کاروان هنری روایت حبیب؛
شب خاطره «روایت حبیب» در منزل رئیسعلی دلواری برگزار شد

09:340

منزل رئیسعلی دلواری شب گذشته ۲۸ آذرماه میزبان شب خاطره «روایت حبیب» بود. برپایی این ویژه‌برنامه پایان‌بخش حضور «کاروان هنری روایت حبیب» در استان بوشهر بود که با استقبال بی‌نظیر مردمی همراه شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، ویژه‌برنامه شب خاطره «روایت حبیب» با موضوع ابعاد شخصیتی مقاومت شهید رئیسعلی دلواری و شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در شهر دلوار منزل شهید رئیسعلی دلواری با حضور جمعی از مسئولین فرهنگی، هنری، نظامی و سیاسی به همراه استقبال پررنگ مردمی برگزار شد. «کاروان هنری روایت حبیب» مقصد و ایستگاه ششم خود یعنی استان بوشهر را با اجرای برنامه‌های متنوع در ساحل بندر بوشهر، برازجان و بندر دلوار پشت سر گذاشت.

ویژه‌برنامه شب خاطره «روایت حبیب» در حالی در منزل شهید رئیسعلی دلواری برگزار شد که «کاروان هنری روایت حبیب» با اجرایی متفاوت از مرشد محسن میرزاعلی از مهمانان خود پذیرایی کرد. مرشد میرزاعلی در این اجرای خود با تلفیقی از دلاوری‌های شهید رئیسعلی دلواری و رشادت‌های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، پیوند قدرتمندی میان ایستادگی ملت ایران برابر تجاوزهای بیگانگان و دست‌اندازی آنها به خاک ایران برقرار کرد و همه را به وجد آورد.

همچنین گروه نمایش «کبوترانه» با هنرنمایی‌های علی‌محمد رادمنش و فاطمه رادمنش، بار دیگر روایت‌های پیرامون شخصیت حاج قاسم را در قالب هنرهای نمایشی اجرا کردند و دریچه تازه‌ای از زندگی با صلابت حاج قاسم را به روی مردم گشودند.

*شهادت حاج قاسم به دست آمریکا خواست خدا بود

احمد محمدی‌زاده استاندار بوشهر و از همرزمان شهید سلیمانی با حضور در این ویژه‌برنامه از «کاروان هنری روایت حبیب» با قدردانی از برپایی این رویداد در منزل شهید رئیسعلی دلواری به روایت چند خاطره از سردار دل‌ها پرداخت و گفت: حاج قاسم سلیمانی شخصیت راهبردی درازمدت و عملیاتی و میدانی داشت. ایشان پس از جنگ ۳۳روزه متوجه اهمیت توان دریایی برای مقابله با اسرائیل شد. از آنجایی که حاج قاسم از سبقه و تجربیات من در حوزه دریای با خبر بود درخواست کرد تا برای تحول در نیروی دریایی ارتش سوریه و مقاومت با او بروم. این سفر موجب برنامه‌ریزی مجدد تجهیزات موشکی دریایی جبهه مقاومت در حزب الله لبنان و سوریه شد و نتایج قابل توجهی در سال‌های آینده داشت.

وی در این راستا افزود: اقدامات این‌چنینی از حاج قاسم نشان از بصیرت و عمق نگاه ایشان در امور مختلف داشت.

استاندار بوشهر در خاطره‌ای دیگر به نشست مهم حاج قاسم با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پرداخت و گفت: سردار سلیمانی هیچگونه عقب‌نشینی و نرمشی برابر خواسته‌های غیر معقول طرف‌های روسی نداشت، آنچنان که پایان جلسه با استدلال‌های دقیق و فکر شده حاج قاسم منجر به قبول برنامه‌ریزی‌های ایران برای مدیریت بحران در سوریه شد.

محمدی‌زاده افزود: حاج قاسم سلیمانی علاوه بر مغز متفکری که در پیشبرد درست رویدادهای گوناگون داشت، در میدان عمل هم بسیار موفق عمل می‌کرد و این اخلاق او موجب افزایش روحیه و انگیزه برای دیگر نیروها در طبقه‌ها و درجه‌های مختلف می‌شد.

وی در خاطره دیگری گفت: یکی از تک‌تیراندازان حرفه‌ای داعشی در بوکمال سوریه قصد ترور سردار سلیمانی را داشت که با ذکاوت ایشان ناکام ماند. ناکامی داعش در این اقدام خواست خدا بود تا سردار سلیمانی به فرمان آمریکا به‌عنوان شیطان بزرگ و به دست ارتش تروریستی آن به شهادت برسد. شهادت سردار سلیمانی به دست آمریکا بار دیگر روح کثیف و پلید آمریکا را برای جهانیان نمایان کرد.

محمدی‌زاده در پایان ضمن قدردانی از راه‌اندازی «کاروان هنری روایت حبیب» آرزوی موفقیت برای آن کرد و افزود: برنامه‌ریزی و اجرای چنین رویدادهایی انگیزه خوبی برای نسل جوان می‌سازد و امید را در دل‌های مردم ترویج می‌دهد.

*قصه غصه‌دار عکس یادگاری با شهید حاج قاسم سلیمانی

سید حسن موسوی رزمنده مدافع حرم و از همرزمان شهید حاج قاسم سلیمانی نیز با حضور در این مراسم به خاطره‌گویی از روزهای همراهی با شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخت و گفت: ما برای رسیدن به جمع مدافعان حرم و افتخار همراهی حاج قاسم سلیمانی به هر دری زدیم تا بالاخره به نتیجه رسید و حاصل شد.

وی در مورد اولین دیدار خود با حاج قاسم سلیمانی گفت: نخستین بار نمی‌دانستم که قرار است ایشان را ببینم، آدرسی دادند و گفتند برای سفری به این منزل سر بزنم و بگویم سراغ «حبیب» آمده‌ام. هنگامی که رسیدم و اسم «حبیب» را آوردم، جوان خوش سیمایی دم در آمد و با او سوار بر خودرویی به راه افتادیم. هنگامی که رسیدیم و با حضور حاج قاسم روبه‌رو شدم تازه فهمیدم منظور از «حبیب» چه کسی بود.

موسوی در همین راستا افزود: بعدها فهمیدم که آن جوان یکی از محافظان حاج قاسم است که چندی بعد هم به شهادت رسید.

وی در ادامه خاطره‌ای از عکس یادگاری با شهید سلیمانی گفت و افزود: هنگام گرفتن عکس یادگاری با شهید سلیمانی از ایشان خواستم تا دستشان را روی شانه و گردن من قرار دهند و صمیمیت بیشتری در عکس ماندگار شود. حاج قاسم پس از این درخواست گفتند که خطرناک است، گفتم چرا، گفتند آخرین نفری که اینگونه با او عکس گرفتم شهید شد.

این رزمنده مدافع حرم افزود: من هم ناخودآگاه گفتم شاید هم شما شهید شدید چون با آخرین نفری که عکس گرفتم شهید شد. حاج قاسم پس از این حرف سکوت کوتاهی کرد و گفت: شما دعا کنید من شهید شوم.

موسوی در پایان گفت: خیلی دلم از این حرفی که ناگهان زدم گرفت و الان هر بار آن عکس را می‌بینم بسیار غمگین می‌شوم.

*شعر خوانی سعید بیابانکی به یاد حاج قاسم سلیمانی

سعید بیابانکی شاعر آیینی هم که خود را برای شرکت در این ویژه‌برنامه از «کاروان هنری روایت حبیب» در بوشهر رساند، شعری با موضوع شهید حاج قاسم سلیمانی تقدیم کرد. متن این شعر به شرح زیر است:

آتش داغی به جان مؤمنین افتاده است

گوییا از اسب، کوهی بر زمین افتاده است

شانه‌های مرتضی لرزید از این داغ سترگ

مالک اشتر مگر از روی زین افتاده است؟

عطر جنت در فضا پیچیده از هر سو؛ مگر،

کاروان مُشک در میدان مین افتاده است؟

چار سوی این کبوترهای پرپر را ببین

آیه‌های روشن زیتون و تین افتاده است

دست‌بردامان شاه تشنه‌کامان یافتند

دست‌هایش را که دور از آستین افتاده است

زوزۀ کفتارها از هر طرف برخاسته‌ست

شک ندارم این که شیری در کمین افتاده است

کربلا در کربلا تکرار شد بار دگر

ماه زیر خنجر شمر لعین افتاده است

محشر کبراست در کرمان و در تهران و قم

در رگان شهر، شور اربعین افتاده است

کوه آهن بر زمین افتاده یاران کاین‌چنین

لرزه بر اندام کاخ ظالمین افتاده است

سر جدا… پیکر جدا… این سرنوشت لاله‌هاست

خاتم مُلک سلیمان بی‌نگین افتاده است

*حاج قاسم منبع و منشأ امید مردمی بود

مصطفی عرب‌زاده از همرزمان شهید سلیمانی در دوران دفاع مقدس نیز با شرکت در این ویژه‌برنامه به بیان چند خاطره از رشادت‌های حاج قاسم پرداخت و گفت: آشنایی من با سردار سلیمانی به عملیات عملیات والفجر ۸ مربوط می‌شود.

وی در ادامه روایت خاطرات خود گفت: در زمانی از دوران دفاع مقدس جزیره مجنون را از دست داده بودیم و عراق خسارات بسیاری به تجهیزات و نیروهای ما وارد کرده بود. در آن زمان به تازگی شیمیایی شده بودم و تازه از بیمارستان مرخص که به این منطقه اعزام شدیم. آنجا جدیت حاج قاسم را برای اولین‌ بار از نزدیک حس کردم و دیدم؛ چرا که ایشان در کارزار دفاع از ایران اسلامی هیچگونه کوتاهی را نمی‌پذیرفت و با جدیت تمام تلاش می‌کرد تا امید را به دل‌های مردم دمیده و در مقابل بیم را به جان ارتش بعث عراق بیندازد.

عرب‌زاده در تکمیل این بخش از سخنان خود در قالب خاطره دیگری گفت: پس از عملیات کربلای ۴ که دشمن آسیب‌های جدی به نیروهای انسانی و تجهیزات لجستیکی ما زده بود، روحیه نیروهای مردمی ما تحت تأثیر قرار گرفت. حاج قاسم تصمیم گرفت تا در اولین فرصت این روحیه و امید را به مردم بازگرداند و این کار را هم کرد. ایشان در عملیات کربلای ۵ با مدیریت و فرماندهی‌های خود توانست موفقیت‌های بسیاری را برای جبهه مقاومت و ملت ایران به دست آورد.

وی افزود: پس از این عملیات حاج قاسم به نیروهای خودی دستور داد تا هنگام فتح پایگاه‌های دشمن غنائمی از موشک‌ها و تجهیزات عراقی‌ها را با خود به عقب بیاوردند تا علاوه بر مهندسی معکوس، در تمامی شهرهای ایران به نمایش گذاشته شوند تا امید به پیروزی و آینده درخشان ایران در دل‌های مردم رشد کند. اقدامات این شهید والامقام در مواقع بحرانی بسیار ستودنی است و باید مردم ما به خصوص جوانان از آنها مطلع شوند؛ چرا که می‌تواند نگاه تازه‌ای را پیش روی آنها به آینده و سرنوشت خودشان و کشورشان قرار دهد.

عرب‌زاده در پایان با اشاره به رابطه عاطفی خود و حاج قاسم سلیمانی حتی پس از شهادت ایشان گفت: هر گاه بخواهم با اراده خودم حاج قاسم به خوابم می‌آید و با من سخن می‌گوید، نمونه آن چند شب گذشته بود که نام فرزند پسرش را برای نخستین بار از زبان خودش در خواب شنیدم. هیچگاه نمی‌دانستم حاج قاسم سلیمانی پسری به نام حسین دارد تا چند شب گذشته خودش به خوابم آمد و او را معرفی کرد.

گفتنی است، «کاروان هنری روایت حبیب» در دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی، در ۱۰ استان کشور به اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری می‌پردازد. این رویداد فرهنگی و هنری که به همت بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، از ۱۱ آذرماه ۱۴۰۰ به مدت یک ماه در ۱۰ استان مختلف اجرا خواهد شد. طی این رویداد فرهنگی، برنامه‌های متنوعی چون شب خاطره، شعرخوانی، سرود و موسیقی، نمایش فیلم و انیمیشن، اجرای تئاتر، نقالی و پرده‌خوانی، حماسه‌خوانی، رونمایی کتاب و برپایی نمایشگاه عکس و آثار تجسمی برگزار خواهد شد.

کرمان، اصفهان، زنجان، کردستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی، استان‌های میزبان «کاروان هنری روایت حبیب» خواهند بود و اختتامیه این برنامه در تهران برگزار می‌شود.

«کاروان هنری روایت حبیب» که تاکنون حضور در استان‌های کرمان، اصفهان، زنجان، سنندج و خوزستان را تجربه کرده است، در ادامه سفرهای خود به بوشهر آمد و در ادامه به استان سیستان و بلوچستان سفر خواهد کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند