شمارش معکوس برای افتتاح پروژه‌های سینمایی حوزه هنری در کردستان

03:000

با پایان یافتن عملیات ساخت سالن‌های سینمایی در سنندج، بیجار و سقز، شمارش معکوس افتتاح ۹ سالن سینمایی در استان آغاز شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، بر اساس چشم‌انداز بلندمدت حوزه هنری، که معرفی حوزه هنری به عنوان سازنده و اداره کننده سینماهایی مقبول تماشاگران و مؤثر در جریان پخش و نمایش فیلم در سپهر ایران اسلامی است و اینکه خود را در برابر کیفیت اوقات فراغت مردم مسئول می‌داند، گسترش فضاهای فرهنگی و هنری را در قالب سالن‌های سینمایی در دستور کار خود قرار داده است.

در این راستا حوزه هنری با در اختیار داشتن بیش از ۱۳۰ سالن سینمایی به عنوان بزرگ‌ترین سینمادار کشور به منظور توسعه عادلانه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری بر اساس برنامه ششم توسعه و سند چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴، عملیات ساخت سالن‌های سینمایی را در شهرهای مختلف کشور با همکاری و مشارکت استانداری‌ها، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و فرمانداری‌های شهرستان‌ها آغاز کرده است.

در همین راستا در استان کردستان نیز که پیش از این تنها در سنندج و مریوان (بخش خصوصی) سالن سینمایی جهت اکران فیلم وجود داشت، ساخت سینما در بیجار آغاز و در کمتر از ۸ ماه عملیات ساخت سالن سینمایی آزادی بیجار به سرانجام رسید که با استقبال بسیار خوب مردمی مواجه شد.

بعد از این تجربه موفق و بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته و درخواست‌های متعدد مردمی با حمایت استاندار کردستان و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و همکاری و همراهی فرمانداری ویژه سقز و حمایت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین اداره آموزش و پرورش این شهرستان، مجموعه غیر فعال شهید بهشتی این شهر در اواخر سال ۱۳۹۸ جهت تبدیل به سالن سینمایی در اختیار حوزه هنری استان کردستان و مؤسسه بهمن سبز قرار گرفت.

کلنگ‌زنی این عملیات ساخت این مکان اسفندماه ۹۸ با حضور استاندار کردستان آغاز شد که متأسفانه به‌دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا پس از مدتی فعالیت بر اساس دستورالعمل‌های صادره چند ماه متوقف و مجدداً از اواسط تابستان ۹۹ با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های کرونایی عملیات ساخت ان شروع شد.

در کنار این پروژه سینمایی با توجه به استقبال گسترده مردم شهر بیجار از سینما و به منظور افزایش سرانه صندلی سینمایی تبدیل سینما آزادی بیجار به یک پردیس سه سالنه نیز در دستور کار قرار گرفت که بر اساس آن با افزایش ۲ سالن سینمایی، صندلی سینمایی نیز در این شهر افزایش پیدا کرده است.

از دیگر پروزه‌های مهم سینمایی حوزه هنری همزمان با این دو پروژه ساخت ۴ سالن سینمایی در مجموعه پردیس سینمایی بهمن سنندج است که در مجموع ۲۲۰ صندلی به ظرفیت ۷۵۹ صندلی موجود پردیس سینمایی بهمن سنندج می‌افزاید.

ساخت اولین سینما روباز منطقه غرب کشور در پردیس سینمایی بهمن سنندج از پروژه‌های مهمی است که در این سینما رقم خورده است.

هم اکنون با اتمام عملیات پروژه‌های در دست اقدام حوزه هنری شمارش معکوس آغاز به کار ۳ سالن سینمایی در پردیس سینمایی مهر سقز، ۲ سالن در پردیس سینمایی آزادی بیجار و ۴ سالن در پردیس سینمایی بهمن سنندج آغاز شده است که نوید بخش روند ساخت سالن‌های سینمایی در دیگر شهرستان‌های استان خواهد بود.

با آغاز به کار این ۹ سالن سینمایی مجموع سالن‌های دراختیار حوزه هنری به ۱۳ سالن سینمایی و تعداد صندلی‌های سینمایی استان از ۱۳۸۰ صندلی موجود به ۱۷۴۵ صندلی افزایش پیدا می‌کند و حدود ۳۳ درصد به سرانه صندلی استان افزوده می‌شود.

تا پایان سال ۱۳۹۸ استان کردستان با دارابودن ۱۱ شهرستان و ۳۲ شهر تنها در ۳ شهر (سنندج، مریوان و بیجار) دارای سالن سینما بوده است و ۲۹ شهر استان از سینما محروم بوده‌اند که بر این اساس جزء استان‌های کم برخوردار محسوب می‌شوند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند