مصطفی رحمان‌دوست:
شعر کودک و نوجوان منبع آموزشی ندارد

03:350

مصطفی رحماندوست، شاعر مطرح کودک و نوجوان در برنامه «به وقت شعر» گفت: متأسفانه منابع آموزشی زیادی برای شعر کودک و نوجوان نداریم.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، دومین عصر شعر تخصصی کودک و نوجوان با عنوان «به ‌وقت شعر» با حضور مصطفی رحماندوست، اسماعیل امینی، علی داوودی، سعید بیابانکی و جمعی از چهره‌های مطرح شعر کودک و نوجوان در سالن مهر حوزه هنری برگزار شد.

محمدی: شعر کودک سن و سال ندارد

در ابتدا، عباس محمدی، مدیر مرکز آفرینش‌های حوزه هنری از کمال شفیعی بخاطر اهتمام در برگزاری برنامه «به وقت شعر» تشکر کرد و افزود: امیدوارم این محفل، هرجلسه گرم‌تر شود.

این شاعر با تأکید براینکه شعر کودک و نوجوان سن و سال ندارد، گفت: بخاطر یک عمر تلاش دوستان عزیز شاعری که در مسیر کودک و نوجوانان قلم زدند و شعر و داستان آفریدند، تشکر می‌کنم.

محمدی به میزبانی حوزه هنری از برنامه «به‌وقت شعر» اشاره و تأکید کرد: هر فصل پذیرای این جلسه خواهیم بود؛ این محفل و برنامه متعلق به نویسندگان کودک و نوجوان است و ما امروز در این جلسه میزبان علی جانبازی رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان هستیم.

در ادامه بیوک ملکی که به دعوت مجری برنامه روی سن رفته بود با تأکید براینکه قرار نبود من در این جلسه شعر بخوانم تا فرصت در اختیار دیگران باشد، شعر کوتاه «هی تو! هی تو! هی پس من چه!» را خواند.

کشاورز: چندسالی است شعر کودک نگفته‌ام

ناصر کشاورز در ادامه به دعوت مجری برنامه روی سن آمد و با بیان‌اینکه چندسالی است که شعر نگفته‌ام، گفت: اگر بخواهیم در این جلسه نقش خودم را ایفا کنم باید به سرزمین اینستاگرام سفر کنم و از شعرهای سال‌های گذشته چیزی بگویم و سپس یک قطعه شعر کودک خواند.

اگر جای خوابت ردیف و نرم است
هوای اتاقت به اندازه گرم است
اگر سیر هستی به هنگام خوابت
ته سفره مانده کمی نان و آبت
اگر فکر و غصه به فردا نداری
که یک لقمه نان از کجا در بیاری
اگر تن درستی، بلا از تو دور است
دلی نیمه خوش هم اگر جفت و جور است
حواست اگر جمع، خیالت اگر تخت
همین‌جور الهی بمانی تو خوشبخت
اگر سیر هستی به هنگام خوابت

شفیعی: نباید چراغ ادبیات کودک و نوجوان خاموش شود

در بخش دیگر این شب شعر کمال شفیعی با تأکید براینکه هدف ما از «به وقت شعر» روشن نگه داشتن ادبیات کودک و نوجوان در سراسر کشور است، اظهار داشت: سعی می‌کنیم در حوزه هنری برنامه‌ای داشته باشیم و ماهانه با حضور فعالان ادبیات داستانی و شعر با تمام ظرفیت، آن را برگزار کنیم.

رحمان‌دوست: شعر کودک و نوجوان منبع ندارد

در ادامه مصطفی رحماندوست پس از اینکه شمع تولد ۷۲ سالگی خودش را خاموش کرد گفت: سال‌ها پیش برنامه‌ای در وزارت ارشاد برگزار شد و من در خلال برنامه که با حضور شاعران پیشکسوت بود چند شاعر تازه کار را دعوت کردم که بخاطر آن دوستان قدیمی قهر کردند و گفتند چرا باید شعرهای ما پیش این تازه کارها نقد شود بعد این جلسه ادامه پیدا کرد و امروز ۲۷ سال است که این جلسه شعر کودک ادامه پیدا می‌کند.

وی افزود: من گاهی در جلسه نقد شعرها چیزی می‌گفتم که دوستان آن را جزوه کردند و کم کم درس گفتارهای مصطفی رحماندوست از همین کلاس‌ها منتشر شد. افسون امینی نیز در ادامه همین کار یک جزوه دیگری از خلاصه این جلسات منتشر کرد و این‌ها من را به این فکر فرو بُرد که بشود چیزی از این‌ها در بیاوریم که در نهایت یکسری نوار به‌دست آمد و چندنفر داوطلب پیاده شدن آن‌ها شدند.

تولایی: «به‌وقت شعر» در این روزگار ارزشمند است

حسین تولایی در ادامه شب شعر کودک گفت: خوشحالم در این روزگار تلخ و سیاه در یک جلسه ارزشمند حضور دارم و بخاطر آن از کمال شفیعی بسیار سپاسگزارم و در ادامه شعر خود را خواند.

بیا تا علم و صنعت نو بمانیم
مرتب مثل یک کادو بمانیم
عزیزم! هول نده شلوار من جر
همان بهتر که در مترو بمانیم

در ادامه، افسون امینی، کمال شفیعی، پیوند فرهادی، سید احمد میرزاده، شاهین رهنما، مریم هاشم‌پور، علی باباجانی و جمعی از شاعران جوان به شعرخوانی پرداختند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند