احسان قائدی مطرح کرد؛
شهر سامان می‌تواند میزبان جشنواره شعر آیینی کشور باشد

03:00

رئیس حوزه هنری استان چهارمحال و بختیاری در نشست با فرماندار سامان گفت: سامان می‌تواند میزبان جشنواره شعر آیینی کشور باشد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، احسان قائدی رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری در دیدار با فرماندار شهرستان سامان گفت: سامان با وجود شاعران چون عمان، دهقان، قطره سامانی می‌تواند میزبان جشنواره شعر آیینی کشور باشد. شهرستان سامان با وجود امکان بسیار خوب گردشگری و جاذبه های بسیار زیبا تا کنون به درستی شناخته نشده است و باید با اجرای برنامه های ملی فرهنگی و هنری هر چه بیشتر مفاخر شهرستان سامان و زیبایی های این شهرستان را معرفی کنیم.

وی اظهار داشت: توجه به زیست بوم و فرهنگ بومی هر شهر و دیار اکنون از واجبات است و باید تمام توان خود برای احیا و نگاه داشتن این فرهنگ غنی و بزرگ را داشته باشیم چرا که اگر تلاشی در این باره نکنیم تا سال های آینده بسیاری از آیین ها و فرهنگ های بومی و محلی از بین خواهد رفت.

قائدی افزود: کار ضد فرهنگ را باید با کار فرهنگی پاسخ داد و باید تلاش کنیم با نگاه فرهنگی و تکیه بر زیست بوم خود آثار فرهنگی و هنری تولید کنیم که تاثیر خود را بر گردشگران شهر سامان بگذارد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری گفت: حوزه هنری استان آمادگی خود برای برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و هنری در شهر سامان را اعلام می کند و تلاش دارد در اولین گام خود جشنواره ی شعری با عنوان شعر آیینی و جایزه عمان سامانی را برگزار کند .

قائدی تشکیل کار گروه فرهنگی و هنری با محوریت فرمانداری سامان را پیشنهاد داد و افزود: کار گروه هایی چون کار گروه شعر آیینی با محوریت عمان سامانی و دیگر شاعران گرانمایه شهر سامان، کار گروه فرهنگی برای آب و زاینده رود که باید در کار گروه های اعلام شده  بتوان چند رویداد ملی برای اجرا در سامان اجرایی کرد.

محمدتقی گنجعلی، فرماندار شهرستان سامان نیز در این نشست گفت: بدون شک بهترین راه برای اثر گذاری هنر است و باید هر چه می توانیم برای کار ها و اقدامات خود از هنرمندان کمک بگیریم.

گنجعلی افزود: شهرستان سامان به لحاظ غنای فرهنگی دارای یک صبغه فرهنگی و دینی بالایی است که متاسفانه هنوز کار اساسی و اثر گذاری برای شناساندن مفاخر این شهرستان صورت نگرفته است.

وی اظهار داشت: فرمانداری شهرستان سامان تمام تلاش خود را برای اجرای برنامه های فرهنگی و هنری فاخر در شهرستان انجام می دهد و از برگزاری رویداد های ملی شعر در این شهرستان با تکیه بر شاعران سامانی عمان و دهقان سامانی نیز حمایت خواهد کرد.

محمدتقی گنجعلی افزود: سامان یکی  از مهمترین شهرستانهای گرشگری این استان که در تمام فصل های سال گردشگر در این شهرستان حضور دارد و باید برای گردشگران این شهرستان خوراک فرهنگی فاخر و جذاب داشته باشیم.

فرماندار شهرستان سامان ضمن تقدیر از حضور رئیس حوزه هنری و توجه به شهرستان سامان گفت: فرمانداری شهرستان آمادگی خود برای همکاری مشترک در اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری در این شهرستان را اعلام می دارد.

شهر سامان در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شرقی شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. سامان به دلیل قرار گرفتن در حاشیه زاینده رود از زمینه مناسبی برای کشاورزی، باغداری و جذب گردشگر برخوردار است. محصولات کشاورزی شهر سامان شهرت بسیاری دارند و این شهر به علت وضعیت خاص جغرافیایی برای تولید محصولاتی همچون بادام و گردو بسیار مناسب و از قطب‌های مهم تولید این محصولات در کشور  است.این شهر زادگاه شاعران بزرگی چون عمان، دهقان، میرزا عبدالوهاب سامانی متخلص به (قطره)، اسمعيل بن آقاخان متخلص به (افلاكي) تبيان و … است.

انتعای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند