«ضیافت اهل دلان» در شهرستان بهشهر برپا شد

02:110

افتتاحیه ویژه برنامه هنری آیینی شب‌های ماه مبارک رمضان و هفته هنر انقلاب در موسسه هنری آنا بهشهر صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، شامگاه یکشنبه ۲۸ فروردین سال جاری با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و عموم علاقمندان، ویژه برنامه هنری آیینی «ضیافت اهل دلان» در شهرستان بهشهر برگزار شد.

ضیافت اهل دلان  متشکل از «تُرنا بازی _ بهار صلوات_»، «نقالی و تعزیه»، «نمایشنامه خوانی»، «رونمایی از کتاب» «آیین گهواره گردانی»، «شاهنامه خوانی» و «مراسم احیای شب های قدر» با هدف بازخوانی و احیای آیین های رایج شب‌های ماه مبارک رمضان در استان مازندران ضمن پاسداشت هفته هنر انقلاب اجرا می شود.

جهانگیر نصری اشرفی فرهنگ پژوه در بخشی از این رویداد درباره بوجود آمدن آیین ها در جامعه، برخی آداب و سنن مذهبی مازندران و ارتباط دین با آیین نکاتی را مطرح ساخت و در ادامه «مهدی روحی»  به اجرای نقالی  داستان رستم و سهراب شاهنامه پرداخت.

مهدی معصومی گرجی در سخنرانی کوتاهی با اشاره به لزوم پرداختن به آیین ها و سنت های حسنه، احیای آداب گذشتگان را (که همانا مسیر تعالی و جوشش شور زندگی در جامعه ای اخلاق مدار بوده) یک امر لازم برشمرد و گفت: باید با شیوه های هنری بویژه هنر نمایش به آیین ها پرداخت و نسل امروز را با سبک زندگی پیشرو و معنوی آشنا ساخت.

رییس حوزه هنری مازندران گفت: بسیاری از رسوم و آیین های این سرزمین از منظر وجوهات پهلوانی و حماسه، اخلاق گرایی، دینداری، روحیه مردم داری، گذشت و ایثار و … راهی برای رستگاری و تعالی انسان بوده و بازخوانی و تحلیل آن، امروز بسیار حائز اهمیت است.

این مقام مسئول با ذکر این نکته که حوزه هنری مازندران به دنبال ایجاد هسته های هنر انقلاب در شهر های مختلف استان است افزود:  با توجه به پیشینه فعالیتهای فرهنگی هنری و نمایشی «مهیار هزار جریبی» مدیر موسسه  آنا در زمینه آثار آیینی، مذهبی و دفاع مقدسی، ما میتوانیم این مرکز را به عنوان یکی از هسته های هنری حوزه هنری مازندران در شرق مازندران تعیین کرده و از این طریق اهداف خود در زمینه تربیت هنرمندان متعهد، تولید آثار فاخر هنری و فعالیتهای جریان ساز را دنبال کنیم.

ضیافت اهل دلان در ادامه با برنامه هایی مانند تبری خوانی ( آواز مقام های مازندران)، یک قطعه کوتاه تعزیه، تشریح و اجرای ترنا بازی، و در نهایت رونمایی از  کتاب نمایشنامه «زنان بیشه گل» نوشته «مهیار هزار جریبی» پایان گرفت.

ضیافت اهل دلان تا ۲ اردیبهشت با برنامه های متنوع  از جمله برگزاری مراسم ویژه شب‌های قدر ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند