شیروانی: زمانه آوینی‌ها تمام نشده است

06:000

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری گفت: زمانه آوینی‌ها تمام نشده، نسل جدیدی در جامعه در حال رشد است که به اندازه هنرمندان دوران دفاع مقدس و ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در برابر موضوعات و مشکلات جامعه احساس مسئولیت دارند.
به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، حجت‌الله شیروانی در خصوص نام‌گذاری هفته هنر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: ۲۰ فروردین‌ماه سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی به نام روز هنر انقلاب اسلامی نام‌گذاری شده است که به‌همت حوزه هنری انقلاب اسلامی هفته پس از شهادت این شهید به‌نام هفته هنر انقلاب نام‌گذاری شد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه هنر انقلاب طبق تعریف محوری هنر متعهد به حقیقت نامیده می‌شود، گفت: در این تعریف حقیقت واحدی در جهان وجود دارد که کار عمده هنرمند حرکت به سوی این حقیقت واحد و گام برداشتن در مسیر تحقق آن است.

وی بیان کرد: در اثر هنری و نتیجه کار هنرمند نوعی احساس مسئولیت به دگرگونی و اصلاح اجتماعی وجود دارد که این نشأت گرفته از روح و درون مسئول یک هنرمند است که ویژگی بارز امثال شهید آوینی و همه هنرمندان متعهد است.

هنرمند باید مشکلات جامعه را بیان و به تصویر بکشد

شیروانی با اشاره به مستند روایت فتح که توسط شهید مرتضی آوینی ساخته شد بود، توضیح داد: رفتار شهدا کاملا هنرمندانه بوده است، هنرمند باید اوضاع اجتماعی و احوالات جامعه را رصد کند، سپس درصدد باشد که این مشکلات را به تصویر بکشد و بیان کند، ما انتظار نداریم هنرمند معضلات جامعه مانند بیکاری، مسکن و … را حل کند، اما باید به عنوان وجدان همیشه بیدار این مشکلات را به تصویر بکشد و به حساسیت اجتماعی تبدیل کند تا مسئولان برای آن چاره‌ای بیاندیشند.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه هنر انقلابی با هنر انقلاب اسلامی تفاوت دارد، یادآور شد: هنر انقلابی به‌دنبال اعتراض و دگرگونی صرف در جامعه می‌رود، اما هنر انقلاب اسلامی در ایران هنری است که انتظار می‌رود به‌دنبال اصلاح، ساختن، دگرگونی و مبارزه با ضد خود در ذیل پرچم دین‌مداری و حقیقت‌محوری باشد.

وی افزود: حوزه هنری مدعی پرچمداری هنر انقلاب اسلامی است، مدعی هستیم هر قدمی که بر می‌داریم به سمت سازندگی و بهره‌گیری از هنر برای جامعه است و به زعم خودمان این اقدامات حرکت به سمت هنر مسئولانه و متعهدانه‌ است، اما امکان دارد عده‌ای معتقد باشند که آثار تولیدی حوزه هنری در بخش کتاب، فیلم، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و … سازنده نبوده است و این خاصیت تأویل‌پذیری هنر و فرهنگ را نشان می‌دهد. با این وجود تمام تلاش حوزه هنری در راستای خدمت به جامعه، افزایش امید و نشاط و نشان دادن مشکلات و سازندگی بوده و تولید اثر بر مبنای گفتمان فرهنگی انقلاب اسلامی و پرورش نیروهای متعهد در این زمینه از رسالت‌های ماست.

آثار فعالیت‌های فرهنگی پس از چند سال در جامعه نمود پیدا می‌کند

شیروانی با اشاره به اینکه آثار تولیدی هنرمندان حوزه هنری مخاطبان خاص خود را در جامعه دارد، گفت: عموماً بعد از ارائه این آثار در جامعه بازخوردهای مثبت از سوی مخاطبان دریافت می‌شود، اما باید به این نکته توجه کرد که آثار اقدامات فرهنگی برخلاف کارهای عمرانی که بلافاصله نمود عینی پیدا می‌کند، چندین سال بعد در جامعه نمایان خواهد شد و طبیعی است بعضی سلایق نیز ممکن است از بعضی رویدادها رضایت نداشته باشند.

وی تدوام و استمرار تولیدات هنری در حوزه انقلاب اسلامی را برای اثرگذاری در جامعه بااهمیت دانست و تصریح کرد: اقدامات فرهنگی مانند تولید فیلم، توجه به موسیقی، تئاتر، شب شعر، خاطره‌گویی، برگزاری مجامع ادبی و فعالیت سایر رشته‌های هنری باید استمرار و مداومت داشته باشد و همچنین در عین سمت و سوی فکری طبق ذائقه جامعه باشد تا بتوان تأثیر ملموس آن را در جامعه مشاهده کرد، اما عموماً به‌علت کمبود اعتبارات حوزه فرهنگی این اقدامات به‌صورت مقطعی و پراکنده انجام می‌شود که تأثیرگذاری آن را محدود می‌کند.

وی بیان کرد: امروز دنیای تنوع و تکثر است، باید در مراکز فرهنگی و توسط متولیان برنامه‌های مستمر هنری به‌صورت منظم برگزار شود تا هنر آنگونه که شایسته است به خدمت جامعه در بیاید، مقام معظم رهبری نیز تأکید ویژه‌ای بر روی هنر انقلاب اسلامی و لزوم گسترش کمّی و کیفی کار فرهنگی دارند و مکرراً باتوجه به ظرفیت ادبیات، زبان و فرهنگ غنی ایران بر استفاده از این توانایی‌ها تأکید داشته‌اند.

شیروانی با بیان اینکه شهید مرتضی آوینی به‌عنوان هنرمند تراز انقلاب اسلامی معرفی شده است، تأکید کرد: شهید آوینی برای رسیدن به این مرحله سیر و سلوک خاص خود را داشته و پس از گذراندن راهی طی شده در شرایط انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به‌واسطه آشنایی با آرمان‌های امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی دچار تحول شد و این مسیر همچنان باز و انسان‌ساز است و می‌تواند معرف بزرگان متعددی در هنر انقلاب باشد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: نمی‌توان انتظار داشت در شرایط فعلی عیناً فردی با ویژگی‌ها و سلوک شهید آوینی رشد کند، اما هم‌اکنون در سال ۱۴۰۰ هنرمندانی داریم که در آثارشان تعهد این شهید به وضوح قابل مشاهده است و ادامه‌دهنده راه این شهید که هنر معطوف به حقیقت است، هستند، هنرمندان متعهدی که نسبت به مسائل زمانه خود حساس هستند و بر مبنای باور به گفتمان انقلاب در حال نقش‌آفرینی و تولید اثر در گستره ملی و جهانی هستند.

شیروانی تصریح کرد: زمانه آوینی‌ها تمام نشده، نسل جدیدی در جامعه در حال رشد است که به اندازه هنرمندان دوران دفاع مقدس و ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در برابر موضوعات و مشکلات جامعه احساس مسئولیت دارد، جوانان امروز اگرچه شرایط جامعه تغییر فراوان داشته اما برای چون آوینی شدن نیازمند سیر و سلوک بیشتری هستند، فاصله گرفتن از مردم آرمان شهید آوینی نبود، این شهید بزرگوار در جبهه رشادت‌های افرادی را به تصویر می‌کشید که زندگی کاملا معمولی داشتند، اما در طول دوران دفاع مقدس کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دادند و انسان‌هایی مسئول و متعهد در زمان خود بودند.

وی اضافه کرد: بیش از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی و بیش از ۳۰ سال از پایان جنگ تحمیلی در کشور می‌گذرد، اما بعد از چهار دهه به تازگی کتاب انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گردآوری و به چاپ رسید، باید تاکنون تمامی خاطرات شهدا، رزمندگان و جانبازان گردآوری و تبدیل به کتاب خاطره، رمان، آثار هنری و فیلم می‌شد؛ چرا که حفظ و پاسداری نادرست و انتقال ناقص ارزش‌ها و باورها و داشته‌های فرهنگی می‌تواند منجر به تحریف و فراموشی آنها در دل تاریخ شود.

وی با تأکید بر اینکه آدم‌های خاص و ویژه‌ای در ادوار مختلف تاریخ، انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس بودند، خاطرنشان کرد: این افراد باید به مردم جامعه شناسانده شود، آثار ارزشمند هنری و فیلم‌های خوبی در دهه‌های گذشته در رابطه با دفاع مقدس ساخته شد، اما تولید اینگونه آثار تداوم نداشت، برخی از مردم جامعه تمایلی به خواندن کتاب ندارند، اما از فیلم و موسیقی و دیگر رشته‌های هنری استقبال می‌کنند، بنابراین می‌توان از این ظرفیت‌ها در شناساندن آن باورها و آرمان‌ها و حقایق دوران بهره برد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند