شب شعر «جشنواره شعر و داستان انقلاب» برگزار شد/ افتتاح تالار جلسات زنده یاد «طاهره صفارزاده»

04:000

در مراسم شب شعر «جشنواره شعر و داستان انقلاب» که بعدازظهر یکشنبه ۲۶ بهمن‌ماه در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد، شاعران پیشکسوت و تعدادی از شاعران راه‌یافته به مرحله نهایی بخش شعر جشنواره، به شعرخوانی پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این مراسم که سعید بیابانکی، شاعر مطرح کشورمان اجرای آن را بر عهده داشت، شاعران پیشکسوت، صادق رحمانی، علی‌محمد مؤدب و علی داوودی اشعار خود را برای حاضران خواندند.

در ادامه این مراسم، دادیار حامدی، طیبه شامانی، رضا یزدانی، حسنا محمدزاده، سید سلمان علوی گنابادی، علی سلیمانی، مائده هاشمی، عاطفه جوشقانیان از شاعران جوان کشورمان که به مرحله نهایی بخش شعر جشنواره راه یافته‌اند، به شعرخوانی پرداختند. این مراسم به صورت همزمان از آپارات، اپلیکیشن حوزه هنری و اینستاگرام پخش می‌شد.

افتتاح تالار جلسات زنده‌یاد «طاهره صفارزاده»

در حاشیه این مراسم، تالار جلسات زنده‌یاد «طاهره صفارزاده» افتتاح شد. در این مراسم که با حضور حجت‌الاسلام سید محمود دعایی، مهندس صفارزاده، محمدرضا سهرابی‌نژاد، صادق رحمانی، عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی، علی داودی مدیر دفتر شعر، ناصر فیض مدیر دفتر طنز حوزه هنری، عباس حسین‌نژاد قائم مقام سپهر سوره هنر و تعدادی از شعرا و پژوهشگران حوزه ادبیات برگزار شد، حاضران به بیان خاطرات خود از فعالیت‌های فرهنگی و سلوک اخلاقی این زن اندیشمند مسلمان پرداختند.

محمد‌رضا سهرابی‌نژاد  شاعر پیشکسوت، درباره زنده‌یاد صفارزاده با بیان اینکه ایشان از پایه‌گذاران حوزه هنری بودند گفت: خانم دکتر صفارزاده اگر چه در غرب تحصیل کرده و سال‌ها در دانشگاه‌های کشورهای مختلف تدریس کرده بودند، اما مطالعه عمیق و دقیقی در زمینه قرآن و دین‌پژوهی داشتند و ترجمه ایشان از قرآن، به اذعان محققان این حوزه، ترجمه‌ای بسیار قوی است.

این شاعر پیشکسوت با بیان اینکه افتتاح این تالار، همزمان با جشنواره شعر و داستان انقلاب را باید به فال نیک گرفت، گفت: زنده‌یاد طاهره صفارزاده با تمام بزرگی و شکوه علمی‌ای که داشتند، خادم دین و انقلاب بودند، ایشان شاعر عاقبت به‌خیری بودند.

در ادامه این مراسم، صادق رحمانی شاعر پیشکسوت، درباره شخصیت این اندیشمند مسلمان گفت: ایشان زندگی سراسر تلاش و مجاهدتی در زمینه ادبیات، دین‌پژوهی و ترجمه داشتند، سال‌های اولیه فعالیت ایشان، بیشتر به ادبیات و شعر معطوف بود که دوران موفقی بود. از ویژگی‌های شعر ایشان، زبان بدون پیرایه است، بعدها هم که ایشان به ترجمه روی آوردند در این زمینه هم بسیار موفق بودند. ترجمه قرآن، دعای کمیل و بخش‌هایی از نهج‌الفصاحه به زبان انگلیسی از جمله ترجمه‌های بسیار خوب ایشان در زمینه دینی است.

وی در ادامه افزود: ایشان از جمله زنانی بودند که نشان موفقیت زن ایرانی را کسب کردند و جزء برگزیدگان نهضت اسلامی بودند که هم در زمینه ادبیات موفق بودند، هم نظریه‌پرداز بودند و هم دین‌پژوه.

در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام دعایی محقق و مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و از شاگردان امام خمینی (ره)، به بیان خاطراتی از سلوک رفتاری این بانوی فرهیخته وهمچنین دیدارایشان با امام (ره) پرداخته و شعری را که ایشان برای رهبر کبیر انقلاب در هنگام اقامت در پاریس سروده بودند را در مراسم خواندند.

حجت‌الاسلام دعایی افزود: مقام معظم رهبری هم هنگامی که این زن اندیشمند مسلمان به ملاقاتشان رفتند، از تیم حفاظت خواسته بودند که با احترام بسیار از ایشان استقبال شود.

مهندس صفارزاده، برادر زنده‌یاد طاهره صفارزاده نیز در این مراسم، با بیان اینکه ایشان هیچ دلبستگی به مال و مقام دنیایی نداشتند، گفت: ایشان بابت بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی که انجام دادند هیچ حقوقی دریافت نمی‌کردند و حتی از سازمانی که ۱۷ سال در آنجا فعالیت کردند هیچ مبلغی دریافت نکردند.

زنده‌یاد طاهره صفارزاده

دکتر طاهره صفار زاده، شاعر، نویسنده، محقق و مترجم قرآن کریم است که در سال ۱۳۷۱ از سوی وزارت علوم و آموزش عالی به‌عنوان استاد نمونه اعلام شد و در سال ۱۳۸۰ پس از انتشار ترجمه «قرآن کریم» به افتخار عنوان خادم‌القرآن نایل شد.

وی در ماه مارس ۲۰۰۶ همزمان با برپایی جشن روز جهانی زن از سوی سازمان نویسندگان آفریقا و آسیا به عنوان شاعر مبارز و زن نخبه و دانشمند مسلمان برگزیده شد.

از زنده‌یاد طاهره صفارزاده تاکنون علاوه بر مقالات و مصاحبه‌های علمی و اجتماعی، بیش از ۱۴ مجموعه شعر و ۱۰ کتاب ترجمه یا نقد ترجمه در زمینه‌های ادبیات، علوم، علوم قرآنی و حدیث منتشر شده و گزیده سروده‌های ایشان به زبان‌های گوناگون جهان ترجمه شده است. این اندیشمند بزرگ در آبان ۱۳۸۷ درگذشت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند