تقویت شود و گسترش یابد.

وی اظهار داشت: اقدامات فرهنگی و هنری با همکاری شاعران و هنرمندان زمینه خنده و شادی را فراهم می‌کند و برای حل بسیاری از مشکلات روحی و روانی می‌توان از فعالیت هنری در قالب یک برنامه مدون و فراگیر سالانه بهره گرفت که برای تداوم آن تلاش و همکاری نیاز است.

استاندار یزد هم ضمن قدردانی از برگزار کنندگان جشنواره طنز دادخند، آن را کاری نو و ابتکاری دانست و با تأکید بر تداوم این رویداد ادبی افزود: بسیاری از واقعیت‌های جامعه را می‌توان در قالب برنامه‌های فرهنگی و هنری به خصوص طنز بیان کرد زیرا طنز نقش مؤثری در اصلاح امور دارد.

مهران فاطمی افزود: زبان فرهنگ و هنر و برگزاری جشنواره‌های مختلف اگر دقیق، عالمانه، واقع‌بینانه و همراه با انصاف باشد نه تنها مشکلی ندارد که تقویت و حمایت از آن امری مهم و ضروری است و باید در سطح استان مکرر به آن پرداخته شود.

وی اظهار داشت: زبان فرهنگ و هنر برای اصلاح برخی از امور مختلف در جامعه یک ضرورت است و باید همواره با همکاری نخبگان، شاعران، هنرمندان و علاقه‌مندان حتی در قالب طنز به آن پرداخته و زمینه کار و فعالیت در این عرصه مهم بیش از گذشته فراهم شود.

غلامعلی دهشیری رئیس‌کل دادگستری استان یزد هم به اهمیت برگزاری نخستین جشنواره طنز دادخند با همکاری شاعران، هنرمندان و برخی سازمان‌ها و دستگاه‌ها اشاره کرد و انجام آن را برای تحقق اهداف دستگاه قضا مؤثر دانست و تداوم آن را خواستار شد.

در پایان با اهدای تندیس جشنواره، لوح سپاس و جوایز نقدی از برگزیدگان و شایستگان تقدیر اولین دوره این رویداد ادبی تجلیل شد.

به گفته دبیر جشنواره طنز «دادخند» ۱۲۲ اثر از شاعران و طنزپردازان ۲۲ استان در دو بخش «جرائم و آسیب‌های اولویت‌دار» و «دستگاه قضایی» به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که ۵۰ اثر به مرحله نهایی داوری راه یافت.

حجت‌الاسلام مهدی پرنیان افزود: در نهایت با رأی هیات داوران متشکل از ناصر فیض، عباس احمدی و مهدی پرنیان، شش نفر حائز رتبه و هفت نفر شایسته تقدیر شناخته شدند.

در این مراسم همچنین تعدادی از برگزیدگان به شعرخوانی طنز پرداختند.

ایجاد زمینه‌های ارتباط بیشتر دستگاه قضایی با اقشار تأثیرگذار اجتماعی همچون هنرمندان، نویسندگان، شاعران و طنزپردازان، شناخت سختی‌های کار قضایی و ایجاد دیدی واقع بینانه از تلاش‌های قوه قضاییه، استفاده از ظرافت، دقت و نگاه خاص شعرا و هنرمندان برای اطلاع‌رسانی از جرائم و آسیب‌های اجتماعی اولویت‌دار به منظور ارائه آموزش‌های پیشگیرانه از اهداف برگزاری این جشنواره عنوان شده است.

بهره‌گیری از زبان طنز به عنوان یکی از زیباترین و مؤثرترین قالب‌ها برای انتقال پیام و ارتقای فرهنگ جامعه، شکوفایی استعدادهای ادبی در حوزه شعر طنز، تولید محتوا و خلق آثار ادبی مانا و اثرگذار با موضوع عدلیه از دیگر اهداف این رویداد بود.

نخستین جشنواره شعر طنز «دادخند» به همت دادگستری کل استان یزد و با مشارکت حوزه هنری یزد، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد برگزار ‌شد.

استان یزد با وجود استعدادهای هنری و ادبی خلاق و توانمند به ویژه در حوزه شعر طنز و برگزاری محافل و انجمن‌های ادبی از جمله محفل طنز «قندشکن» که از سال ۱۳۹۵ با هدف ترویج طنز عفیف و سالم، حفظ و انتشار اصطلاحات بومی و محلی، آشنایی خانواده‌ها و فرزندان با شیوه شوخی صحیح و سالم و ایجاد امید و نشاط اجتماعی در حوزه هنری یزد آغاز به کار کرده یکی از استان‌های فعال و اثرگذار در حوزه شعر و ادب و طنز در کشور به شمار می‌آید.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند