شجاعی‌طباطبایی: متأسفانه اکثر امکانات و حمایت‌ها در پایتخت متمرکز شده است/ ورود حوزه هنری به اقتصاد هنر در آینده‌ای نزدیک

03:000

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری از لزوم توجه به هنرمندان خوب شهرستانی و معرفی آنها در سطح کشور و تصمصم حوزه هنری برای ورود به عرصه اقتصاد هنر سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری به نقل از خبرگزاری موج، به مناسبت برگزاری نمایشگاه «صریر سبلان» و رونمایی از متن کتابت شده وصیت‌نامه سردار سلیمانی در گالری ابولفضل عالی، سید مسعود شجاعی‌طباطبایی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری درباره رویکرد حوزه هنری نسبت به فعالیت مراکز استانی حوزه هنری گفت: ما مدت‌ها است که توجه بیشتری به هنرمندان شهرستانی داریم و سعی کرده‌ایم که با برپایی نمایشگاه‌های مختلف به معرفی هر چه بیشتر آنها به جامعه بپردازیم. به‌رغم اینکه هنرمندان شهرستانی بسیار توانا هستند، اما متأسفانه اکثر امکانات و حمایت‌ها در پایتخت متمرکز شده است و بر همین اساس برپایی چنین نمایشگاه‌هایی بسیار الزامی است.

وی ادامه داد: اگر دقت کنید نمایشگاه‌های ما یکی پس از دیگری مربوط به آثار هنرمندان شهرستانی است. نمایشگاه قبلی ما که مربوط به پیروزی انقلاب می‌شد، با مشارکت مرکز مشهد ما و هنرمندان خراسانی برپا شد. قبل از آن نمایشگاهی با حضور هنرمندان بوشهری داشتیم. ما به طور جدی بر روی هنرمندان شهرستانی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و به زودی ان‌شاءالله به حیطه اقتصاد هنر هم ورود خواهیم کرد که نتایج آن هم به سرعت مشخص خواهد شد.

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری افزود: ما ۳۱ مرکز استانی داریم که یکی از مراکز خوب ما، استان اردبیل است که با مدیریت امیر رجبی، بسیار پویا است. ایشان ارتباط خیلی خوبی با هنرمندان استان دارند و این ارتباط اعم از هنرمندان جوان یا پیشکسوتانی که حتی مدتی است در تهران ساکن هستند اما ارتباطشان را با استان خود حفظ کرده‌اند را در بر می‌گیرد. در عین حال با مسئولین هنری استان هم ارتباط خوبی دارند. از فضای مجازی هم به خوبی استفاده می‌کنند.

شجاعی افزود: توانمندی‌های اردبیل خیلی خوب است و دکتر رجبی فضای با نشاطی را ایجاد کرده است. هم از اساتید استفاده می‌کنند و هم توجه به جوانان دارند و انصافاً در رشته‌های مختلف پیشرو هستند. من پیش از شیوع کرونا به دلیل این تلاش مضاعف دو بار به اردبیل سفر کردم و از نزدیک در جریان فعالیت آنها قرار گرفتم. من قصد اغراق ندارم اما در مقایسه با این مرکز، برخی از مراکز ما به معنی واقعی کم کار هستند که جای تأسف دارد. البته مراکزی همچون شیراز، کردستان و …. واقعاً فعال هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: بخش تجسمی مرکز اردبیل با مدیریت آقای رحمان مجرد که از هنرمندان عکاس خوب کشور هم هستند، از بهترین مراکز تجسمی ما محسوب می‌شود. از ویژگی‌های خوب این مرکز این است که برخلاف سایر مراکز که معمولاً آثار یک هنرمند را ارسال می‌کنند، در اکثر نمایشگاه‌های ما به‌صورت گروهی حضور پیدا می‌کنند و انصافاً کارهای با کیفیتی هم تولید و عرضه می‌کنند. کلاس‌های خیلی خوبی برگزار می‌کنند و پیش از کرونا دائم ورک‌شاپ‌های خیلی خوبی برگزار می‌کردند.

شجاعی‌طباطبایی با بیان اینکه چنین افرادی هم موفق هستند و هم باعث خوشنامی و حفظ اعتبار حوزه هنری می‌شوند، افزود: میزان همکاری استان اردبیل خیلی بالا است و آنها توانسته‌اند یک بانک اطلاعاتی خیلی خوبی از هنرمندان خود تشکیل دهند. متأسفانه امکان دیده شدن هنرمندان موفق شهرستانی از جمله اردبیل در خارج از تهران خیلی کم است و ما باید به اشکال مختلف به دیده شدن آنها کمک کنیم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند