شب شعر «پرواز ۶۵۵» در سواحل خلیج فارس برگزار شد

03:000

به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی، شب شعر «پرواز ۶۵۵» با حضور شاعران انقلاب اسلامی بر روی یکی از شناورهای بندر امام خمینی (ره) استان خوزستان و در کنار سواحل خلیج فارس، برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمد شهباز گهروئی رئیس حوزه هنری استان خوزستان در این مراسم اظهار داشت: سالروز حمله ناجوانمردانه ایادی آمریکا به هواپیمای غیرنظامی و مسافربری پرواز ۶۵۵ جمهوری اسلامی ایران که منجر به شهادت ۲۹۸ نفر از هم‌وطنان ما شد، به هفته حقوق بشر آمریکایی نام‌گذاری شده است، هر چند که یک هفته برای بیان جنایت‌های آمریکا کم است و باید هر روز صحبت شود.

وی افزود: برای نخستین بار حوزه هنری استان خوزستان در کنار سواحل آب‌های نیلگون خلیج فارس یک برنامه و رویداد هنری-ادبی را بر روی یکی از شناورهای حاضر در اسکله بندر امام خمینی (ره) و بر روی آب‌های خلیج فارس برنامه‌ریزی کرده است.

شهباز گهروئی با بیان اینکه هشت نفر از شاعران انقلاب اسلامی استان خوزستان و کشور در شب شعر حقوق بشر آمریکایی و موضوع های مرتبط حضور داشتند، گفت: ۴ نفر شاعران مهمان از تهران و اصفهان و ۴ نفر از شاعران هم استانی از شهرهای بندر هندیجان، دزفول و اهواز به مناسبت حقوق بشر آمریکایی و موضوع‌های مرتبط، با زبان فارسی و عربی شعرخوانی کردند.

وی افزود: مصطفی محدثی خراسانی، علی داودی و رضا یزدانی از تهران، مهدی جهاندار از اصفهان، زهرا شعبانی، زهرا آراسته‌نیا، سید علیرضا شفیعی و حیدرعلی حزباوی از خوزستان در این شب شعر حضور داشته و جنایات آمریکایی را با زبان شعر انقلابی ترسیم و محکوم کردند و یاد شهدای این حادثه تلخ را گرامی داشتند.

رئیس حوزه هنری استان خوزستان درباره پیام اصلی این مراسم در برابر جنایت سرنگونی هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران، بیان داشت: حاصل خون شهدا در حال حاضر سبب شد که جوانان ایران اسلامی در خلیج فارس با اقتدار و قدرت بیشتر از گذشته بایستند و آمریکای جنایتکار جرأت کارهای کوچک‌تر از آن را هم نداشته باشد.

وی گفت: اعتبار و ارزش امروز جمهوری اسلامی ایران حاصل خون شهدا است و آمریکای جنایتکار در دنیا اعتبار و ارزشی ندارد و منفورتر از گذشته است.

گفتنی است، این مراسم شامگاه جمعه ۴ تیرماه با حضور شاعران انقلاب اسلامی به همت حوزه هنری استان خوزستان بر روی یکی از شناورهای بندر امام خمینی(ره) استان خوزستان برگزار شد.

۱۲ تیرماه ۱۳۶۷ با حمله موشکی ناو وینسنس آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرباس جمهوری اسلامی ایران بر فراز خلیج فارس، جنایت بزرگ دیگری در پرونده سراسر جنایت آمریکایی‌ها به ثبت رسید. بر اثر این جنایت هولناک که هرگز از حافظه ملت ایران و جامعه بین‌الملل پاک نخواهد شد، ۲۹۸ نفر غیرنظامی مظلومانه به شهادت رسیدند. بخش قابل توجهی از جنایت جنگی آمریکا در طول تاریخش، جنایت ضدبشری و جنایت علیه غیرنظامیان بی‌دفاع بوده و ساقط کردن هواپیمای ایرباس، یکی از نمونه‌های این نوع جنایات است. در میان شهیدان این هواپیمای مسافربری ۵۷ کودک زیر ۱۲ سال هم حضور داشتند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند