ضیایی: کاریکاتور در احقاق حق مظلومان جهان قوی‌تر عمل می‌کند

03:470

مسعود ضیایی‌زردخشویی از داوران مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» عنوان کرد: در پرداخت موضوعی همچون اشغال فلسطین توسط اسرائیل، هنر کاریکاتور در جهان نسبت به احقاق حق مظلومان، قوی‌تر عمل می‌کند و قطعاً تأثیرگذارتر خواهد بود.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این کاریکاتوریست به بهانه اختتامیه این رویداد بین‌المللی در گفت‌وگویی کوتاه درباره تأثیر هنر و اقدام هنرمندان در پرداخت به موضوعی همچون فلسطین و احقاق حق مظلومان جهان، به «اثر پروانه‌ای» اشاره کرد و توضیح داد: در جهانی که یک پروانه در جایی پر می‌زند و در نقطه‌ای دیگر از جهان به اصطلاح طوفانی به راه می‌افتد، بنابراین در پرداخت این موضوع توسط هنرمندان هم هر طرح و برنامه و مسابقه‌ای می‌تواند تأثیر خودش را داشته باشد که طبیعتاً در عرصه هنر این اثر به مراتب قوی‌تر خواهد بود؛ چراکه به زبان طنز گفته می‌شود و قصه‌گویی و داستان به همراه دارد. به همین سبب هم مردم بیشتر خوششان می‌آید و هم اینکه سرگرم می‌شوند از طرفی هم زبانی دیگر یاد می‌گیرند.

وی بیان کرد: زبان کاریکاتور می‌تواند چنین موضوعاتی را بیشتر گسترش بدهد و در اذهان نفوذ کند به سبب اینکه جنبه رسانه‌ای و پیام‌رسانی دارد. به عنوان مثال این هنر، همچون هنر نقالی و مجسمه‌سازی نیست که نیاز به دکور و پیش‌پرده داشته باشد.

در ادامه این گفت‌وگو پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به گذشت سال‌های زیادی از اشغال کشور فلسطین، فکر می‌کنید چنین رویدادی تا چه زمانی برای هنرمندان و همچنین علاقه‌مندان به برگزاری چنین مسابقاتی تازگی داشته باشد و همچنان استقبال هنرمندان بین‌المللی را به همراه داشته باشد؟ مطرح شد که ضیایی پاسخ داد: به‌نظرم چنین موضوعاتی مثل مسئله فلسطین که متأسفانه سال‌ها وجود داشته و باز هم وجود خواهد داشت راحت حل نمی‌شود، بنابراین صد در صد جشنواره‌ها و مسابقات مربوط به این رویداد وجود خواهند داشت. به اعتقاد من تا زمانی که جنگ تمام نشود برگزاری چنین مسابقاتی هم پایانی ندارد و قطعاً از سوی کسانی که روی این رویداد حساس هستند و در جهان واکنش نشان می‌دهند، استقبال به همراه خواهد داشت که تعدادشان هم کم نیست، بنابراین خیلی سریع در این عرصه شروع به کار می‌کنند.

داور این رویداد بین‌المللی در بخشی دیگر به حضور ۶۶ کشور جهان در مسابقه «فلسطین تنها نیست» اشاره کرد.

این هنرمند در همین راستا علت استقبال جهانی از سوی هنرمندان نسبت به این رویداد بین‌المللی را اینگونه ارزیابی کرد: هنرمندان شاخک‌های حسی‌شان خیلی حساس‌تر است و همیشه نسبت به موضوعاتی که مردم جهان را به خود درگیر کرده، واکنش بیشتری نشان می‌دهند که یکی از همین موضوعات، مسئله اشغال فلسطین توسط اسرائیل است که سال‌هاست وجود دارد و چه در عرصه کاریکاتور و عکس در جشنواره‌های مختلف نیز کم به آن پرداخته نمی‌شود، به‌دلیل اینکه مسئله‌ای نیست که دور از چشم هنرمندان جهان باشد، بلکه مقابل چشمانشان در حال رخداد است و صد در صد واکنش به همراه دارد.

این کاریکاتوریست همچنین در زمینه نشر فرهنگ هنر مقاومت پیشنهاد داد: چه خوب است تعداد جشنواره‌هایی که در این عرصه برگزار می‌شود بیشتر شود؛ ضمن اینکه در فضای مجازی و همچنین رسانه‌ها هم باید بیشتر پرداخته شود، به‌دلیل اینکه در حال حاضر این فضاها در افکار آدم‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

ضیایی در پایان سخنانش ضمن آرزوی موفقیت برای دست‌اندرکاران مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» اظهار کرد: امیدوارم به‌زودی مسئله فلسطین هم ختم به خیر شود و آرامش به مردمانش برگردد.

گفتنی است، مسعود ضیایی‌زردخشویی که به عنوان یکی از داوران این مسابقه معرفی شده، از کاریکاتوریست‌های خوب کشورمان است. وی جوایز ملی و بین‌المللی بسیاری از جشنواره‌های داخل و خارج کشور نیز کسب کرده است. همچنین او موفق به کسب نشان درجه هنری در رشته کاریکاتور از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است. ضیایی تاکنون عضو ده‌ها جشنواره ملی و بین‌المللی بوده است.

بنابراین گزارش، نمایشگاه مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» همزمان با هفته هنر انقلاب در گالری «ابوالفضل عالی» حوزه هنری افتتاح شد که در آن هنرمندان ۶۶ کشور جهان در سه بخش کاریکاتور، کارتون و پوستر، بیش از ۳۰۰ اثر ارائه داده‌اند.

سید مسعود شجاعی‌طباطبایی دبیر هنری این رویداد بین‌المللی و همچنین مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری است.

همچنین محمد خزایی، مسعود ضیایی‌زردخشویی، عباس ناصری، سعید صادقی و مسعود شجاعی‌طباطبایی از داوران ایرانی این مسابقه هستند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند