رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری خبر داد؛
سه مجموعه فرهنگی و سینمایی با ۱۸ سالن در یزد ساخته می‌شود

03:000

حمیدرضا جعفریان گفت: پردیس سینمایی آسمان یزد می‌تواند الگوی توسعه مجتمع‌های فرهنگی بافت‌های تاریخی باشد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری درباره «پردیس سینمایی آسمان یزد» که عملیات عمرانی آن با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، مهران فاطمی استاندار یزد و جمعی از مسئولان استانی و کشوری و هنرمندان در بافت تاریخی یزد آغاز شد، اظهار کرد: این مجتمع فرهنگی، هنری و سینمایی می‌تواند الگویی برای توسعه مجتمع‌های فرهنگی متناسب با بافت‌های شهری تاریخی و ثبت شده در میراث یونسکو باشد.

حمیدرضا جعفریان با بیان اینکه در شهرهای ثبت شده در میراث جهانی باید بر اساس استانداردهای خاص در زمینه ساخت و ساز اقدام کرد، افزود: در این طرح علاوه بر رعایت استاندارهای معماری و فنی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات در سالن‌های سینما، توجه به بافت تاریخی و قدمت فرهنگی منطقه هم برای ما مهم است و اگر این طرح به درستی به عنوان یک الگو به ثمر برسد حتما می‌تواند برای استمرار این حرکت در دیگر نقاط کشور سرلوحه قرار گیرد.

وی ادامه داد: طراحی معماری و محاسبات مهندسی این طرح از دو سال پیش بر اساس الگوهای معماری و فرهنگی تاریخی بافت سنتی انجام شده و استانداردها و الگوهای حرفه‌ای را طی و مجوزهای مرتبط را اخذ کرده است و پیش‌بینی می‌شود در مدت دو سال آینده بتوانیم این مجتمع فرهنگی را افتتاح کنیم.

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری اظهار داشت: در دو سال اخیر مؤسسه فرهنگی بهمن سبز وابسته به سازمان سینمایی سوره با همکاری مسئولان استان و شهرداری یزد امکان توسعه سینما در یزد را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که در سه نقطه از شهر امکان احداث و توسعه سالن‌های سینمایی به صورت پردیس وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها پردیس سینمایی آسمان است.

جعفریان بیان کرد: مجتمع فرهنگی، هنری و سینمایی آسمان علاوه بر اینکه مانند بقیه پردیس‌های سینمایی دارای سالن‌های سینما است، از امکانات فرهنگی مانند فروشگاه‌ محصولات فرهنگی، نگارخانه، استودیو ضبط صدا و تصویر، فضای برگزاری کارگاه‌های هنری و فضای بازی کودکان نیز برخوردار خواهد شد که این یکی از مزیت‌های این مجتمع است.

وی افزود: امیدواریم به تدریج در بازه دو ساله ساخت این سینما، دو پردیس دیگر که برای یزد در نظر گرفته شده نیز به بهره‌برداری برسد که با ساخت این سه مجموعه فرهنگی و سینمایی تعداد سالن‌های سینماهای حوزه هنری در یزد به ۱۸ سالن خواهد رسید.

این مقام مسئول با بیان اینکه سازمان سینمایی سوره به عنوان اصلی‌ترین بازوی حوزه هنری انقلاب اسلامی در فعالیت‌های مرتبط با هنرهای تصویری از حدود سه سال پیش طرح توسعه و بهسازی سینماها را در سراسر کشور آغاز کرد، گفت: در حال حاضر ۱۶۳ سالن سینما به صورت فعال در کشور زیر نظر حوزه هنری فعالیت می‌کنند.

جعفریان با بیان اینکه تقریبا یک سوم ظرفیت اکران کشور در اختیار این نهاد قرار دارد، اظهار داشت: در حال حاضر زنجیره سینمایی حوزه هنری در ۲۱ استان کشور فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌های توسعه‌ای سازمان سینمایی حوزه هنری گفت: علاوه بر اینکه ساخت پردیس‌های چند سالنی و مجتمع‌های فرهنگی مد نظر بود، سیاست عدالت توزیعی و عدالت دسترسی مخاطبان به سینما و همچنین تمرکز بر استان‌هایی که حوزه هنری در آن‌ها فاقد سالن سینما بود را در دستور کار داشتیم و استان یزد هم یکی از این استان‌ها بود که مورد بررسی و هدف‌گذاری قرار گرفت تا زنجیره سینماداری حوزه هنری در آن نیز مانند سایر مناطق کشور توسعه پیدا کند و امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر این پروژه‌ها را به سرانجام برساینم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند