«شبیه مریم» رمانی تاریخی، اعتقادی، اخلاقی و قرآنی‌ است

02:360

سی و دومین عصرانه داستان حوزه هنری قم که به نقد و بررسی رمان «شبیه مریم» اختصاص دارد به صورت ویدئویی تولید و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری،‌ سی‌ و دومین عصرانه داستان حوزه هنری که به نقد و بررسی رمان «شبیه مریم»‌ اختصاص دارد به صورت مجازی با حضور اکرم صادقی نویسنده اثر و سید محسن امامیان منتقد ادبی برگزار و ویدئوی آن در صفحه آپارات ادبیات قم بارگذاری شد.

در ابتدای این ویدئو اکرم صادقی به معرفی خود می‌پردازد و درباره رمان مورد نقد و دیگر آثارش سخن می‌گوید. در ادامه فهیمه شاکری‌مهر مجری کارشناس با نویسنده اثر درباره کار داستان‌نویسی و فیلم‌نامه‌نویسی که هر دو از علاقه‌مندی‌ها و تخصص‌های اکرم صادقی است گفت‌وگو می‌کند و روند رسیدن داستان و رمان به فیلم‌نامه بررسی می‌شود. همچنین اکرم صادقی به مراحل نوشته شدن رمان «شبیه مریم» از جمله تهیه طرح آن می‌پردازد.

وی در سخنانش خاطرنشان می‌کند: نسل امروز ما از این نظر از فضای کتاب و کتاب‌خوانی دور هستند که کتاب بسیار در دسترس است و ارزش آن نادیده گرفته می‌شود. ما در زمان جنگ کتاب و داستان به سختی به دستمان می‌رسید.

نویسنده رمان «شبیه مریم» وزنه سنگینی بلند کرده‌ است

در بخش نقد و بررسی کتاب نیز سید محسن امامیان نویسنده و منتقد ادبی به معرفی کتاب می‌پردازد و می‌گوید: این کتاب روایتی از فضه خادمه حضرت زهرا (س) است و نویسنده در آن به بخشی از تاریخ اسلام می‌پردازد.

وی این کتاب را کتابی ارزشمند می‌داند و به دلایل این نظر می‌پردازد و می‌گوید: ارزشمند از این جهت که به خوبی از جذابیت تاریخ بهره برده است. بسیاری از مخاطبان علاقه‌مندند از احوال گذشتگان با خبر شوند. در این کتاب هم به زندگی اهل بیت از نگاه فضه که در خانواده عصمت حضور دارد پرداخته می‌شود.

امامیان نوشتن رمان تاریخی مذهبی را کاری دشواری می‌داند و می‌گوید: چنین روایت‌هایی محدویت‌هایی برای مخاطب به هممراه دارد. در این اثر نویسنده وزنه سنگینی بلند کرده و کار سختی را انجام داده‌ است. چون شخصیت اصلی خاکستری نیست و شخصیتی قدسی است. شخصیت‌های خاکستری دست نویسنده را باز می‌گذارند و امکانات بیشتری برای داستان‌گویی به او می‌دهند.

وی در ادامه خاطرنشان می‌کند: به جز اهل بیت، بیش از 10 شخصیت معروف تاریخ اسلام، در داستان حضور دارند و درباره آنها نوشته شده‌ است. این اثر نه تنها کتابی تاریخی، اعتقادی و اخلاقی است که کتابی قرآنی هم هست و دوستانی که می‌خواهند کاری قرآنی بخوانند یا اثری با محتوایی قرآنی تولیدکنند می‌توانند به این کتاب مراجعه کنند.

علاقه‌مندان برای تماشای ویدئو کامل سی‌ و دومین عصرانه داستان حوزه هنری قم می‌تواند به صفحه آپارات ادبیات قم به نشانی: https://www.aparat.com/v/FxUiB و یا صفحه اینستاگرام داستان قم به نشانی: https://www.instagram.com/tv/CJtdbH3Jckc/?igshid=1cv1tl3btd00m مراجعه کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند