پردیس سینمایی «مهر هماگ» خراسان شمالی تجهیز می‌شود

12:000

عبدالحمید قره‌داغی معاون اداری مالی حوزه هنری ضمن بازید از سینمای «مهر هماگ» گفت: مجموعه پردیس سینمایی «مهر هماگ»، یک سالن سینما نیست، بلکه پردیس فرهنگی و هنری است.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، عبدالحمید قره‌داغی معاون اداری مالی حوزه هنری، محمد ملک‌ثابت مدیرکل حقوقی حوزه هنری و هیئت همراه که به‌منظور تجهیز سینمای ۷ سالنه «مهر هماگ» به خراسان شمالی سفر کرده بودند، با حجت‌الاسلام نوری نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی نیز دیدار و گفت‌وگو کردند.

در حاشیه بازدید از پردیس سینمایی «مهر هماگ» که با حضور عبدالحمید قره‌داغی و هئیت همراه صورت گرفت، سال ۱۴۰۰، موعد بهره‌برداری از این پروژه فرهنگی اعلام شد تا مردم بجنورد صاحب سینما شوند.

معاون اداری مالی حوزه هنری، با بیان اینکه پردیس سینمایی «مهر هماگ» در دل مجموعه بزرگ مجتمع تجاری، تفریحی، اقامتی و پزشکی «هماگ» قرار دارد گفت: حوزه هنری یکی از رسالت‌هایش در کنار فعالیت‌های فرهنگی و هنری ورود به حوزه سینماست، بر همین اساس توسعه فضاهای سینمایی در سال‌های اخیر رونق جدی گرفته است.

قره‌داغی ادامه داد: در کنار بهبود فضاهای سینمایی که در اختیار حوزه هنری است، توجه به توسعه سینما در شهرهایی که از این زیرساخت بی‌بهره بودند نیز در دستور کار قرار گرفت و مهندس شهروا، طی ۲ سال گذشته مقدمات این مهم را در بجنورد فراهم کرد.

وی با بیان اینکه امروز فضای این مجتمع آماده تجهیز برای سالن‌های سینماست، تصریح کرد: رویکرد جدید حوزه هنری صرفاً سالن سینما برای اکران فیلم نیست، بلکه مجتمع فرهنگی و سینمایی است و در بجنورد نیز با توجه به کمبود زیرساخت‌های فرهنگی و هنری، ۷ سالن با کاربری‌های مختلف با پایه سینما طراحی شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: سالن اصلی به شکل آمفی تئاتر است و علاوه بر اکران فیلم امکان برگزاری کنسرت‌های موسیقی و اجرای نمایش‌های صحنه‌ای را به خوبی خواهد داشت.

قره‌داغی تصریح کرد: در کنار آن، مجموعه عرضه محصولات فرهنگی ایجاد خواهد شد و سالن‌های سینما، سالن‌های اختصاصی برای کودک، سالن ۳ بعدی در مجموعه فرهنگی مهر هماگ شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه پردیس سینمایی «مهر» در مجتمع «هماگ» به نوعی برند حوزه هنری است، خاطرنشان کرد: پردیس فرهنگی، سینمای «مهر هماگ» بر مردم این شهر مبارک باشد و امیدوارم در آینده نزدیک این پروژه را به بهره‌برداری برسانیم.

مدیرعامل و سرمایه‌گذار پروژه مجتمع تجاری، تفریحی، اقامتی و پزشکی «هماگ» نیز ضمن تقدیر از حضور شرکت‌کنندگان و اهالی رسانه و مدیران مجموعه حوزه هنری کشور و استان برای شروع عملیات اجرایی پردیس سینمایی، از اینکه معمولاً سرمایه‌گذار نگاه اقتصادی در سرمایه‌گذاری دارد و به دنبال منفعت بیشتر در این زمینه است سخن گفت و تصریح کرد: من از زمانی که وارد این شهر شدم و با تحقیقات میدانی که انجام گرفت، احساس کردم پرداختن به مقوله‌های فرهنگی، ورزشی و بهداشتی نیاز شهر است و از این روی تلاش کردم تا جدای از منفعت اقتصادی، در بخش‌های فرهنگی به‌واسطه آسایش و رفاهی که برای مردم به ارمغان می‌آورد، ورود پیدا کنم.

شمس‌الدین شهروا ادامه داد: بر همین اساس پردیس سینمایی، سالن‌های ورزشی، کافی‌شاپ‌ها، کافه کتاب و… را که مجموعه‌ای ۱۱ هزار متر مربعی در برمی‌گیرد، ایجاد کردیم.

وی از اینکه در زمان شروع ساخت پردیس سینمایی پیش‌بینی مذاکره و توافق با حوزه هنری را نمی‌کردیم و به دنبال این بودیم که خودمان کاری انجام دهیم، سخن گفت و اضافه کرد: از آنجایی که این مقوله، کاری تخصصی است، به‌طور قطع کسانی که تخصصی کار می‌کنند، می‌توانند بهتر آن را اداره کنند تا در نهایت مردم نیز بهره‌برداری بهتری داشته باشند.

مدیرعامل پروژه بزرگ مجتمع «هماگ» خاطرنشان کرد: به همین دلیل با حوزه هنری کشور از طریق حوزه هنری خراسان شمالی وارد مذاکره شدیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که پردیس سینمایی با ۷ سالن را به حوزه هنری واگذار کنیم.

شهروا ادامه داد: با آغاز عملیات تکمیلی پردیس سینمایی برای بهره‌برداری از این پروژه، امیدواریم در چند ماه آینده همزمان با پیشرفت فیزیکی در پردیس سینمایی، بخش‌های دیگر این مجموعه را پیش ببریم تا این مجتمع همزمان با بخش‌های دیگر افتتاح شود.

وی اظهار امیدواری کرد با راه‌اندازی مجتمع مردم بتوانند از لحاظ فرهنگی و تفریحی اوقات فراغت خود را به بهترین نحو بگذرانند.

محمد ملک‌ثابت مدیرکل حقوقی حوزه هنری کشور نیز ضمن ابراز خرسندی از نگاه سرمایه‌گذار در بُعد فرهنگی، به شیوع کرونا و تعطیلی سالن‌های سینما و ورود مجموعه بهمن سبز اشاره کرد و گفت: با وجود تعطیلی، فضایی برای تعمیر و به‌روزرسانی سالن ‌ها میسر شد تا سالن‌هایی که در شأن مردم و هنرمندان نبودند را به سطحی مطلوب برسانیم.

اکرم صدیقی کلاته رئیس حوزه هنری خراسان شمالی هم نگاه ویژه حوزه هنری کشور در ساخت سینما را ستود و این حضور و گام‌هایی که در راستای راه‌اندازی پردیس سینمایی برداشته شده را اتفاق مبارکی برای شهر بیان کرد.

حوزه هنری در فضای سینمایی توانسته به خوبی عمل کند

 

همچنین عبدالحمید قره‌داغی معاون اداری مالی حوزه هنری در دیدار با حجت‌الاسلام نوری نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی، با اشاره به رسالت‌های متعدد فرهنگی و هنری که بر دوش حوزه هنری است و توجه ویژه مقام معظم رهبری به مقوله فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه هنری به‌ویژه ادبیات پایداری و تأکیدات مقام معظم رهبری بر چند برابری تولیدات ادبیات پایداری و مقاومت، گفت: حوزه هنری در این زمینه درخشان بوده و یکی از مراکزی که چند کتاب خوب منتشر کرد و مورد توجه قرار گرفت، حوزه هنری خراسان شمالی با اثر «سال‌های بی‌صدا گریه کردنم» بود.

وی ادامه داد: خوشبختانه این جریان در خراسان شمالی به خوبی شکل گرفته و تداوم یافته است.

قره‌داغی با بیان اینکه سال‌هاست مقام‌ معظم رهبری ابلاغ فرمودند، سینماهایی که در اختیار بخش‌های زیرمجموعه دفتر رهبری قرار دارند به حوزه هنری کشور به‌واسطه اینکه مدیریت متمرکز در عرصه سینماداری دارد، واگذار شوند، تصریح کرد: تکلیف خودمان می‌دانیم این بخش را توسعه دهیم.

معاون اداری مالی حوزه هنری از اینکه حوزه هنری چرخه سینما را از تربیت هنرمند تا تولید فیلم و پخش و توزیع و سینماداری در اختیار دارد و باید آن را توسعه دهد، سخن گفت و افزود: توسعه زیرساخت در دستور ماست و کار جهادی برای توسعه سینما در مراکز استان‌ها آغاز شده که خراسان شمالی در زمره آن‌هاست.

وی به نبود سینما در بجنورد و احساس نیاز به سینما در مرکز خراسان شمالی اشاره و تصریح کرد: توانستیم با کمک و حمایت مسئولان به یک راهکار خوب برسیم و سال گذشته بخشی از مجموعه تجاری «هماگ» را به عنوان پردیس سینمایی تملک کردیم.

قره‌داغی از اینکه این سفر در راستای تکمیل و تجهیز پروژه خواهد بود، اظهار کرد: بخش سینمایی پروژه نیاز به تجهیز و آماده‌سازی دارد و در صورت نبود مشکل پایان مهرماه، پردیس سینمایی را که از ۷ سالن برخوردار است، به بهره‌برداری می‌رسانیم. نگاه ما به مجموعه پردیس سینمایی، یک سالن سینما نیست، بلکه پردیس فرهنگی و هنری است.

وی یکی از بهترین بخش‌هایی را که شهر به آن نیاز دارد، مجموعه عرضه محصولات فرهنگی دانست و افزود: این موضوع در این مجموعه دیده شده است و پیش‌بینی کردیم با حمایت‌های مسئولان به یکی از نمونه‌های خوب تبدیل شود.

معاون اداری مالی حوزه هنری، با اشاره به شرایط سخت پیش آمده در سال‌های گذشته گفت: حوزه هنری در فضای سینمایی توانسته به خوبی عمل کند، تا جایی که ۶۰ سالن سینما به مجموعه سالن‌های موجود در کشور اضافه کردیم و در مجموع ۱۶۰ سالن خواهیم داشت.

وی ادامه داد: سعی کردیم در حد توان و به اندازه درکمان از دستورات مقام معظم رهبری، به خوبی در این مسیر حرکت کنیم.

قره‌داغی خاطرنشان کرد: در واقع مدل جدید سینماداری را عرضه می‌کنیم تا با اقتصادش خودش را بچرخاند و ما سعی کردیم تنها زیرساختی که در اختیار ما بوده است را توسعه دهیم و تبدیل به ارزش افزوده کنیم، ضمن اینکه این سالن چندین کاربرد دارد و اتفاق‌ها و رویدادهای فرهنگی و هنری را پشتیبانی و بر محتوا نظارت و حتی تولید اثر هم می‌کند.

حوزه هنری غنیمتی برای انقلاب است

حجت‌الاسلام نوری نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی نیز در این دیدار، حوزه هنری را غنیمتی برای انقلاب برشمرد و از این که مقام معظم رهبری به این مجموعه امید بسته است، سخن گفت و خواستار توجه به محتوا و تبدیل مباحث دینی به گفتمان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در جامعه شد.

وی به شکل‌گیری دیرهنگام خراسان شمالی نسبت به دیگر استان‌ها اشاره کرد و گفت: همین مسئله سبب شده است بسیاری از زیرساخت‌ها شکل نگیرد، اما امیدواریم تحول جدیدی در این عرصه رخ دهد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی اظهار کرد: حوزه هنری مجموعه جوانی است و هنوز در مسیر مصلحت‌سنجی‌های خاص نیفتاده است و از این روی مقام معظم رهبری به این مجموعه امید بستند و وقتی امیدی در جامعه به یک مجموعه ایجاد می‌شود، به‌طور قطع تکلیف آن مجموعه سخت‌تر و سنگین‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: از آن جایی که در حوزه هنری خراسان شمالی نیروهای جوان و با انگیزه‌ای فعالیت می‌کنند، به‌طور قطع تأثیرگذاری بیشتری در جامعه خواهند داشت و از این روی نیاز داریم مجموعه حوزه هنری دیده شود و لازم است برای اثرگذاری، کارهای فاخر بیشتری در جامعه ارائه شود.

حجت الاسلام نوری خاطرنشان کرد: کارهای تبلیغی، فرهنگی و هنری باید دیده و فراگیر شود و به طور قطع تأثیرگذار خواهد بود.

وی از اینکه امروز جامعه نیاز دارد فرهنگ دینی، انقلابی، جهادی، ضداستکباری و فرهنگ مقاومت در برابر زیاده‌خواهی و فرهنگ جهاد کبیر و صغیر با شیوه هنرمندانه و در هر قالب ادبی و هنری به تصویر کشیده شود، هم سخن گفت.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با اشاره به اینکه کار مجموعه حوزه هنری نیز بی‌شباهت به کار روحانیان نیست، تصریح کرد: دنیای امروز دنیای هنر است و از این روی هر اتفاقی برای اینکه میزان اثرگذاری بالاتری داشته باشد، نیاز به زبان هنر دارد.

نوری به کم‌رنگ شدن رونق سینما در سال‌های اخیر و از بین رفتن سینمای بجنورد و تغییر کاربری آن در این شهر اشاره کرد و گفت: باید به دنبال تأثیرگذاری باشید و افرادی تربیت شوند که بتوانند فیلم‌ها را برای مخاطبان نقد کنند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد باید مخاطبان را از گروه‌های مختلف انتخاب کرد و به تحلیل و تفسیر فیلم‌ها در سالن‌های نمایش پرداخت و البته از ظرفیت مدارس و دانشگاه‌ها بهره گرفت و جریان ایجاد کرد.

حجت‌الاسلام نوری همچنین توصیه کرد: برخی مباحث دینی را به گفتمان تبدیل کنید و گفتمان مقاومت، گفتمانی رایج در جامعه شود و حتی برای ضد ارزش‌ها، عفاف و حجاب و آسیب‌های فضای مجازی به گونه‌ای که گفتمان در جامعه ایجاد شود، گفتمانی شکل بگیرد.

محمد ملک‌ثابت مدیرکل حقوقی حوزه هنری کشور نیز در این جلسه با بیان اینکه در استان‌هایی که امکانات وجود دارد، سینماداری تقویت شود، افزود: با مدیریت و نگاه جدید موجود، استان‌های کمتر برخوردار تقویت می‌شوند.

وی گفت: برای ساخت این پردیس سینمایی، بخشی از مجموعه خراسان رضوی را منفک کردیم و هزینه اولیه تجهیز از مشهد تأمین شد.

ملک‌ثابت اظهار امیدواری کرد دولت بعدی، دولت فرهنگ‌محور باشد تا مجموعه حوزه هنری و دیگر فعالیت‌های کشور، رشد کند.

گفتنی است، سینمای «مهر هماگ»، مجموعه ۷ سالن همراه با سالن اختصاصی کودک، مجموعه بزرگ کتاب سوره مهر، گالری، پلاتو، سالن کنسرت و سینمای سه بعدی است

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند