با معرفی برگزیدگان؛
سومین جشنواره استانی تئاتر ماه وتار بیجار به کار خود پایان داد

10:570

سومین جشنواره استانی تئاتر ماه وتار شنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۰ با حضورمسئولین و  هنرمندان برجسته کشوری و استانی در سالن شماره ۱ پردیس سینمایی آزادی بیجار با معرفی برگزیدکان بخش های مختلف به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مراسم اختتامیه سومین جشنواره استانی تئاتر ماه وتار در بیجار برگزار شد و برگزیدگان بخش های مختلف توسط داوران این دوره متشکل از فرهاد فائمیان، نادر برهانی مرند و حمیدرضا نعیمی معرفی شدند.

در این مراسم که اجرای آن برعهده مازیار قبادی از هنرمندان توانمند تئاتر استان بود در ابتدا گزارشی تصویری از روند اجرایی مراسم پخش شد و در ادامه امید اکبر دبیراجرایی جشنواره با حضور در جایگاه ضمن قدردانی از تمامی کسانی که در برگزاری این جشنواره مشارکت داشتند گفت: ۱۸ اثر نمایشی بعد از فراخوان جشنواره به دبیرخانه ارسال شد که تمام این ۱۸ اثر توسط بازبینان متشکل از داریوش رفعتی، علیرضا همتیان و حسن ترقی به صورت زنده مورد ارزیابی قرار گرفت و درنهایت ۷ اثر مجوز حضور در بخش نهایی را پیدا کردند.

وی ادامه داد: متأسفانه بدلیل شرایط جوی و همچنین مشکلات ناشی از اپیدمی کرونا  این جشنواره که قرار بود اواخد دی ماه برگزار شود به تعویق افتاد. متأسفانه در این دوران کرونا مشاهده کردیم راحتترین مکان و فعالیتی که تعطیل می گردد بخش فرهنگ وهنر بوده است و برگزاری این دوره هم با برگزاری چندین جلسه شهرستانی و در نهایت با تعهدهایی به نتیجه رسید.

در ادامه برنامه از هیئت بازبین و داوران بخش نهایی با حضور مسئولین استانی و شهرستانی تجلیل بعمل آمد و سپس امین مرادی دبیر جشنواره و رئیس حوزه هنری استان کردستان با دعوت مجری پشت تریبون رفته و در سخنانی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب گفت: هر اندیشه ای در در قالب هنر نگنجد ماندنی نیست.

وی گفت: جشنواره تاتر ماه وتار با هدف کشف، جذب و پرورش استعدادهای جوان و حمایت از آثار و تولیدات آنها، تبادل فکر و اندیشه هنرمندان جوان با اساتید پیشکسوت، جریان سازی در حوزه نمایش استان  براساس  اهداف و رسالت های حوزه هنری  و تقویت بنیان های فرهنگی تئاتر استانپایه گذاری گردیده است و امیدواریم در این دوره که سومین دوره آن است تحقق این اهداف میسر شده باشد.

مرادی ادامه داد: آنچه که هنر نمایش را در بین همه رشته های هنری ممتاز و متمایز می کند و حتی باعث می شود که کارشناسان و تحلیلگران اجتماعی و فرهنگی آن را به عنوان پدیده ای برای تحلیل و قضاوت های اجتماعی و فرهنگی در یک جامعه قلمداد نمایند، زنده بودن و خلق لحظه به لحظه و تازه به تازه نمایش است.

دبیرجشنواره ادامه داد: در تئاتر برداشت ، اتا لوناژ ، تدوین و … معنایی ندارد و زمانی به نتیجه خود می رسد که سه ضلع هنرمند به عنوان یک انسان تولید کننده اثر، مخاطب و مردم استفاده کنندگان اثر هنری و محتوا در کنار هم قرار گیرند و رضایت کسب کنند.

رئیس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به اینکه تئاتر انسان مدار، انسان محور، موضوع و محتوا محور است بیان کرد: تنها هنری که صرفا با وجود مخاطب و تماشاگر شکل می گیرد هنر تئاتر است.

وی با اشاره به ویژگی های منحصربه فرد هنرنمایش و جایگاه بی نظیر و بی بدیل آن  در انتقال یک تفکر و پیام تصریح کرد: ضروری است به صورت جدی از این هنر تاثیر گذار برای ترویج معنویت و ارزش های انسانی به درستی استفاده بکنیم.

دبیر جشنواره افزود: آنچه به عنوان یک رسالت و وظیفه برعهده هنرمندان شایسته استان به عنوان سفیران فرهنگی و افراد تاثیرگذار است، اینکه هنرمندان در آثار خود با زبان هنر به مسائل و مشکلات  مختلف استان همچون کولبری و آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد ، بیکاری ، طلاق و … بپردازند.

وی به حضور پررنگ و درخشش هنرمندان تاتر استان کردستان در چهلمین دوره جشنواره تاتر فجر هم اشاره کرد و گفت: این حضور و موفقیت  در بخش های مختلف نشان از ظرفیت و پتانسیل های بالای هنر نمایش در استان استکه باید قدر آن را با حمایت و فراهم سازی زمینه رشد و پیشرفت آن فراهم کنیم.

وی در پایان از تمام هنرمندان استان در بخش های مختلف بواسطه که در دو سال اخیر علی رغم شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری و مشکلات معیشتی هنرمندان چراغ این هنر اصیل و دیگر هنرها  را زنده نگه داشتند و مشکلات را تحمل کردند و اجازه ندادند این مشکلات هنر استان را دچار اختلال کند تشكر کرد.

فراهم سازی اجرای عمومی در تماشاخانه مهر حوزه هنری کشور برای اثر برگزیده

کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور هم در پیامی تصویری ضمن عرض خدا قوت به برگزارکننده گان، شرکت کننده گان و داوران جشنواره گفت: کار در این شرایط سخت کرونایی جای تقدیر و تشکر را دارد.

وی با اظهار امیدواری برای رضایت مخاطبین از برگزاری شایسته جشنواره از هیئت داوران جشنواره خواست که یک اثر برتر را جهت فراهم سازی اجرای عمومی در تماشاخانه مهر حوزه هنری در سال آینده به مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری معرفی کنند.

عدم توجه به فرهنگ و هنر باید خط قرمز مسئولان باشد

پس از پخش این کلیپ،  بواسطه حمایت های ارزنده فرماندار شهرستان بیجار لوح تقدیر سومین جشنواره استانی تئاتر ماه وتار با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان به فرماندار بیجار اهداء شد و سپس با دعوت مجری برنامه علی اکبر ورمقانی فرماندار شهرستان بیجار به پشت تریبون رفته و در سخنانی گفت: خط قرمز بنده در هر کجایی که بوده ام و مسئولیت داشته ام عدم توجه به فرهنگ وهنر بوده است.

فرماندار شهرستان بیجار گفت: هنر در کهن دیار گروس از قدمت بالایی برخوردار است و این دیار، هنر پرور و هنر دوست است.

علی اکبر ورمقانی افزود: با همه شرایط کرونایی، چراغ هنر در شهرستان خاموش نشده است ۲ سال سخت بر جامعه هنر گذشت و با همه ظرفیت های اعتباری و انسانی، هنر حمایت شد که بازهم کم بود. دفاع از هنر، جز خط قرمزهای مسئولین است، هنر تعطیل بردار نیست، زبان رسا و توانا در جامعه، هنر است.

فرماندار بیجار در مورد تعطیلی یک هفته ای بیجار هم اظهار داشت: تعطیلی یک هفته ای زودتر از تصمیم وزارت بهداشت، با مسئولیت فرمانداری، به علت پیشگیری از ورود شهر به رنگ قرمز کرونایی بود که خوشبختانه موفق بود و توانستیم زمینه برگزاری این دوره جشنواره را فراهم کنیم.

بعد از سخنان فرماندار، مجری برنامه از حمایت های همیشگی دکتر نصراللی زاده به تئاتر و اختصاص یک میلیارد ریال به انجمن نمایش استان قدردانی کرد و ازرئیس سازمان دیریت و برنامه ریزی دعوت کرد در جایگاه حضور پیدا کنندو از اقدامات استان در بخش زیر ساخت ها و برنامه های آتی بگویند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان در این آیین اظهار داشت: حمایت و پشتوانه از هنر، وظیفه ای است که در حد توان انجام شده است به طوری که پلاتوی گروس بیجار امسال به بهره برداری رسید و پلاتوی دیواندره هم تامین اعتبار شده است، ۲۰ میلیارد ریال اعتبار هم به پلاتوی سقز اختصاص یافته است.

بهرام نصراللهی زاده افزود: پلاتوی مریوان هم پیش بینی شده و سهم دولتی پلاتوی قروه هم پرداخت شده است، در سنندج هم  برای بازسازی نگارخانه آن  یک رقم اعتبار خوب را توانستیم جذب و اختصاص بدهیم.

وی با بیان اینکه زیر ساخت های بیجار، شایسته پذیرایی از مهمانان نیست گفت: ساخت یک هتل ورزشی به علت موقعیت جغرافیایی شهرستان در دستور کار قرار دارد و اعتبار میلیاردی هم جذب خواهد شد تا ۲۰۰ نفر بتوانند در آن استراحت کنند.

بعد از سخنان رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان مجری برنامه با دعوت از نماینده هیئت داوران جهت قرائت بیانیه پایانی گفت: معرفی برگزیدکان هم توسط دکتر حمید رضا نعیمی نماینده هئیت داوران خواهد بود.

حمیدرضا نعیمی از داوران با حضور در جایگاه و سلام و احوالپرسی به زبان کردی بیانیه هیئت داوران را قرائت کرد که به شرح زیر است:

«کردستان را سلامی دوباره می گوییم، سلامی به خروشانی رود سیروان، به برزی و باندی کوه های آبیدر و نقاره توپ، به قدمت تاریخ و لباس و زبانش، و بیجار این دُرِنایابَ نبشتمان کوردها، شهر فرشِ آهنین با تارهای عاشقانه و پودهای ظریف و ضخیم اش و تیمچه ها و بازارها و مردمان شریف و صلح جویش، مردمان موسیقی و هلپرکه .

چه نیک آیینی است گردهم آمدن برای نمایش، چه آن که اجرا می کنند و چه آن که تماشا و سومین جشنواره ی استانی تئاتر ماه- وتار بهانه‌ی شیرینی است برای این گردهمایی و آیین.

خوشحالیم که تلاش چندین ساله هنرمندان و مسئولان به بار نشسته و امروز شاهد اختتامیه جشنواره ای هستیم که می تواند شرایط مطلوب اتفاقی باشد برای سراسر استان . از این بابت سپاسگزاری می کنیم از شما مسئولان که هنرمندان را تنها نگذاشتید و دغدغه مندی فرهنگی را در اولویت قرار دادید و سپاسگزاریم از شما هنرمندان، اندیشمندان و فرهیخته گان عرصه هنرهای نمایشی ، شما که ثابت کردید اگر لازم باشد خامه در جان خود زده وخواهید نگاشت، و با استخوان هایتان سایبانی خواهید بر افراشت تا جایی باشد برای تماشا و اجراء.

و سپاسگزاریم از حضور پرشور تماشاگران که سالن های اجرا زندگی بخشیدند. برگزاری جلسات پرشور نقد و بررسی از نقاط قوت جشنواره بود که می‌بایست از همه ی هنرمندان و منتقدان تشکر کرد.

و اما سخنی با شما بزرگان و عزیزان شرکت کننده؛ آنچه  برپیکره تئاتر و نمایش ما لطمات جدی وارد می کند سهل انگاری یا عجولانه کار کردن است. هنر نمایش، سخت ترین هنرهاست و نباید توقع داشت که در یک بازه‌ زمانی کوتاه و بدون طرح و برنامه و تحلیل، این درخت به ثمر بنشیند.

بدانیم که ساختار شکنی ها، همواره از سوی هنرمندانی صورت گرفته که خود روزگاری ساختارمند بوده اند و با نگاهی اصولی و فکر شده دست به خلق آثار آوانکارد زده اند.

امیدواریم بهانه هایی هم چون اقتصاد و بیماری هایی هم چون کرونا و اُمیکرون ما را به سوی خلق کارهای ساده و کوچک رهنمون نشود. در تئاتر باید تئاترهای باجوهره دید، درام هایی با موضوعات و داستان های بزرگ، شخصیت ماندگار و تم های ازلی و ابدی.»

بعد از بیانیه هیئت داوران برگزیدگان جشنواره با حضور امام جمعه بیجار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، فرماندار شهرستان بیجار، دبیر جشنواره و رئیس حوزه هنری استان کردستان، هیئت داوران و جمعی از مسئولین و هنرمندان معرفی و لوح ها و تندیس های جشنواره اهداء شدند.

الف-بخش طراحی پوستر و بروشور:

جایزه این بخش شامل لوح تقدیر و جایزه ی نقدی اهداء شد به  محمد سلیمی طراح پوستر و بروشورنمایش مکافات سرجوخه از شهرستان دیواندره

ب-  بخش طراحی گریم:

جایزه این بخش شامل لوح تقدیر و جایزه ی نقدی اهداء شد به  شیدا پیش بین طراح گریم مکافات سرجوخه از شهرستان دیواندره

ج- طراحی لباس:

جایزه این بخش شامل لوح تقدیر و جایزه ی نقدی اهداء شد به مونا زارعی طراح لباس نمایش یه شب مهتاب از شهرستان  قروه

د- طراحی صحنه:

جایزه این بخش شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهداء شد به نسیم اسدپور طراح صحنه  نمایش مادرم در برفک تلویزیون یخ زد از شهرستان  بیجار

ه- بازیگری مرد:

جایزه سوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق گرفت به احمد سنگین آبادی برای نمایش یه شب مهتاب از شهرستان قروه

جایزه دوم شامل  لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق گرفت به سعدی حسینی برای نمایش کسوف از شهرستان دیواندره.

جایزه اول شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تعلق گرفت به زاهد زندی برای نمایش تمام نمیش ود ولی تمام از سنندج

و- بازیگری زن:

جایزه سوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق گرفت به منیرالسادات قاضی زاده برای نمایش ماهی ها فراموش نمی کنند از شهرستان قروه

جایزه دوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق گرفت به کیمیا مولودی برای نمایش دُژِم از شهرستان قروه

جایزه اول شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تعلق گرفت به مریم مقصودی برای نمایش تمام نمی شود ولی تمام از سنندج

ز- نمایشنامه نویسی:

جایزه سوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق گرفت به عادل گنجی برای نمایش یه شب مهتاب از شهرستان قروه

جایزه دوم شامل  لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق گرفت به باقر سروش برای نمایش مادرم در برفک تلویزیون یخ زد از شهرستان بیجار

جایزه اول شامل تدیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تعلق گرفت به اکبر صادقی برای نمایش تمام نمی شود ولی تمام از سنندج

ح- کارگردانی:

جایزه سوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق گرفت به علی حسین افشاری برای نمایش برای نمایش مادرم در برفک تلویزیون یخ زد از شهرستان بیجار.

جایزه دوم شامل  لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق گرفت به حسین مرادی برای نمایش کسوف از شهرستان دیواندره.

جایزه اول شامل تدیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تعلق گرفت به فرشید کرمی برای نمایش تمام نمی شود ولی تمام از سنندج

ط- کار برگزیده:

هیئت داوران سومین جشنواره تئاتر ماه – وتار به اتفاق آراء نمایش «تمام نمی شود و لی تمام» از شهرستان سنندج را به عنوان کار برگزیده اعلام کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند