شریعتی: پشتوانه هنر انقلاب خون شهدا و ایثارگری‌های جانبازان است

03:0040

سالار شریعتی شاعر معتقد است: هنر متعهد انقلابی باید وابسته به مردم که صاحبان اصلی انقلاب و هنر انقلاب هستند باشد.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، سالار شریعتی از شاعران آیینی و حوزه دفاع مقدس استان کردستان است. وی الگوی زندگی خود را حاج حسین خرازی می‌داند و تمامی سروده‌های خود را به این شهید والامقام تقدیم کرده است. شریعتی معتقد است که شعر یک امانت الهی است که باید به خوبی از آن بهره‌برداری و استفاده شود. به مناسبت هفته هنر انقلاب گفت‌وگویی با این شاعر داشته‌ایم.

شریعتی درباره  شاخصه‌های هنر انقلاب می‌گوید: به نظرم شاخصه‌های هنر انقلاب، ارزش‌ها و شاخصه‌هایی‌ است که در طول عمر انقلاب به دست آمده؛ همان‌طور که معلوم است هنر انقلاب از دل عموم مردم شکل گرفت و به نظرم مهم‌ترین شاخصه‌اش مردمی بودن این هنر است.

وی معتقد است: هنر انقلاب ژانر مستقلی است. هنر انقلاب به واسطه پشتوانه مردمی که دارد می‌تواند کاملاً پویا باشد، ولی متأسفانه بیش‌تر در خدمت دفاع از عملکرد دستگاه‌های حکومتی‌ بوده تا دفاع از ارزش‌های اصیل و مردمی انقلاب.

شریعتی درخصوص چالش‌های هنر انقلاب و راه برون‌رفت از آنها عنوان می‌کند: بزرگ‌ترین چالشی که همواره در مسیر رشد هنر انقلاب بوده؛ کنار مردم بودن و در صف مردم بودن، بوده است. متأسفانه با دخالت دستگاه‌های غیرفرهنگی و سیاسی، هنر انقلاب تبدیل به هنر سفارشی شده است و از دغدغه‌های مردم دور شده است. به نظرم تنها راه برون‌رفت از این وضعیت سپردن هنر انقلاب به دستگاه‌های کاملاً فرهنگی و دور شدن از دستگاه‌های سیاسی و نظامی است.

وی ادامه می‌دهد: هنر متعهد انقلابی باید وابسته به مردم که صاحبان اصلی انقلاب و هنر انقلاب هستند باشد؛ نه وابسته به سیاست‌های متغیر و مدام در حال تغییر! هنر تبلیغی و سفارشی باعث دلسرد شدن مردم از هنر انقلاب می‌شود.

شریعتی در پاسخ به این سؤال که آیا از نگاه شما هنر انقلاب از طرف مردم مورد اقبال قرار گرفته است و اگر نه چطور می‌توان این اقبال را ایجاد کرد، بیان می‌کند: صد در صد. هنر انقلاب و هنرمند انقلابی همواره متعهد به ارزش‌های واقعی انقلاب بوده و هستند. متعهد به بغض و گریه مادران و پدران شهدا و جانبازان بوده و هست. به دور از شعارزدگی و… هنر و هنرمند انقلابی را نمی‌توان به وجود آورد! این جریان ریشه در اعتقاد و شرافت انسان‌ها دارد و در طول این سال‌ها روال انقلاب خودبه‌خود این هنر و هنرمندان را پرورش داده است.

وی اظهار می‌کند: پشتوانه هنر انقلاب خون شهدا و ایثارگری‌های جانبازان است. این ارزش‌ها برای هر جوان آزاده و باوجدانی قابل احترام و دارای ارزش است. خوشبختانه در سال‌های اخیر در تمامی شاخه‌های هنر انقلاب، استعدادهای جوان همواره فعال و موفق بوده‌اند.

شریعتی ادامه می‌دهد: متأسفانه هنر انقلاب، مطالبه‌گر نبوده است، چون به واسطه داشتن پشتوانه مردمی، پتانسیل این هنر خیلی بالاست؛ پس طبیعتاً انتظارات مردم از این هنر بالاست.

وی درباره اهمیت معرفی چهره سال هنر انقلاب می‌گوید: مردم باید هنرمندان انقلابی خودشان و چهره‌های سال هنر انقلاب را بشناسند؛ همان‌طوری که تمامی رسانه‌های دیگر ثانیه‌ به‌ ثانیه حجم عظیمی از نخبه‌ها و استعدادهای خودشان را معرفی و تبلیغ می‌کنند. این مهم برای قشر جوان‌تر خیلی مهم‌تر است و باعث جذب حداکثری جوان‌ها می‌شود. چهره و چهره‌های سال هنر انقلاب باید کسانی باشند که عضو هیچ‌کدام از جریان‌های نظامی و سیاسی نباشند. متکی به مردم و انقلاب‌مردم باشند. چون سیاست‌ها مدام عوض می‌شوند و ارزش هنر انقلاب و هنرمند انقلابی را پایین می‌آورند.

شریعتی در پایان قطعه شعری را به نام مادر شهید به تمام مادران شهدا تقدیم می‌کند:

مانند همیشه چشم‌هایش به در است/ تسبیح به دست، ذکر او تا سحر است

یک تار سیاه لای موهایش نیست/ بیسیم بزن! که مادرت منتظر است

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند