«ضیافت اهل دلان» با اجرای برنامه‌های آیینی مذهبی در بهشهر برگزار شد

02:490

به همت حوزه هنری مازندران اختتامیه ویژه برنامه هنری آیینی شب‌های ماه مبارک رمضان و هفته هنر انقلاب در موسسه آنای بهشهر صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، شامگاه جمعه ۲  اردیبهشت سال جاری با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و عموم علاقمندان، اختتامیه ویژه برنامه هنری آیینی « ضیافت اهل دلان » در شهرستان بهشهر برگزار شد.

ضیافت اهل دلان متشکل از «اجرای نمایش»، «ترنا بازی، بهار صلوات»، «نقالی و تعزیه»، «نمایشنامه خوانی»، «رونمایی از کتاب»، «آیین گهواره گردانی»، «شاهنامه خوانی» و « مراسم احیای شب های قدر» با هدف بازخوانی و احیای آیین های رایج شب‌های ماه مبارک رمضان در استان مازندران ضمن پاسداشت هفته هنر انقلاب اجرا شد.

جهانگیر نصری اشرفی فرهنگ پژوه در بخشی از این رویداد درباره بوجود آمدن آیین ها در جامعه، برخی آداب و سنن مذهبی مازندران و ارتباط دین با آیین نکاتی را مطرح ساخت و در ادامه «مهدی روحی»  به اجرای نقالی یتیم نوازی امام علی علیه السلام (با گریزی به مسائل اجتماعی) پرداخت.

مهدی معصومی گرجی در سخنرانی کوتاهی با اشاره به لزوم پرداختن به آیین ها و سنتهای حسنه، احیای آداب گذشتگان را (که همانا مسیر تعالی و جوشش شور زندگی در جامعه ای اخلاق مدار بوده) یک امر لازم برشمرد و گفت: باید با شیوه های هنری بویژه هنر نمایش به آیین ها پرداخت و نسل امروز را با سبک زندگی پیشرو و معنوی آشنا ساخت.

رییس حوزه هنری مازندران گفت: بسیاری از رسوم و آیین های این سرزمین از منظر وجوهات پهلوانی و حماسه، اخلاق گرایی، دینداری، روحیه مردم داری، گذشت و ایثار و … راهی برای رستگاری و تعالی انسان بوده و بازخوانی و تحلیل آن، امروز بسیار حائز اهمیت است.

این مقام مسئول با ذکر این نکته که حوزه هنری مازندران به دنبال ایجاد هسته های هنر انقلاب در شهر های مختلف استان است افزود:  با توجه به پیشینه فعالیتهای فرهنگی هنری و نمایشی «مهیار هزار جریبی» مدیر موسسه  آنا در زمینه آثار آیینی، مذهبی و دفاع مقدسی، ما میتوانیم این مرکز را به عنوان یکی از هسته های هنری حوزه هنری مازندران در شرق مازندران تعیین کرده و از این طریق اهداف خود در زمینه تربیت هنرمندان متعهد، تولید آثار فاخر هنری و فعالیتهای جریان ساز را دنبال کنیم.

همچنین ضیافت اهل دلان که با محفل قرآن به سر آغاز شد، در ادامه با برنامه هایی مانند اجرای نمایش سوگ امام علی ( ع) توسط هنرمندان نوجوان موسسه آنا، تبری خوانی ( آواز مقام های مازندران)، قطعه کوتاه شبیه خوانی ابن ملجم توسط « استاد اکبری» از پیشکسوتان تعزیه مازندران، تشریح و اجرای ترنا بازی، و در نهایت رونمایی از  کتاب نمایشنامه «زنان بیشه گل» نوشته «مهیار هزار جریبی» و گهواره گردانی با اجرای تیم نمایشی به سرپرستی « سارا یزدانی» پایان گرفت.

ضیافت اهل دلان از ۲۸ فروردین تا ۲ اردیبهشت با برنامه های متنوع  آیینی مذهبی به مناسبت ماه مبارک رمضان و هفته هنر انقلاب به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی مازندران، با همکاری موسسه فرهنگی هنری آنای بهشهر و مشارکت معاونت فرهنگی سپاه کربلای مازندران برگزار شد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند