توسط انتشارات سوره مهر؛
«شیوه‌های مختلف نقد هنری» به چاپ چهارم رسید

02:010

کتاب «شیوه‌های مختلف نقد هنری» به قلم حبیب‌الله آیت‌اللهی و از آثار پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی به تازگی توسط انتشارات سوره مهر به چاپ چهارم رسیده است. این کتاب کلیات و الزامات علمی یک نقد هنری را بررسی می‌کند.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، انسان موجود هوشمندی است. می‌اندیشد و بر اساس معیارهای پذیرفتنی خود تصمیم می‌گیرد و اراده و اقدام می‌کند. اما همیشه این معیارها که زاده اندیشه او هستند، به طور مطلق درست و پذیرفتنی نیست، بلکه بر اثر مقایسه داده‌های متفاوت و آگاهی‌های گوناگون مغز اندیشمند، احتمال خطا می‌رود و چه‌بسا که شخص نیاز به راهنما و پیر و مراد داشته باشد.

این راهنما و پیر و مراد در عالی‌ترین درجه خود، پیامبران و اولیای خداونداند، که از سوی او مبعوث و مأمور راهنمایی انسان‌ها می‌شوند و کارهای خوب و بد و تمیز میان آن‌ها و نیز، راه رستگاری را از جانب خداوند به انسان می‌آموزند. با این حال، در قلمرو وحی و ولایت الهی، همه انسان‌ها موظف‌اند که بر اساس معیارهای درست و علمی و تجربی، درست و نادرست و راه راست و پرهیز از کج را به یکدیگر نشان دهند. همین امر است که در کلام خداوند امر به معروف و نهی از منکر تلقی شده است و در قلمرو هنر ما آن را نقد و نقادی و انتقاد گوییم. هنر بدون نقد به درک همگان نمی‌رسد و هنرمند بدون انتقاد و نقادی پیشرفت نمی‌کند و به درجات کمال نایل نمی‌شود.

کتاب سه بخش و چهارده فصل دارد که در بخش اول به کلیات نقد هنری پرداخته می‌شود. بخش دوم به الزامات علمی یک نقد خوب می‌پردازد و بخش سوم برخی از واژه‌ها و اصطلاحات هنری را بررسی می‌کند.

در فصل اول این کتاب معنای نقد و نقادی و منتقد را مرور می‌کنید. فصل دوم اهمیت نقد هنری و منتقد و تأثیرهای سودمند آن‌ها می‌پردازد. پیشینه و تاریخچه نقد هنر موضوع فصل سوم است. فصل چهارم به تحلیلی تاریخی نقد هنری می‌پردازد. نظام‌های مختلف بررسی و تحلیل نقد هنری را در فصل پنجم خواهید خواند و در فصل ششم با انواع نقد آشنا خواهید شد. فصل هفتم شیوه‌های مختلف نقد هنری را بررسی می‌کند.

فصل هشتم به چیستی هنر می‌پردازد. فصل نهم مفهوم زیبایی و هنرهای زیبا را بررسی می‌کند. موضوع فصل دهم خلق و افرینش است. فصل یازدهم درباره جوهر یا گوهر سخن می‌گوید. فصل دوازدهم درباره ترکیب و ترکیب‌بندی سخن می‌گوید. فصل سیزدهم به نقد از منظر زیبایی‌شناسی می‌نگرد.

فصل چهاردهم نیز رایج‌ترین واژگان بیگانه در مکالمات روزمره هنری را معرفی می‌کند.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند