شب خاطره «از جبهه تا کرونا» برگزار شد

03:000

از سوی دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد و به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر، شب خاطره آنلاین «از جبهه تا کرونا» برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این شب خاطره در شامگاه روز دوشنبه سوم خردادماه با حضور فتاح محمدی از آزادگان دوران دفاع مقدس و سعید جاودان‌سیرت فوق تخصص و رئیس سابق بیمارستان شهید جلیل یاسوج، به‌صورت آنلاین و از طریق پیج اینستاگرام حوزه هنری برگزار شد.

در این برنامه که با اجرای رسول سنایی برگزار شد، دکتر جاودان‌سیرت از روزهای سخت مقابله با ویروس کرونا گفت و یادآور شد: روز‌های ابتدایی ورود ویروس کرونا به کشور و استان مصادف با حوادث بسیار تلخی بود که شباهت‌های زیادی با روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی داشت.

وی گفت: همانگونه که در روزهای اول جنگ که امکانات کمی وجود داشت، برنامه‌ریزی دقیق نبود و ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی که داشتیم هنوز تکمیل نشده بود، ما در برنامه‌ریزی‌ها، شیوه‌های مقابله با ویروس و تهیه ساده‌ترین امکانات مانند ماسک و لباس تا دارو و دیگر تجهیزات مورد نیاز دچار محدودیت و مشکل بودیم.

وی که بیش از ۱۵ ماه در بیمارستان معین کرونای یاسوج، کادر درمان این بیمارستان را در مقابله با ویروس کرونا همراهی و مدیریت کرد و جانانه در کنار مردم ماند تا از سلامت آنها محافظت کند، خاطرنشان کرد: ما با دشمنی روبه‌رو شده بودیم که نه او را می‌شناختیم و نه درست می‌دانستیم چگونه با وی مقابله کنیم و این عدم شناخت باعث شد تا در ابتدا ترسی بر پرسنل ما وارد شود که قابل توصیف نبود، اما با توسل به خدا و از خودگشتگی پزشکان و پرستاران بیمارستان و عشق آنها به مردم بر همه مشکلات فائق آمدیم و توانستیم در سطح کشور جز بیمارستان‌های نمونه باشیم و مرگ و میر بسیار کمی به نسبت جمعیت استان داشته باشیم.

جاودان‌سیرت که خاطرات گفتنی و ناگفتنی بسیار زیادی در ایام درگیری با کرونا دارد، با لباس مخصوص کادر درمان و در تایم کاری خود در محل بیمارستان از طریق لایو با مردم سخن گفت و به روایت خاطراتی از این روزهای پرمشقت پرداخت.

در ادامه دکتر فتاح محمدی از آزادگان دوران دفاع مقدس و بازماندگان عملیات بیت‌المقدس از روزهای جنگ تحمیلی، عملیات بیت‌المقدس و دوران اسارت خود خاطره‌هایی روایت کرد که هم شنیدنی بود و هم سرشار از پند و عبرت برای نسل‌های دیروز و امروز و فردا.

محمدی در جواب سئوال مجری برنامه که پرسید چه شد که توانستید سال‌های اسارت را آن هم در شرایط سختی که بعثی‌ها به‌وجود آورده بودند تحمل کنید؟ به ذکر خاطره‌ای پرداخت و گفت: در روزهای ابتدایی اسارتمان در اردوگاه الانبار و برخوردها و سخت‌گیری‌های نیروهای عراقی در برگزاری دعا توسط اسرا، پی بردیم دعا که عراقی‌ها از آن به عنوان اسلحه یاد می‌کردند، می‌تواند روحیه مقاومت و ایستادگی را در وجود ما زنده کند و ما را در برابر مشکلات و سختی‌های اسارت حفظ کند.

فتاح محمدی که ۸ سال و نیم در اسارت نیروهای بعثی بوده، یادآور شد: دو عامل انسان را در برابر سختی‌ها و گرفتاری‌ها حفظ می‌کند، یکی توسل و توجه به معارف اسلامی و دیگری دعا، و ما با درک و به‌کارگیری این دو عامل توانسیتم هم مشقت‌های اسارت را تحمل کنیم و هم روحیه ایثار و از خودگذشتگی و از همه مهم‌تر اتحاد و همدلی خود را حفظ کنیم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند