سی‌وششمین محفل خاطره «موج‌های بیقراری» برگزار شد

03:000

سی‌وششمین محفل خاطره «موج‌های بی‌قراری» با رویکرد نماز جمعه در مصلی بجنورد برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، اکرم صدیقی کلاته رئیس حوزه هنری استان خراسان شمالی، در حاشیه این مراسم از گستردگی قالب شب خاطره که می‌تواند وقایع مختلف را در این قالب به جامعه ارائه دهد، سخن گفت و عنوان کرد: با توجه به سالروز شکل‌گیری نخستین نماز جمعه، تلاش کردیم تا از این رویداد بهره بگیریم و با نقل خاطراتی از سال‌های اولیه برگزاری این آیین عبادی _ سیاسی در بجنورد، در حفظ تاریخ شفاهی آن موضوع، گام برداریم.

وی ادامه داد: بر این اساس مستند «جمعه‌های انقلاب» که به معرفی بنیانگذاران نماز جمعه بجنورد، آغاز نماز جمعه و سیر تکاملی مسجد انقلاب و مصلی این شهر پرداخته است، ساخته شد.

وی افزود: این مستند۲۰ دقیقه‌ای که به کارگردانی «محمدمهدی ایزانلو» و با مشاوره سجاد اسدی تولید شده، به گفت‌وگو با چند تن از اعضای ستاد نماز جمعه اوایل انقلاب و بیان خاطرات آنها پرداخته است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد نیز که از دوران نوجوانی در نماز جمعه حضور داشتند، به نقل خاطراتی از روزهایی که در نماز جمعه حضور پیدا می‌کردند پرداخت و از این که امام جمعه باید پدر شهر باشد و بدون طرفداری از یک حزب و جناح، باید برای همه پدری و اختلافات شهر را حل و در بحران قصه را مدیریت کند، سخن گفت.

حجت‌الاسلام «نوری» در بخش دیگری از سخنانش به بیان ویژگی‌های اخلاقی امام جمعه فقید بجنورد، «آیت ا.. مهمان نواز» پرداخت و افزود: آیت ا… مهمان نواز در برابر ولایت مطیع بودند و ولایت‌پذیر بودند.

وی همچنین به عظمت کار خادمان نماز جمعه اشاره کرد و خطاب به خادمان نماز جمعه گفت: ارزش کارتان به اندازه درک شماست، هر اندازه درکتان از عظمت کارتان بیشتر شود، عظمت کارتان افزایش می‌یابد.

وی همچنین از اعضای ستاد نماز جمعه خواست تا جوان‌ترها را وارد ستاد نماز جمعه کنند و تجربیات خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

بر اساس این گزارش، «علیرضا عربشاهی» که در سال‌های اول انقلاب به عنوان مکبر در ستاد نماز جمعه بجنورد فعالیت داشت به نقل خاطراتی از آن روزها پرداخت و نماز جمعه را تجلی‌گاه امت حزب ا.. دانست و به حضور گسترده مردم در صفوف نماز جمعه در سال‌های اولیه اقامه نماز جمعه اشاره کرد و به تبیین ویژگی‌های آیت ا… مهمان نواز در همان سال‌ها و برخورد آگاهانه وی با منافقانی در صفوف نماز جمعه رخنه کرده بودند، پرداخت.

این گزارش حاکی است، «غلام نوروزی» نیز به نقل خاطراتی از برخورد مناققان و اغتشاشاتی که ایجاد می‌کردند و نقش و جایگاه مسجد انقلاب به عنوان مبداء جریان‌های مختلف پرداخت.

در این محفل علاوه بر پخش کلیپ از عکس‌هایی که از نماز جمعه‌های اوایل انقلاب توسط «غلام نوروزی» جمع‌آوری شده بود و مستند «جمعه‌های انقلاب» از خادمیاران نماز جمعه نیز تقدیر به عمل آمد.

اجرای سرود توسط گروه سرود «نسیم ولایت» از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده در محفلی بود که با مشارکت ستاد نماز جمعه، شهرداری و صدا و سیما به مناسبت برگزاری نخستین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد.

گفتنی است، خطیب نماز جمعه بجنورد، در خطبه‌های نماز جمعه خود از رئیس حوزه هنری خراسان شمالی به واسطه پرداختن به این موضوع در قالب یک رویداد ادبی تقدیر کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند