دبیر بخش نقاشی سوگواره هنر عاشورایی:
سوگواره هنر عاشورایی رویکرد جدید به بحث «عاشورا» دارد

04:030

دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی معتقد است این سوگواره تلاش دارد برای جلوگیری از تکرار، رویکرد جدیدی به بحث عاشورا داشته باشد و فرهنگی پویا را به تصویر بکشد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری به نقل از خبرگزاری مهر، عبدالحمید قدیریان دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی در برنامه تلویزیونی “سلام صبح بخیر”  درباره این دوره سوگواره گفت: تفاوت چهاردهمین دوره از سوگواره با دوره‌های پیشین آن این است که امسال هر بخش دبیر جداگانه‌ای دارد تا در بحث مفهوم به شکل تخصصی‌تری پیش رویم.

وی با معرفی بخش‌های مختلف سوگواره هنر عاشورایی بیان کرد: این سوگواره تقریبا هر ساله برگزار می‌شود تا فرصتی ایجاد شود تا بحث‌های اعتقادی از مفهوم به فرم تبدیل شود.

دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی اظهار کرد: این سوگواره تلاش دارد برای جلوگیری از تکرار، رویکرد جدیدی به بحث عاشورا داشته باشد تا فرهنگ پویای عاشورا به تصویر کشیده شود.

وی تاکید کرد: عاشورا ماندن در گذشته نیست، عاشورا مسیری است که خداوند در گذشته باز کرده برای اینکه ما را از این مسیر به طرف ظهور ببرد. بر همین اساس لازم است نوع نگرش ما تغییر کند و از ایستایی خارج شود و در کنار تاریخ نگاری و ایجاد شور و عشق به بحث‌های معرفتی توجه بیشتری شود تا پشتوانه تفکر جامعه از طریق فرهنگ عاشورایی بالا رود.

قدیریان درباره هنر عاشورایی نیز تشریح کرد: ما جامعه ای هستیم که پشتوانه قدرتمند تمدنی داریم با نرم افزار بسیار قدرتمندتری به نام تشیع، که گل این فرهنگ، فرهنگ عاشورایی است. در جامعه ما که هم نرم‌افزار فکری دارد و هم تمدن، اتفاقات اخیر زنگ خطری برای اهل فرهنگ است. این سوال در ذهن ایجاد می­شود که چطور ما نتوانستیم جامعه را به سطحی ارتقاء دهیم که چنین حوادثی رقم نخورد؟  هنر عاشورایی هنر هماهنگ شدن با برنامه الهی است و عاشورا تنها یک واقعه تاریخی نیست.

وی ادامه داد: خداوند برنامه‌ای برای غایت دنیا دارد و آن مسیری است که به ظهور ختم می­شود، و همه در انتظار آن هستیم. در این مسیر خداوند عاشورا را قرار داده که روش و مسیری است امن که ما را به ظهور می­رساند.

دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی با تاکید بر اینکه اهل تفکر در حادثه اخیر باید به خود نهیب زنند که چرا از داشته‌ها استفاده نکرده و جامعه را با رشد تفکری واکسینه نکرده اند؟

قدیریان در ادامه به موضوعات بخش نقاشی پرداخت و اظهار کرد: در بخش نقاشی که دبیری آن را برعهده دارم تلاش می‌کنیم تا اربعین را صرفا از بحث زیارتی و احساسی فراتر ببریم و با انتخاب موضوعات متعدد نگاه‌های وسیع‌تری ایجاد کنیم تا هنرمندان در فضای این مفاهیم سیر کنند و تولید اثر نمایند.

وی افزود: در موضوع «اربعین و حسین آسمانی»، از هنرمندان دعوت شده تا به امام حسین ع تنها از منظر دنیایی نگاه نکنند و امام ع را آسمانی ببینند. در موضوع «اربعین و مارأیت الی جمیلا» قصد جلب توجه هنرمندان به منظر حضرت زینب (س) نسبت به عاشورا می باشد که همان زیبا دیدن آن صحنه است. موضوع دیگری که تعیین شده «اربعین و زمینه ظهور منجی» می باشد با این موضوع از هنرمندان خواسته شده تا به این مضمون بپردازند که اربعین باید از  زمان و مکان فراتر رود و به عنوان زمینه ظهور نگریسته شود. این بحث که اربعین زمینه ظهور منجی است آدمی را به فکر فرو می‌برد و تامل و تفکر در این باره مسیر را باز خواهد کرد.

قدیریان همچنین گفت: بحث دیگر که به عنوان موضوع بخش نقاشی انتخاب شده موضوع «اربعین و وحدت ادیان» است. بخشی از گره‌های فرهنگی ما نداشتن تعریفی دقیق از توحید است. در فضای توحیدی، خداوند، پیامبران را برای ارتقاء و رساندن به مقصدی واحد ارسال نموده و آنها در یک مسیر مردمان را به سمت خداوند یکتا دعوت کرده اند و هیچ یک از آنها از دیگری جدا نیستند. ما در راهپیمایی اربعین افرادی از مذاهب مختلف می‌بینیم که این امر نشانگر بودن وجوه اشتراکی بین ادیان می­باشد.

وی تاکید کرد: باید مباحث دینی را فراتر از تاریخ و اخلاق ببینیم و گستره دید در بحث دینی را افزایش دهیم و از مواهب آن استفاده کنیم.

دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی در پایان اظهار کرد: اگر تولیدات هنری آن طور که بایدنیست و با وضعیت مطلوب فاصله دارد به خاطر نداشتن پشتوانه فکری لازم و مناسب است. باید به جوانان و فضای جامعه خوراک فکری دهیم. اگر ضعفی در آثار است نه صرفاً بخاطر کوتاهی هنرمندان، بلکه بخاطر فضای فکری جامعه هم هست. فضای جامعه هنری تقریبا عاری از معرفت قرآنی است و این در حالیست که شاه‌کلید حرکت به سوی آینده، معرفت صحیح قرآنی است.  در ماجراهای اخیر دیدیم که چقدر راحت انسان‌ها در خطر می‌افتند، بنابراین اگر معیار سنجش حق و باطل و طرز سنجش را یاد نگرفته باشیم چه بسا که در آینده نزدیک اتفاقات اخیر، البته با شدت بیشتر تکرار شود.

گفتنی است، چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی ۲۵ مهرماه ۱۴۰۱ در تهران و۳۱ استان کشور برگزار خواهد شد.

فراخوان سوگواره در بخش های مختلف در سامانه www.artfest.ir. قابل دسترس می باشد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند