ضامنی: عملکرد یکساله معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری تشریح شد

07:310

ضامنی در نشست رؤسای مراکز استانی حوزه هنری گفت: توانمندسازی فرهنگی، هنری و اجتماعی با تأکید بر ظرفیت‌های محلات محروم و برگزاری رویدادهای مسئولیت اجتماعی با حضور نخبگان فرهنگی، هنری و ورزشی آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، داود ضامنی معاون فرهنگی هنری امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری در نخستین روز از سی‌ونهمین نشست رؤسای مراکز استانی حوزه هنری با اشاره به عملکرد معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری گفت: امسال علی‌رغم اینکه یک سال کرونازده را پشت سر گذاشتیم، اما حجم اقدامات و کارهای این معاونت به نسبت سال گذشته بیشتر بود. در مردادماه سال جاری دفترچه سازمانی حاوی پنج بخش تهیه شد. بخش اول این دفترچه نگاهی به روند سیاست‌گذاری و اقدامات ۱۵ ساله اداره‌کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری دارد.

ضامنی افزود: همچنین بخش دوم این دفترچه به آسیب‌شناسی و احصاء مسائل و مشکلات اداره‌کل امور استان‌ها در نسبت با ستاد مرکزی و مراکز استانی می‌پردازد.

وی ادامه داد: بخش سوم هم به معرفی ظرفیت‌های زیرساختی مراکز استانی حوزه هنری، بخش چهارم به بودجه مراکز استانی حوزه هنری و بخش پنجم به اطلاعات مربوط به وضعیت نیروی انسانی مراکز استانی اختصاص دارد.

ضامنی با اشاره به برگزاری سی‌وهشتمین سمینار رؤسای مراکز استانی در تهران و ارائه گزارش از برپایی آن گفت: در تیرماه سال جاری سی‌وهشتمین سمینار رؤسای مراکز استانی از ۷ الی ۹ تیرماه در تهران برگزار شد. این سمینار همزمان با آیین تکریم و معارفه رئیس جدید حوزه هنری و با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر آقاتهرانی (رئیس محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی) به عنوان مهمان ویژه برپا شد.

وی افزود: در روز سوم این دوره از نشست‌های رؤسای مراکز استانی حوزه هنری، جلسه مشترکی بین رؤسای مراکز استانی حوزه هنری و مدیران‌ کل اداره تبلیغات اسلامی مراکز استانی نیز برگزار شد.

معاون فرهنگی هنری امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری در مورد تدوین سند راهبردی معاونت راهبری استان‌ها گفت: با ابلاغ وظایف جدید به معاونت راهبری استان‌ها از سوی رئیس محترم حوزه هنری، ضرورت تدوین راهبردهای تحولی و سند برنامه‌ریزی جامع معاونت احساس شد.

وی افزود: در گام نخست تدوین سند راهبردی معاونت راهبری استان‌ها، شورای سیاست‌گذاری معاونت با حضور محمدمهدی دادمان، میثم مرادی‌بیناباج، وحید یامین‌پور، محمدمهدی سیار، مسعود ملکی، مجدالدین معلمی، محمد توکلی، سید محمد هاشمی و جمال یزدانی تشکیل که تا بهمن‌ماه سال جاری تعداد ۴ جلسه برگزار شد. با تشکیل دبیرخانه طرح تحول معاونت مطالعات مربوطه از مهرماه آغاز و پیش‌نویس سند تحول معاونت پس از چهار بار ویرایش نگاشته شد.

ضامنی ادامه داد: به منظور بهره‌گیری از دیدگاه مدیران مراکز استانی و ایجاد یک نگرش فراگیر نسبت به برنامه تحولی معاونت، سلسله نشست‌هایی با حضور رؤسای مراکز استانی تشکیل شد. نشست‌های مذکور در پنج مرحله از نیمه دوم دی‌ماه تا نیمه دوم بهمن‌ماه سال جاری برگزار شد.

ضامنی در ادامه این نشست در مورد تدوین گزارش تفاهم نامه‌های منعقده مابین مراکز استانی حوزه هنری و اداره کل تبلیغات اسلامی استان‌ها گفت: طبق درخواست رئیس محترم حوزه هنری در جلسه مشترک رؤسای مراکز استانی حوزه هنری و مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌های سازمان تبلیغات اسلامی، پس از تعارف و آشنایی دو مجموعه با ظرفیت‌های طرفینی چند سرفصل همکاری بین این دو نهاد تعریف و در قالب تفاهم‌نامه‌ای تعریف شد.

معاون فرهنگی هنری امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری بخش دوم صحبت‌های خود را به اقدامات در حوزه جذب مشارکت‌ها اختصاص داد و گفت: در این حوزه به تأسیس قرارگاه توانمندسازی محلات محروم در ۸ استان پرداختیم. به این منظور با تصویب دو طرح از طرح‌های پیشنهادی حوزه هنری در کارگروه ساماندهی سکونت‌گاه‌های حاشیه‌ای محلات محروم کشور از ردیف اعتبارات ۱۰۵۰۳۰ سازمان امور اجتماعی اعتباری معادل ۱۴/۹۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال برای هشت استان به این طرح‌ها اختصاص یافت.

وی افزود: به همین منظور در ذیل معاونت راهبری استان‌ها، قرارگاه توانمندسازی استعدادهای هنری محلات محروم تأسیس و این دو برنامه یعنی توانمندسازی فرهنگی، هنری و اجتماعی با تأکید بر ظرفیت‌های محلات محروم و برگزاری رویدادهای مسئولیت اجتماعی با حضور نخبگان فرهنگی، هنری و ورزشی محله در ۲۷ محله هدف و در ۸ استان منتخب (استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، خوزستان، البرز، هرمزگان، تهران، کهکیلویه و بویراحمد و کردستان) آغاز شد.

ضامنی در مورد عضویت حوزه هنری در کارگروه ملی پیشگیری از مفاسد اخلاقی و کاهش خشونت و تصویب برنامه‌های پیشنهادی نیز گفت: در کارگروه ملی پیشگیری از مفاسد اخلاقی و کاهش خشونت ذیل معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه مصوب شد که حوزه‌ هنری، طرح تدوین و پیاده‌سازی کمپین رسانه‌ای برای انتشار ۱۶۰ محصول تولیدشده مراکز استانی در سال ۱۳۹۸ با موضوع کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را طراحی و اجرا کند.

وی با اعلام خبر انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد هدایت با هدف تبیین و برجسته نمودن نقش محوری مساجد و ائمه محلات گفت: طی تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای که بین سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد هدایت و حوزه هنری منعقد شد دو برنامه شامل «تولید سه جلد کتاب داستان کوتاه با محوریت سوژه‌های جذاب از بین روحانیون شاخص کشور در تبلیغ محله محور» و «تألیف ۳۰ جلد کتاب تاریخ شفاهی مساجد شاخص و امامان محله تأثیرگذار در تاریخ انقلاب اسلامی با رویکرد ثبت تاریخ شفاهی» مورد توافق قرار گرفت. حجم ریالی این توافق ۹/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال است که آن را بنیاد هدایت تأمین خواهد کرد.

معاون فرهنگی هنری امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری در سومین بخش از سخنان خود در این نشست به اقدامات در حوزه حمایت از برنامه‌ها و تولیدات استان‌ها پرداخت و گفت: طراحی پروژه «قاسم‌خوانی» با هدف تولید ۱۰ قطعه موسیقی حماسی برای روایت دلیری و جوانمردی ایرانیان یکی از این اقدامات است.

وی در توضیح این اقدام گفت: «قاسم‌خوانی» روایتی موسیقایی از آفاق‌های دوردست تاریخ پهلوانی در ایران تا روزگار معاصر است. در این طرح بنا داشتیم استان‌ها، مخاطب را در سفری آهنگین از اعماق تاریخ و فرهنگ حماسه و دلیری و جوانمردی در ایران همراهی کنند و خیال و ذهن و گوش و چشم او را با پهلوانان و جوانمردان معاصر ایران که در رأس آنها شهید حاج قاسم سلیمانی است، آشنا سازند.

ضامنی افزود: در این پروژه از تولید ۱۰ قطعه موسیقی برای پاسداشت سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی در ده استان شامل استان‌های آذربایجان شرقی، خوزستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، گیلان، خراسان رضوی، کردستان، لرستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان حمایت می‌شود.

ضامنی در ادامه معرفی اقدامات مربوطه گفت: حمایت از ۱۲ پروژه مستند و داستانی مرتبط با مستندنگاری کرونا و حمایت مالی به میزان ۵۰ درصد از آنها یکی دیگر از اقدامات ما در حوزه حمایت از برنامه‌ها و تولیدات استان‌ها است.

وی در همین راستا افزود: حمایت‌های ما با هدف مستندنگاری تلاش‌ها و اقدامات مردم و مسئولین در مهار کرونا در کشور و ثبت مجاهدت‌ها و تلاش‌های مؤمنانه انجام خواهد شد. از مراکز استانی درخواست شد تا ایده‌ها، طرح‌ها و پیشنهادات خود را در حوزه فیلم مستند و داستانی ارائه دهند. ۷۵ طرح مستند و داستانی از مراکز استانی دریافت که طی سه نوبت کارشناسی ۱۱ طرح برگزیده شد. به منظور حمایت از تولید این فیلم‌ها، تا سقف ۵۰ درصد هزینه تولید آنها (بسته به برآورد) از محل اعتبارات ستاد اقدام خواهد شد. حجم ریالی این حمایت ۲/۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال است.

ضامنی ادامه داد: حمایت از پروژه‌های حوزه ادبیات پایداری و تاریخ شفاهی در مراکز استانی، جشنواره سراسری «برایم بگو» (خاطرات روزگاران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از زبان بزرگترها برای دانش‌آموزان) و جشنواره ملی «روایت جهاد» از دیگر اقداماتی است که در حوزه حمایت از برنامه‌ها و تولیدات استان‌ها انجام گرفته است.

وی در بخش چهارم صحبت‌های خود با ارائه آمارهای دقیق به اقدامات در حوزه ارزیابی و پایش فعالیت‌ها و برنامه‌های استان‌ها پرداخت و گفت: تا تاریخ ۹۹/۱۲/۱۰ تعداد ۱۶۳۱ برنامه که در سامانه برنامه‌ها ثبت شدند که بیش از ۹۵ درصد آنها توسط کارگروه‌های معاونت فرهنگی و هنری مورد بررسی و تصویب قرار گرفته است.

ضامنی در همین راستا افزود: در سال جاری تعداد ۳۰۱ اثر مکتوب مراکز استانی در زمینه ادبیات پایداری، تاریخ شفاهی، رمان، شعر، داستان و آثار پژوهشی ارزیابی شد که نتیجه آن به مراکز استانی اعلام شد. حجم ارزیابی آثار رسیده حدوداً ۵۱۳۰۰ صفحه است.

معاون فرهنگی هنری امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری در ادامه گفت: بازبینی و ارزیابی کلیه فیلم‌ها و تولیدات تصویری مراکز استانی که از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ تولید شدند و انتخاب فیلم‌های برگزیده مراکز استانی، تهیه گزارش تحلیلی از نحوه واکنش مراکز استانی به ترور شهید محسن فخری‌زاده، نظرسنجی از مخاطبین شرکت‌کننده در نمایشگاه مجازی کتاب روشنای خاطره‌ها در هفته دفاع مقدس، گزارش برنامه‌های مشارکتی مراکز استانی با نهادها، سازمانها و دستگاه‌های اجرایی کشور و نظرسنجی از مدیران مراکز استانی در خصوص بهینه‌سازی سامانه برنامه های مراکز استانی، از جمله اقدامات انجام شده مربوط به این بخش است.

ضامنی در پایان نیز به گزارشی از انتشار کتاب «صبح شام» (خاطرات دکتر حسین امیرعبدالهیان از وقایع سوریه) و برگزاری کارگاه‌های «مدرسه زمستانه درنگ» برای معاونین فرهنگی که از سوی معاونت فرهنگی هنری امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری برگزار شده است، پرداخت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند