برگزیده دوره‌های پیشینِ «سوگواره هنر عاشورایی»:
«سوگواره هنر عاشورایی» نگاه کلیشه‌ای به مقوله عاشورا ندارد

04:150

هما رستمی‌شاهواری از برگزیدگان دوره‌های پیشین «سوگواره هنر عاشورایی» معتقد است که این رویداد به او فرصت داده تا نگاهی شاعرانه به حماسه عاشورا داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، هما رستمی‌شاهواری هنرمند جوان و‌ از برگزیدگان رشته تصویرسازی در «سوگواره هنر عاشورایی» است که در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ – یازدهمین و دوازدهمین دوره این سوگواره، از برگزیدگان بوده است. او که فارغ‌التحصیل رشته گرافیک از دانشگاه اصفهان است،‌ در حال حاضر در زمینه تصویرگری کتاب، طراحی گرافیک و برگزاری نمایشگاه‌های نقاشی فعالیت می‌کند.

با این هنرمند تصویرساز درباره اهمیت شرکت در «سوگواره هنر عاشورایی» و مسیری که این رویداد هنری به روی هنرمندان جوان می‌گشاید گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

شما از برگزیدگان «سوگواره هنر عاشورایی» هستید، نظرتان درباره این رویداد و تفاوتش با رویدادهای مشابه چیست؟

واقعیت این است که من در رویدادهای هنری بسیاری که در سطح داخلی و بین‌المللی فراخوان می‌دهند شرکت می‌کنم، در مورد «سوگواره هنر عاشورایی» هم با توجه به تبلیغات و اطلاع‌رسانی گسترده‌ای که حوزه هنری انجام می‌دهد با این رویداد هنری آشنا شدم و وقتی که فراخوان اعلام شد شرکت کردم.

اما نکته مهمی که باید به آن اشاره کنم این است که برای من، شرکت در «سوگواره هنر عاشورایی» با شرکت در جشنواره‌ها، مسابقات و رویدادهای دیگر تفاوت داشت، چرا که دلیل شرکتم این بود که در این رویداد، نگاه کلیشه‌ای به مقوله عاشورا وجود نداشت. در اینجا می‌شد عاشورا را در لابه‌لای ادبیات و داستان‌ها نقل کرد و نگاه تازه‌ای به حماسه عاشورا داشت؛ نگاهی شاعرانه‌تر و زیباتر. در این رویداد هنری و مذهبی می‌توانستم دید شخصی خودم را داشته باشم. البته نمی‌دانم که چقدر موفق بوده‌ام، اما دلم می‌خواست از فضای کلیشه‌ای نگاه به عاشورا به عنوان یک واقعه غم‌انگیز بیرون بیایم و حس بهتری را به مخاطب درباره این واقعه ارائه کنم؛ حس شجاعت، فداکاری و …

رویدادهای هنری مشابه را چطور می‌بینید؟

ممکن است انجمن‌های هنری مختلفی در کشور، جشنواره‌ها و رویدادهای گوناگونی را برگزار کنند، اما میزان ثأثیرگذاری آنها متأسفانه به دلایل مختلف چندان قابل توجه نیست. از سوی دیگر جایزه‌هایی که در «سوگواره هنر عاشورایی» به برگزیدگان داده می‌شود، در شأن هنرمندان است؛ افتتاحیه و اختتامیه باشکوه برگزار می‌شود و آثار هم به خوبی نمایش داده می‌شوند و همین مسائل باعث جذب هنرمندان معتبر کشور می‌شود. حضور این هنرمندان معتبر و نیز تبلیغات مناسب باعث می‌شود که هنرمندان به خوبی به جامعه هنری معرفی شوند.

سیزدهمین دوره «سوگواره هنر عاشورایی»، خرید آثار برگزیده شده توسط کارشناسان را نیز وارد چرخه خود کرده است. این کار در کسب درآمد بیشتر برای هنرمندان انقلابی و ارزشی چه تأثیری دارد؟

من در مورد هنرمندان بقیه رشته‌ها نظری ندارم، اما درباره هنرمندان تصویرساز می‌توانم بگویم که آنها معمولاً از راه تصویرسازی برای کتاب کسب درآمد می‌کنند که متأسفانه آن هم به دلایل مختلف درآمد قابل توجهی ندارد. بنابراین اگر در این زمینه توجه کافی صورت گیرد و آثار به صورت مناسبی خریداری شود می‌تواند تا حدودی در این شرایط اقتصادی به هنرمندان کمک کننده باشد. اما مسئله‌ای که می‌خواهم درخواست کنم این است که مسئولان به راهی هم بیاندیشند که بشود آثار برگزیده سال‌های گذشته را که توسط خود حوزه هنری قاب شده و آماده است نیز از هنرمندان خریداری کنند؛ چرا که این آثار به دلیل موضوعی بودن در بازار چندان قابل فروش نیستند.

برای معرفیِ بهترِ هنرمندان ارزشی و انقلابی و البته معرفیِ آثارشان چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ دیگر ارگان‌ها چگونه می‌توانند در این زمینه کمک‌رسان باشند؟

همکاری حوزه هنری با سایر نهادها و سازمان‌ها مانند سازمان زیباسازی شهرداری می‌تواند اتفاقات خوبی را به نفع هنرمندان رقم بزند و به بهترین نحو به هنرمندان کمک کند.

متأسفانه در شرایط کنونی، معرفی هنرمندان خلاق به سختی صورت می‌گیرد، در حالی‌که اگر حوزه هنری وارد رایزنی با سایر سازمان‌ها بشود و مثلاً از طریق همکاری مشترک با سازمان‌های دخیل در زمینه زیباسازی شهری و یا نهادهای فرهنگی، دیوارهای شهر و سایرفضاهای مناسب را برای ارائه آثار هنرمندان فراهم کنند، می‌توان دیوار‌نگاره‌های زیبایی را در سطح شهرها با آثار هنرمندان خلق کرد که این آثار هنری می‌توانند باعث ایجاد نشاط و آرامش درجامعه شوند و در عین حال، علاوه بر آنکه هنرمندان می‌توانند درآمد مناسبی کسب کنند، امکان معرفی آنها نیز فراهم می‌شود.

علاوه بر این، حوزه هنری می‌تواند به صورتی برنامه‌ریزی کند که نمایش آثار تنها به ارائه آثار در نمایشگاه‌های داخل حوزه محدود نشود و در سایر مراکز هنری نیز این آثار به نمایش دربیایند تا مردم بهتر و بیشتر با آثار هنرمندان آثار شوند.

امسال هم قصد شرکت در سوگواره هنر عاشورایی را دارید؟

بله حتماً شرکت می‌کنم، اما در این مورد پیشنهادی که می‌توان مطرح کرد این است که برگزارکنندگان تنها به معرفی موضوع به صورت کلی بپردازند، اینکه متنی برای تصویرسازی معرفی شود با توجه به محدودیت‌های مختلفی که در تصویرسازی در این زمینه وجود دارد، ارائه آثار خلاقانه بسیار دشوار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند