«صبح شام» به چاپ ششم رسید

01:350

کتاب «صبح شام» خاطرات حسین امیرعبداللهیان نوشته محمدمحسن مصحفی، توسط انتشارات سوره مهر به چاپ ششم رسید.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کتاب «صبح شام» شامل خاطرات حسین امیرعبداللهیان نوشته محمدمحسن مصحفی به‌تازگی توسط انتشارات سوره مهر به چاپ ششم رسیده است.

سابقه روابط دیپلماتیک میان تهران و دمشق به میانه‌های دهه‌ بیست شمسی بر می‌گردد و از همان سال‌ها تا به امروز، می‌توان دید که ارتباط میان دو کشور ایران و سوریه، هیچ‌گاه بر مبنای دشمنی نبوده است. در کتاب «صبح شام» که از خاطرات حسین امیرعبداللهیان استخراج شده، روایتی از بحران سوریه در سه بخش مطرح می‌شود.

در بخش نخست، بیداری جهان اسلام و عرب و مقابله‌هایی که با آن رخ داد، سوء استفاده‌هایی که از ایجاد شکاف میان شیعه و سنی صورت گرفت، انگیزه‌های اقتصادی آمریکا برای مداخلات نظامی و اهداف او از ترویج دموکراسی در جهان عرب، تفاوت میان اعتراضات سوریه و سایر کشورهای عربی، تلاش‌های سیاسی صورت گرفته میان تهران و دمشق، طرح چهارماده‌ای ایران، فشارهای روانی سنگین بر دمشق، منافع کشورهایی نظیر عربستان سعودی، قطر و ترکیه از بحران سوریه، مواضع و رویکرد روسیه و چین در قبال بحران سوریه، کمک‌های بشردوستانه ایران و ایضا کمک‌های مستشاری در حوزه اجتماعی و سیاسی، تقسیم‌بندی گروه‌های معارض و تروریستی، ضرورت عملکرد مدافعین حرم و جمع‌بندی وضعیت سوریه بعد از بحران مورد بررسی قرار گرفته است.

بخش دوم کتاب پیش‌ رو به تلاش‌های دیپلماتیک و سفرهایی که در ارتباط با تحولات منطقه صورت گرفته، اختصاص دارد و بخش سوم نیز نقش بی‌بدیل سردار سلیمانی در کنترل بحران سوریه و تأمین امنیت ایران و سایر کشورهای منطقه را روایت می‌کند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند