با رونمایی از کتاب «مردان آب، مردان آهن»؛
سیصدو‌سی‌اُمین شب خاطره برگزار شد

05:000

هم‌زمان با برپایی سیصدو‌سی‌اُمین شب خاطره، کتاب «مردان آب، مردان آهن» شامل خاطرات تکاوران اردبیلی نیروی دریایی ارتش نوشته شاهد مجتهدزاده اردبیلی در سالن سوره حوزه هنری رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، سیصدو‌سی‌اُمین شب خاطره حوزه هنری با عنوان «مردان مروارید» با رونمایی از کتاب «مردان آب، مردان آهن» در آستانه روز نیروی دریایی با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر کارکنان نیروی دریایی ارتش در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، روز نیروی دریایی را شادباش گفت و به روایت اقدامات تلاش‌های این نیرو برای رویارویی با رژیم بعث عراق پرداخت و گفت: نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس با هوشمندی جوانان که پیشکسوتان فعلی هستند یک دست دشمن بعثی را که همان نیروی دریایی عراق بود را قطع کردند.

دریادار ایرانی بیان کرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با دشمن تا بن دندان مسلح بعث رشادت‌های بسیاری از خود نشان داد. با وجود تمام پشتیبانی‌های دشمنان قسم‌خورده جمهوری اسلامی ایران از صدام، اما حتی یک شناور از آنها نیز نتوانست به دریای سرخ برسد و تا پایان جنگ تحمیلی نیز هیچ اقدامی نتوانستند انجام دهند.

امیر ایرانی ادامه داد: نیروی دریایی ارتش امروزه هم در راستای انجام وظایفش در دفاع از تمامیت ارضی ایران، همان مسیر دوران دفاع مقدس را دنبال می‌کند و از شاهرگ‌های اقتصادی کشور دفاع می‌کند و در این راستا هفتاد و نهمین ناوگروه نیروی دریایی راهبردی ارتش در دریاها در حال اسکورت کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های کشورمان است تا هدف مثلت شوم دشمنان یعنی «تحریم، تهدید و توطئه» دشمنان را ناکام کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در بخش دیگر سخنانش گفت: ما در نیروی دریایی آن سیلی را که باید به دشمن بزنیم، می‌زنیم تا نتوانند هیچگونه عمل نابخردانه‌ای را انجام بدهند. البته فعلاً عقلشان سر جایش است و جرأت هیچ حرکتی علیه منافع کشورمان را ندارند.

امیر ایرانی یادآور شد: پیام تک‌تک ایرانی‌ها، تلاش در راستای صلح دوستی است و آسایش همه مردم با اولویت مردم ایران اسلامی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آموزش‌های مقدماتی خود توسط تکاوران ارتش خاطره‌ای از آن دوران را روایت کرد و افزود: در اولین روز ورود، صابون تکاوران به تنم خورد. ساعت دو بامداد بود که ما را بیدار کردند و ما هم با زیرپیراهنی روبه‌روی یگان به صف شدیم. یکی از عزیزان با لهجه شمالی خود گفت: دریایی از آب می‌ترسه؟ که این جمله همان اسم رمز بود و باعث شد تا صبح سینه‌خیز برویم.

دریادار ایرانی در خاطره دیگری از این دوران عنوان کرد: برای آموزش مسیریابی ما را از مسیری بردند که پس از رسیدن به مقصد خودمان بتوانیم به سمت یگان برگردیم. معمولاً از این قرار است که از همان مسیری که می‌رویم می‌بایست برگردیم، اما دستور دادند که مسیر دیگری که برخلاف آن مسیر بود را طی کنیم. در طول مسیر نیز بعضی از هم‌رزمان استتار کرده بودند و هر از چندگاهی با چوب‌هایی که در دست داشتند بیرون آمده و ضربه‌ای به کلاهخود ما می‌زدند.

در ادامه مراسم، امیر دریادار دوم ناصر سرنوشت راوی کتاب «باد سرخ» و ناخدایکم تکاور سلیمان محبوبی راوی کتاب «درست یک پا روی زمین» خاطراتی از دوران جنگ تحمیلی و مقاومت ۳۵ روزه در خرمشهر را روایت کردند که مورد توجه و تحسین حاضران قرار گرفت.

امیر ناصر سرنوشت، از پیشکسوتان نیروی دریایی ارتش به بیان خاطرات خود پرداخت و گفت: سال ۱۳۵۰ برای آموزش به انگلستان رفتیم. در آنجا راهرویی از مین دریایی وجود داشت که اجازه نمی‌دادند ما از آن راهرو عبور کنیم؛ چراکه آن مین‌ها بسیار پر قدرت و مخرب بودند. همان زمان به خداوند گفتم یعنی می‌شود ما هم بتوانیم مین درست کنیم. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مین‌های متعددی را توانستیم بسازیم، به گونه‌ای که می‌توانیم هر جایی که شده مین‌ریزی کنیم.

امیر سرنوشت در ادامه با تأکید بر اهیمت تاریخ شفاهی بیان کرد: در دوران هشت سال دفاع مقدس با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو بودیم و امکانات و تجهیزاتمان به نیروی تماماً خودی متکی نبود، اما ما در دهه ۸۰ توانستیم زیردریایی دو نفره را تولید کنیم و اقدامات مؤثر و کاربردی بسیاری در حوزه دریایی انجام دهیم.

همچنین در ادامه این مراسم ناخدایکم تکاور سلیمان محبوبی در روایت خاطراتی از دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: ارتش بعث عراق می‌خواست خرمشهر را یک روزه تصاحب کند، اما خبر نداشت که ملتی یکپارچه پای آزادسازی آن ایستاده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به سختی آموزش‌های تکاوری گفت: دشواری‌ها و ناملایمتی‌هایی که تکاوارن در دوران آموزشی متحمل می‌شوند موجب سرسختی و توانایی‌هایی می‌شود که به پیروزی و غلبه بر تمام پشتیبانی‌های دشمن می‌انجامد.

ناخدایکم محبوبی در پایان از همه حضار در این مراسم خواست تا بایستند و به پنج شهید نیروی دریایی که از آنها نام می‌برد احترام بگذارند و یادشان را زنده کند.

این مراسم با رونمایی از کتاب «مردان آب، مردان آهن» شامل خاطرات تکاوران اردبیلی نیروی دریایی ارتش به پایان رسید.

کتاب «مردان آب، مردان آهن» شامل مصاحبه‌هایی است که شاهد مجتهدزاده اردبیلی مؤلف کتاب، با ۱۱ تن از تکاوران اردبیلی نیروی دریایی ارتش، از جمله ناخدا یکم بازنشسته هوشنگ صمدی کلخوران، ناخدا احد مردآزاد، ناوسروان موسی قربانی، ناوسروان حمید خدابخش، رحمت حسن‌زاده، علی یزدان‌خواه، علی ابراهیمی نیاری، حیدر حاجعلی‌زاده نیاری، جعفر رحمانی، فرهنگ آذین و شادروان جابر چاوشلو که با فرماندهی ناخدا صمدی در فتح خرمشهر نقش داشتند، انجام داده است.

نویسنده در بخش شهدا نیز خاطرات هم‌رزمان و خانواده شهدای گرانقدر دریادار دوم شهید عسگر محتاج، جاویدالاثر دریادار دوم کاظم نظافت، جاویدالاثر ناوسروان حسن اعتباریان، جاویدالاثر ناوسروان منوچهر عباسی، ناوسروان غلامحسین ملک‌پور و ناوسروان مشیت‌الله معصومی را به نگارش درآورده است.

کتاب «مردان آب، مردان آهن» خاطرات تکاوران و شهدای نیروی دریایی استان اردبیل با مقدمه «ناخدا یکم بازنشسته هوشنگ صمدی کلخوران» است که توسط حوزه هنری اردبیل تولید شده و از سوی انتشارات سوره مهر، در ۱۵۲ صفحه و قطع رقعی در سال ۱۴۰۰ به قیمت ۳۵۰۰۰ هزار تومان چاپ شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند