استاندار چهارمحال و بختیاری:
طرح‌های راهبردی برای جهش هنری در استان ارائه شود

04:000

استاندار چهارمحال و بختیاری با تاکید بر لزوم ارائه طرح‌های راهبردی برای ایجاد جهش هنری در استان گفت: موضوع مدیریت فرهنگسرای بزرگ شهرکرد پیگیری و به زودی راهکار عملیاتی برای آن اتخاذ خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، غلامعلی حیدری استاندار چهارمحال و بختیاری روز شنبه ۲۰ فروردین ماه به مناسبت آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی و سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی ضمن بازدید از واحد های هنری حوزه هنری چهارمحال و بختیاری در نشست با جمعی از هنرمندان استان در حوزه هنری افزود: لازم است دستگاه‌های متولی فرهنگ و هنر در استان گزارشی از اقدامات و ظرفیت‌های موجود و همچنین نوع حمایت‌های ارائه شده به هنرمندان را تهیه و ارائه کنند تا تصمیم‌گیری‌ها بهتری انجام شود.

وی با اشاره به صحبت‌های هنرمندان استان درباره کمبود فضای فرهنگی و هنری تصریح کرد: اگر چه مشکلاتی وجود دارد اما تمامی اقدامات محدود به امکانات نمی‌شود و نقش موثر نیروهای انسانی باید دیده شود، همانگونه که در دوران دفاع مقدس نقش نیروهای انسانی معجزه کرد و استانداردهای نظامی را برهم زد.

استاندار چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه هنرمند انقلابی و جهادی نباید به دلیل کمبود امکانات، کار خود را متوقف کند و زمین‌گیر شود، یادآور شد: از قشر هنری و فرهنگی استان انتظار می‌رود تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده و به سمت تحول آفرینی قدم بردارند.

حیدری به موضوع جهاد تبیین و اهمیت تولید محتوا در تبیین دستاوردها و اثرات انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر می‌خواهیم جهاد تبیین ماندگار شود باید از دریچه هنر وارد شویم و در این مورد نقش هنرمندان بسیار موثر است.

وی تربیت نیروی انسانی متعهد و دغدغه‌مند را نیز از ضرورت‌های حرکت در مسیر جهاد تبیین و تعالی هنر انقلاب اسلامی دانست و گفت: چهارمحال‌ و بختیاری در برخی شاخه‌های هنری همچون‌ شعر، داستان، هنرهای تجسمی و موسیقی  سرآمد است و حرف برای گفتن دارد که برای بروز و ظهور هرچه‌ بهتر آن باید به شیوه‌ای هنرمندانه عمل شود.

حیدری بحث‌ تعامل و ایجاد زمینه‌های همکاری بین هنرمندان و ادارات و نهادهایی چون صدا و سیما، شهرداری‌ها و دانشگاه‌ها را راهی برای بروز و ظهور استعدادها و قابلیت‌های هنری استان بیان‌ کرد و افزود: تولیدات هنرمندان استان در بخش فیلم قابل توجه است اما اینکه این آثار تا چه میزان به نمایش درآمده است، موردی‌ است که جای آن در بسط هنری و معرفی هنرمندان این عرصه خالی است.

استاندار چهارمحال و بختیاری فعالیت دانشگاه شهرکرد در رشته ادبیات پایداری را نیز یادآور شد و ادامه داد: هنرمندان و مسوولان هنری‌ استان با همراهی دانشگاه می‌توانند به تولید محتوا در این حوزه بپردازند.

حیدری با بیان اینکه از هنرمندان انتظار می‌رود در گام دوم انقلاب اسلامی با استفاده از ظرفیت هنری، تهدیدات را به فرصت تبدیل کنند، گفت: این توقع از جامعه هنرمندان وجود دارد که در واکنش به رویدادهای جامعه در کنار مردم، اقدام‌ به‌هنگام و هماهنگی را به نمایش بگذارند.

وی در ادامه به نقش برجسته تیپ قمر بنی‌هاشم(ع) در جریان دفاع مقدس و دلاورمردی‌های مردم چهارمحال و بختیاری در جبهه‌های حق علیه باطل اشاره کرد و افزود: این صحنه‌ها ‌و این جانفشانی‌ها مغفول و مظلوم واقع شده است و باید در قالب تاریخ شفاهی مستند شود تا زمینه را برای خلق آثار هنری دیگر همچون فیلم‌های سینمایی نیز فراهم کند.

استاندار چهارمحال و بختیاری یادآور شد: در زمانه‌ای که‌ دشمن به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی میان مردم است، هنرمندان باید با انعکاس هنرمندانه اقدامات و دستاوردهای‌ انقلاب برای ایجاد امید در جامعه تلاش کنند.

حیدری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: توسعه‌ همه جانبه استان در برنامه‌ریزی‌ها مد نظر قرار دارد و در این راستا با نشست‌های متعدد با اقشار مختلف و همچنین سفرهای‌ شهرستانی‌ بخشی از مشکلات و نواقص احصا شده است که تلاش می‌شود در حد توان برای رفع آن‌ها اقدام شود.

استاندار با بیان اینکه تنها به توسعه‌ عمرانی پرداخته نخواهد شد و همه جوانب در دستور کار قرار دارد، افزود: طرح‌های نیمه تمام استان که نقشی‌ پیشران‌ در توسعه‌ دارند و بخشی از آن‌ها نیز مربوط به بخش‌ هنر و فرهنگ است، شناسایی شده تا در اعتبارات سفر رییس‌جمهور به‌ آنها پرداخته شود.

هنرمندان حاضر در این نشست نیز مواردی همچون ضرورت تغییر نگاه مسوولان به مقوله هنر و شناخت نقش تحول‌آفرین آن در تمامی عرصه‌ها، توسعه‌ فضاهای فرهنگی به منظور ارائه آثار هنرمندان، بازگرداندن مدیریت فرهنگسرای بزرگ شهرکرد به استان، همکاری هر چه بیشتر شهرداری به اختصاص فضا برای ارائه و تبلیغ آثار هنری، تسریع‌ در تدوین سند چشم‌انداز حوزه هنر و فرهنگ استان، تزریق بودجه و اعتبارات فرهنگی دستگاه‌های اجرایی به جریان‌ هنری استان، توجه به پژوهش‌های‌ هنری و ایرانشناسی، راه‌اندازی دوباره خانه هنرمندان و در اختیار قرار دادن مکان به حوزه هنری استان برای راه اندازی خانه هنرمندان استان و بررسی مشکل واگذاری اتاق آیینه به انجمن خوشنویسی را مطرح کردند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند