مرادی بیناباج در خصوص سلسله جلسات دفاعیه نقشه تحولی استان‌های حوزه هنری:
شناخت مزیت‌های زیست‌بوم به تدوین نقشه راهی برای هر استان کمک می‌کند

04:000

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری گفت: برای اینکه تداعی بومی از هنر انقلاب ایجاد شود، باید روی مزیت‌های زیست‌بوم، ظرفیت‌ها، چالش‌ها، مسئله‌ها، اختصاصات، آدم‌ها، فرصت‌ها و چهره‌های سرشناس شناخت پیدا کنیم و از آنها استفاده کنیم تا بر اساس یک محدوده مزیتی نقشه راهی برای هر استان تدوین شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، میثم مرادی بیناباج معاون راهبری استان‌های حوزه هنری در مورد سلسله جلسات دفاعیه نقشه تحولی استان‌های حوزه هنری گفت: ما در دوره تحولی حوزه هنری با رویکرد تمرکززدایی از ستاد تلاش کردیم به ظرفیت‌ها و مزیت‌های مراکز استانی برای بازطراحی هویت و ماهیت هنر انقلاب در گام دوم انقلاب اسلامی توجه کنیم. لازمه این کار آن بود که مزیت‌ها و ظرفیت‌های هر استان شناسایی شود؛ لذا از سال گذشته مجموعه‌ای از فعالیت‌ها طراحی شدند. در قالب یکی از این فعالیت‌ها ۳ ویرایش از زیست‌بوم مراکز استانی که محتوای آن چالش‌ها، فرصت‌ها، تهدیدها، مسئله‌ها، ویژگی‌ها و اختصاصات هر استان است در مراکز استانی حوزه هنری آماده و تدوین شد. این اسناد زیست‌بوم، مبنای شناخت محدوده مزیتی مراکز استانی قرار گرفت. مراکز استانی می‌توانند با تمرکز روی محدوده‌های مزیتی خود در عرصه هنر انقلاب کار کنند.

وی افزود: الگوی نقشه تحول طراحی شد و قرار شد هر استانی با توجه به مزیت‌هایش، نقشه تحولی را برای مدت ۳ تا ۵ سال طراحی کند. همه اینها زیرمجموعه سند تحولی معاونت راهبری استان‌ها است که راهبردها و چشم‌اندازهایی دارد و در آن چشم‌انداز افزایش سهم بوم در هنر انقلابی مدنظر قرار گرفته است. یعنی ما اگر بخواهیم در ۳ سال آینده گزارشی از عملکرد معاونت استان‌ها و مجموعه مراکز استانی حوزه هنری ارائه بدهیم، خواهیم دید به طور کل تداعی بومی از هنر انقلاب ایجاد کردیم.

مرادی گفت: برای اینکه تداعی بومی از هنر انقلاب ایجاد شود، باید روی مزیت‌های زیست‌بوم، ظرفیت‌ها، چالش‌ها، مسئله‌ها، اختصاصات، آدم‌ها، فرصت‌ها و چهره‌های سرشناس شناخت پیدا کنیم و از آنها استفاده کنیم تا بر اساس یک محدوده مزیتی نقشه راهی برای هر استان تدوین شود. هر استان در نقشه مختص به خودش چشم‌اندازها و راهبردهایی دارد. این راهبردها در یک دوره میان‌مدت تبدیل به اقدامات و کلان اقداماتی خواهند شد که برنامه هر استان بر اساس آن نوشته می‌شود.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری بیان کرد: ما تاکنون سه جلسه ارائه و دفاع از نقشه تحول مراکز استانی حوزه هنری را برگزار کردیم. در جلسه اول استان‌های خراسان رضوی و آذربایجان غربی نقشه تحولشان را ارائه کردند، نقشه تحول آنها مورد استماع داوران قرار گرفت و نظرات درباره آنها زیر نظر رئیس حوزه هنری جمع‌بندی شد. در برخی موارد اصلاحاتی گفته شد که قرار شد اعمال شود.

وی ادامه داد: نقشه تحولی استان‌های کرمانشاه و زنجان نیز در جلسه دوم و استان‌های یزد و کرمان هم در جلسه سوم ارائه شدند.

مرادی بیناباج در ادامه گفت: ما پس از ارائه نقشه‌های تحولی همه مراکز استانی حوزه هنری و نهایی شدن آنها، این نقشه‌ها را در مراکز استانی با ساز و کاری ابلاغ و رونمایی می‌کنیم تا محور کار مراکز استانی مذکور در دوره کاری جدید قرار بگیرند. ما بر اساس این محور کاری از استان‌ها پشتیبانی می‌کنیم و آنها را ارزیابی خواهیم کرد تا ببینیم چه میزان متعهد به راهبردهای تعیین شده بودند و چه میزان کار را براساس راهبردهای مذکور پیش بردند.

وی گفت: در مجموع ما در ۳۰ مرکز استان مرتبط با حوزه هنری مجموعه نقشه‌های تحولی را خواهیم داشت و این کار به اصطلاح سیمرغ فرهنگ و هنر انقلاب را به پرواز درمی‌آورد. هر کدام از نقشه‌های تحولی مراکز استانی مضمونی دارند و این مضمون‌ها شبکه‌ای از مضامین راهبردها و چشم‌اندازها را تشکیل می‌دهند. راهبردها و چشم‌اندازهای مذکور مبتنی بر زیست‌بوم جغرافیای فرهنگی ایران اسلامی هستند، بنابراین ما بعدها وقتی از هنر انقلاب یاد می‌کنیم، ناخودآگاه به یاد یکسری ظرفیت‌ها، شاخصه‌ها و آدم‌ها در فراتهران می‌افتیم. الان الزاماً اینگونه نیست.

مرادی اعلام کرد: جلسات شناسایی و ارزیابی ظرفیت‌ها و مزایای زیست‌بوم مراکز استانی حوزه هنری ادامه دارند. تا به امروز نقشه تحولی ۱۰ استان ما نهایی شده است. ۴ استانمان نقشه‌هایشان را ارائه کرده و از آنها دفاع کرده‌اند و ۶ استان دیگر طی یک ماه آینده از نقشه‌های تحولی‌شان دفاع خواهند کرد.

استان‌های باقیمانده نیز در فاز دوم کار تدوین نقشه‌های تحولی‌شان را شروع کرده‌اند، اما کارشان هنوز به مرحله نهایی نرسیده است.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری در پایان گفت: ما امیدواریم که تا پایان فصل پاییز از نقشه تحولی نیمی از استان‌هایمان دفاع شده باشد و کار نقشه‌های تحولی سایر استان‌ها نیز تا انتهای سال انجام شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند