شیرزادی: بهترین راه برای پرداختن به موضوع فلسطین، زبان هنر است

05:210

شهرام شیرزادی کاریکاتوریست حاضر در نمایشگاه «فلسطین تنها نیست» گفت: موضوع فلسطین مسئله مهمی است. جهان نمی‌گذارد این کشور تنها بماند؛ ضمن اینکه همه کشورها کاریکاتوریست‌های قوی دارند که همیشه از موضوع فلسطین استقبال می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مسابقه کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» آذرماه ۱۳۹۹ همزمان با اعلام دیدگاه‌های امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نسبت به اهانت نشریه «هبدو» به پیامبر اسلام و فعالیت‌های سازشکارانه با رژیم صهیونیستی فراخوان خود را منتشر کرد.

پس از انتشار فراخوان در سال گذشته، سه هزار اثر از هنرمندان ۶۶ کشور جهان به دبیرخانه این مسابقه ارسال شد که پس از داوری توسط داوران داخلی و خارجی، ۴۵۴ اثر انتخاب و به مرحله نمایشگاهی و نیمه نهایی راه پیدا کردند. این آثار از ۲۳ فروردین‌ماه همزمان با اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی در قالب نمایشگاه «فلسطین تنها نیست» در گالری‌های حوزه هنری و تارنمای ایران کارتون به نمایش گذاشته شد.

۲۳۷ هنرمند ایرانی در این رویداد بین‌المللی حضور دارند که نشان می‌دهد چهره‌های نخبه کشورمان تا چه میزان به بحث مقاومت در عرصه بین الملل اهمیت می‌دهند.

شهرام شیرزادی کاریکاتوریست حاضر در این نمایشگاه، درباره وظایف هنرمندان و در عین حال تأثیرگذاری‌شان در پرداخت به مسائل مهمی همچون فلسطین که سال‌هاست درگیر جنگ است، گفت: وقتی از طریق اخبار و اینترنت خبرهایی از فلسطین و امریکا می‌شنویم، قطعاً می‌دانیم که سال‌هاست به کشور فلسطین ظلم شده و رژیم غاصب اسرائیل همچنان در حال کشتن مردم مظلوم این کشور است. بنابراین به عنوان هنرمند با کاریکاتوریست‌های کشورمان تصمیم گرفتیم از آنها حمایت کنیم و آثاری در این عرصه ارائه بدهیم تا جهان کار ما را ببیند. فلسطین را درک می‌کنیم و تا جایی که لازم باشد به نفعش کاریکاتور می‌کشیم تا احساس تنهایی نکند.

شیرزادی سپس در پاسخ به اینکه فکر می‌کند دلیل استقبال جهانی از مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» چیست؟ گفت: با توجه به ۶۶ کشوری که در این رویداد شرکت داشتند، می‌توان گفت همه جهان باخبر شدند؛ چراکه موضوع فلسطین مسئله مهمی است و متأسفانه روز به روز بیشتر مردمانش را از بین می‌برند. بالاخره جهان نمی‌گذارد این کشور تنها بماند؛ ضمن اینکه همه کشورها کاریکاتوریست‌های قوی دارند که همیشه از موضوع فلسطین استقبال می‌کنند.

وی افزود: خوشبختانه در حال حاضر فضا آنقدر راحت شده که تمام جهان خیلی سریع از اخبار باخبر می‌شوند و در فضای مجازی هم در پرداخت به موضوعی همچون فلسطین، نمایشگاه برگزار می‌کنیم، بنابراین راحت‌تر در دسترس مردم جهان قرار می‌گیرد.

شیرزادی همچنین در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به ورودش به عرصه هنرهای تجسمی اشاره کرد و در پاسخ به اینکه چه اتفاقی افتاد که از این هنر در راستای مقاومت استفاده کرد، توضیح داد: رشته من انیمیشن بود و قبل از اینکه وارد دانشکده صداوسیما شوم با استاد شجاعی در سال ۷۲ آشنا شدم و همیشه از همان ابتدا به کاریکاتور علاقه داشتم، بنابراین کم کم وارد مجله کیهان کاریکاتور شدم. آن زمان آقای شجاعی مسئول این مجله بودند و از کارم خیلی استقبال کردند، بنابراین از همان زمان به بعد با ایشان و حوزه هنری همکاری داشتم و کم کم وارد موضوعات فلسطین، آمریکا ورژیم اشغالگر اسرائیل شدم و با تفکر به موضوع، کاریکاتور ارائه می‌دادم.

وی افزود: من در سال ۹۲ در یک جشنواره با عنوان داعش در بخش کاریکاتور نفر اول شدم که از آن زمان به طور جدی‌تر با حوزه هنری کار کردم.

این کاریکاتوریست کشورمان همچنین در ادامه پیشنهادش به نشر فرهنگ هنر مقاومت را اینگونه ارائه داد: در حال حاضر که وضعیت تعداد نشریات مجلات و روزنامه‌ها خیلی کم شده است، در عین حال فضای مجازی پیشرفت به‌سزایی داشته و ما از این اتفاق خیلی خوشحالیم؛ چراکه از طریق همین فضا کل جهان کارمان را می‌بیند و از این فعالیت‌ها مطلع می‌شود، از جمله مسلمانان که وقتی تلفن همراهشان را در دست می‌گیرند به عنوان مثال از کاریکاتورهای ما هم با خبر می‌شوند.

وی در همین راستا اضافه کرد: زمان قدیم نه اینترنت و نه فضای مجازی نداشتیم، بنابراین در پرداخت به موضوعاتی چون فلسطین فقط می‌توانستیم نمایشگاه برگزار کنیم و از کشورهای جهان دعوت کنیم، اما خوشبختانه در حال حاضر از وجود فضای مجازی می‌توانیم خیلی استفاده کنیم و تا جایی که ممکن است به موضوع فلسطین بپردازیم و برایش وقت بگذاریم. به نظر در چنین شرایطی بهترین کار ممکن این است که حوزه هنری فضای مجازی را قوی‌تر کند.

شیرزادی در ادامه سخنانش از اینکه وظیفه‌اش را در مقابل پرداخت به موضوع فلسطین انجام داده اظهار خوشحالی کرد و گفت: کارهایی که ما می‌توانستیم در این حوزه انجام دهیم، این بود که کاریکاتورهایی بامفهوم طراحی کنیم تا همه جهان ببینند و در عین حال بدانند ما فلسطین را دوست داریم و از آن حمایت می‌کنیم. به نظرم بهترین راه هم همین است که از هنرهایی که بلد هستیم در پرداخت به موضوع فلسطین استفاده کنیم تا ان‌شاءالله مشکلش حل شود و مردمانش احساس امنیت کنند.

این کاریکاتوریست گفت: جوانانی که می‌خواهند وارد عرصه کاریکاتور شوند باید حتما در پرداخت به این رویداد تلاششان را بکنند؛ چراکه ما سال‌هاست داریم روی این موضوع کار می‌کنیم و برای هنرمان زمان می‌گذاریم. بنابراین توصیه‌ام به جوان‌ترها در حوزه کاریکاتور این است که حتما از اخبار سیاسی کشورها و همینطور موضوع فلسطین باخبر باشند.

گفتنی است، شهرام شیرزادی متولد ۱۳۵۱ کارشناسی رشته کارگردانی سینما از دانشکده صداوسیما و همچنین کاردانی رشته فیلم‌سازی است. وی مدرس دانشکده صداوسیما است. شیرزادی همچنین سابقه ساخت چندین فیلم کوتاه و بلند و سریال در زمینه کاریکاتور دارد. این هنرمند برنده جایزه ویژه جشنواره بین‌المللی کاریکاتور چین در سال ۲۰۱۹ بود.

نمایشگاه «فلسطین تنها نیست» گزیده‌ای از آثار مسابقات بین‌المللی در سه حوزه کارتون، کاریکاتور و پوستر تا ۱۷ اردیبهشت در گالری‌ ابوالفضل عالی در حوزه هنری برگزار است. سید مسعود شجاعی‌طباطبایی، محمد خزایی، عباس ناصری، سعید صادقی و مسعود ضیایی زردخشویی از داوران ایرانی این رویداد بین‌المللی هستند.

بیشترین تعداد هنرمندان خارجی حاضر در این مسابقه از کشورهای ترکیه با ۶۲ شرکت کننده، اندونزی و چین هر کدام با ۴۲ شرکت کننده بودند؛ از آمریکای لاتین هنرمندان کشورهای برزیل، کوبا مکزیک، پرو، کلمبیا و از کشورهای اروپایی نیز هنرمندان لهستانی، ایتالیایی، آلمانی و … حضوری مؤثر و گسترده داشتند.

با توجه به اینکه هم اکنون در بیش از هشت کشور جهان نمایشگاهی از آثار مسابقه فلسطین تنها نیست افتتاح شده است، نشان از اهمیت «فلسطین» به عنوان مسئله اول جهان اسلام و منطقه دارد.

منبع: خبرگزای ایرنا

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند