روایت حبیب از زبان هم‌رزمانش؛
شب خاطره «کاروان هنری روایت حبیب» در اصفهان برگزار شد

06:260

«کاروان هنری روایت حبیب» برنامه پایانی خود در استان اصفهان را به برپایی ویژه‌برنامه شب خاطره با حضور چهره‌های هنری، فرهنگی و نظامی اختصاص داد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در این برنامه که ۱۶ آذرماه در تالار کوثر اصفهان برگزار شد، مرشد ناری و مرشد میرزاعلی به اجرای نقالی و پرده‌خوانی در خصوص حاج قاسم‌ سلیمانی پرداختند.

حاج قاسم حاضر در نوک تیز پیکان معرکه

محمد رجایی یکی از فرماندهان ارشد مدافع حرم و جانباز دفاع مقدس که یکی از همرزمان شهید سلیمانی بود، نخستین نفری بود که به بیان چند خاطره از این شهید بزرگوار پرداخت و گفت: ایشان عاشق شهادت بودند و در طول خدمت خود به جهاد و مبارزه با نفس می‌پرداخت.

وی افزود: ایشان طراح استراتژیک عملیات‌ها بود و امنیت شرق کشور را بر عهده داشت، ایشان در واقع در یک جبهه بین‌المللی فعالیت می‌کرد و همیشه در نوک پیکان معرکه بودند و حضور ایشان در میدان باعث می‌شد که همه روحیه بگیرند.

رجایی همچنین از خاطره خود در ایجاد قرارگاه در منطقه دوست‌محمد سیستان با هدایت سردار حاج قاسم سلیمانی گفت و خاطرنشان کرد: حضور میدانی حاج قاسم در مناطق محروم و در زمان‌های مختلف تأثیرگذار بود، و آنچه در خصوص ایشان بسیار مؤثر بود شجاعت، شهامت و اقتدار این سردار فداکار اسلام بود.

وی در خصوص حضور گسترده داعش در منطقه و همچنین اشغال مناطق گسترده‌ای از کشور سوریه خاطرنشان کرد: هشتاد و پنج درصد خاک سوریه توسط مدافعان حرم آزادسازی شد و ده‌ها کیلومتر از مناطق اشغال شده توسط داعش، با همت این عزیزان و با مدیریت سردار سلیمانی بازپس گرفته شد و سبب شد داعش منطقه را تخلیه کند.

اجرای قطعه «دنیا دل تنگ است»

پس از آن اجرای قطعه موسیقی «دنیا دل تنگ است» با صدای امیر حقیقت انجام شد و امیر حقیقت خواننده این اثر به معرفی عوامل سازنده این قطعه پرداخت. موسیقی این اثر را میلاد بیضا بر عهده داشت و شاعر آن نیز حسین هدایتی بود و این قطعه در مرکز موسیقی حوزه هنری تهیه شده است.

حاج قاسم گفت: درود بر شرفت

راوی دوم این برنامه سرهنگ خلبان آرتیم ملی کیان، خلبان هلی‌کوپتر در زمان دفاع مقدس بود که درباره حاج قاسم سلیمانی گفت: آنقدر دوستش دارم که نمی‌توانم اسمش را به زبان آورم، حاج قاسم مرا در جنگ یک بار دیده بود و پرسید: ارمنی هستی و برای مسلمانان می‌جنگی؟ گفتم: بله. گفت: می‌دانی در جنگ امام حسین علیه السلام نیز یک مسیحی در کنار حضرت عباس می‌جنگید؟ گفتم :بله. گفت: اسمش چه بود؟ گفتم: توماس. مرا بوسید و چندین بار گفت درود بر شرفت.

وی ادامه داد: سال‌ها بعد حاج قاسم زمانی که در کربلا بود دیده بود که پرچم حرم حضرت ابوالفضل العباس را تعویض می‌کنند، یکی از بچه‌ها را صدا زده بود و گفته بود: پرچم را به من بدهید. پرچم را گرفته بودند تا کرده بودند و به او داده بودند، از یکی از بچه‌ها پرسیده بود: شما یک سرهنگ ارمنی دارید که خلبان هوانیروز است در اصفهان و او را در منطقه ابوالفضل صدا می‌زدید؟ جواب مثبت که شنیده بود به آن شخص مأموریت داده بود که پرچم را به من بدهد.

یکی از جذابیت‌های این برنامه آن بود که پرچم هدیه حاج قاسم باز شد و به حضار نشان داده شد، این پرچم مشکی گنبد حضرت ابوالفضل العباس بود که بر روی آن با قرمز نوشته شده بود یا قمر بنی‌هاشم.

سپس محمدجواد شرافت نخستین شاعری بود که به شعرخوانی در خصوص حاج قاسم سلیمانی در این شب خاطره پرداخت.

اجرای نمایش «کبوترانه»

نمایش «کبوترانه» کاری از علیمحمد رادمنش و فاطمه رادمنش بود که در این ویژه‌برنامه اجرا شد. این نمایش با الهام از دو کتاب «آن بیست و سه نفر» و «شاید پیش از اذان ظهر» نوشته و اجرا شده است.

حاج قاسم سلیمانی محور تشکیل بسیج ده میلیونی

پس از اجرای این نمایش، شاعر دوم محسن سلطانی بود که به شعرخوانی در این برنامه پرداخت و پس از آن نیز سرهنگ علی شاه‌نظری خاطره‌های خود از دفاع مقدس و مدافعین حرم را بیان کرد.

سرهنگ شاه‌نظری گفت: بزرگ‌ترین هدیه برای مدافعین حرم و کسانی که در جبهه مقاومت فعالیت داشتند، زیارت حرم حضرت زینب (س) بود، اکثر شهدای مدافع حرم امضای شهادت خود را در زیارت حرم ایشان گرفتند.

وی با اشاره به اینکه محور تشکیل بسیج ده میلیونی حاج قاسم سلیمانی است و بسیجی‌های سوری، تیپ فاطمیون و تیپ زینبیون و شیعیان عراقی و … در کنار یکدیگر علیه داعش می‌جنگیدند، خاطرنشان کرد: حاج قاسم توانسته است تمامی این افراد را در کنار یکدیگر با مدیریت جهادی خود هدایت کند و بسیج ده میلیونی را به واقع معنا کرده است، در عرصه بین‌المللی پایه‌گذار مدیریت جهادی را حاج قاسم باید دانست.

شاه‌نظری خاطرنشان کرد: پاکستانی‌ها و دیگر شیعیان در جبهه مقاومت ارادت خاصی به حاج قاسم داشتند و جان او را قسم می‌خوردند برای اینکه خط‌شکن باشند. ما هنوز حاج قاسم را نتوانسته‌ایم به طور کامل بشناسیم و عظمتی که ایشان برای اسلام به ارمغان آورد ناشناخته مانده است که در آینده می‌توان آن را شناخت.

وی تصریح کرد: حاج قاسم در بیرون از مرزها از شیعه محافظت کرد و بزرگ‌ترین هدیه که امنیت است را با تقدیم جان خود، تقدیم به ملت ایران و شیعیان جهان کرد.

در پایان این برنامه نماهنگ «سرباز» با موضوع زندگی و شهادت حاج قاسم سلیمانی به نمایش درآمد و همچنین در حاشیه این برنامه نمایشگاه عکسی از این سردار شهید دایر شده بود.

گفتنی است، «کاروان هنری روایت حبیب» در دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی، در ۱۰ استان کشور به اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری می‌پردازد. این رویداد فرهنگی و هنری که به همت بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، از ۱۱ آذرماه ۱۴۰۰ به مدت یک ماه در ۱۰ استان مختلف اجرا خواهد شد. طی این رویداد فرهنگی، برنامه‌های متنوعی چون شب خاطره، شعرخوانی، سرود و موسیقی، نمایش فیلم و انیمیشن، اجرای تئاتر، نقالی و پرده‌خوانی، حماسه‌خوانی، رونمایی کتاب و برپایی نمایشگاه عکس و آثار تجسمی برگزار خواهد شد.

کرمان، اصفهان، زنجان، کردستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی، استان‌های میزبان «کاروان هنری روایت حبیب» خواهند بود و اختتامیه این برنامه در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند