کتاب‌های «برشکن»، «اثریا» و «حام» از سوره مهر نامزد جایزه قلم زرین شدند

02:410

کتاب‌های «برشکن» از حمید علیدوستی شهرکی، «اثریا» نوشته نیما اکبرخانی و «حام» به قلم جلال توکلی در نوزدهمین جایزه قلم زرین نامزد دریافت بهترین داستان بزرگسال شدند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، اسامی نامزدهای بخش داستان دو گروه بزرگسال و کودک و نوجوان نوزدهمین جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران اعلام شد. کتاب‌های راه‌یافته انتشارات سوره مهر به مرحله نهایی بخش داستان بزرگسال به شرح زیر است:

«برشکن» از حمید علیدوستی شهرکی

رمان «بُرشکن» از انتشارات سوره مهر در ۱۵۶ صفحه و در یک هزار و ۲۵۰ شمارگان به تازگی از سوی حمید علیدوستی شهرکی از نویسندگان استان چهارمحال و بختیاری به مرحله چاپ رسیده است.

«بُرشکن» به یک رسم دیرینه در بین کشاورزان استان چهارمحال و بختیاری گفته می‌شود به این صورت که کشاورزان هر منطقه روز خاصی را برای دروی محصولات خود تعیین می‌کردند تا همگی به یک اندازه برداشت کرده و حقی از کسی پایمال نشود.

این رمان دارای موضوعی اجتماعی است و به نقد شرایط خان‌سالاری دوره پهلوی و تضییع حقوق کشاورزان از سوی خوانین آن دوران می‌پردازد.

این رمان روایتگر رنج مردمانی است که در یک دوره تاریخی مشخص با وجود زحمات و تلاش‌های بسیاری که در زمین‌های کشاورزی متحمل می‌شدند اما منفعتی از آن نمی‌بردند و حاصل این دسترنج نصیب خوانین آن دوران می‌شد.

«اثریا» نوشته نیما اکبرخانی، سوره مهر

رمان «اثریا» نوشته نیما اکبرخانی به روایت داستانی از نبرد مدافعین حرم با گروه‌های تکفیری در سوریه می‌پردازد.

داستان این رمان روایتی است از جنگ که در «اثریا» می‌گذرد، روایت‌ها موبه‌مو مستند هستند اما کلیت داستانی است،‌ داستانی از چند شخصیت که به اثریا می‌روند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«از جنگ که برگردی، زندگیت تقسیم می‌شه به دو بخش. قبل از جنگ و بعد از جنگ. این که قبل از جنگ کی بودی و چی بودی و چطوری فکر می‌کردی اصلاً مهم نیست. بعد از جنگ توی خونه از چیزی نمی‌ترسی اینم یه مشکله. آدم‌ها باهات همدل نمی‌شن، فکر می‌کنن تو سنگی، سردی. کم‌کم از جمع‌ها دور می‌شی. وقتی دور بشی تازه می‌فهمی ترسیدن برای زندگی اجتماعی چقدر لازمه و…»

کتاب «حام» به قلم جلال توکلی، سوره مهر

جلال توكلی نويسنده رمان «حام» پس از تحقيق و پژوهش، گوشه‌هايی از حقيقت اهريمنی، هويت پليد و شيطانی ارتش اشغالگر و تروريست آمريکا را در عراق برملا می‌کند.

رمان «حام» به حضور سربازان آمریکایی در عراق اشاره دارد و گوشه‌ای از رفتار خشونت‌آمیز و وحشی‌گری و جنایت‌های ارتش ایالات متحده علیه مردم مظلوم و مقاوم عراق در زمان اشغال این کشور را روایت می‌کند. نویسنده در این کتاب با تحقیق و پژوهش گوشه‌هایی از حقیقت و هویت پلید ارتش اشغالگر و تروریست آمریکا در عراق را فاش ساخته و مخاطب با مطالعه آن به نقشه‌ها و طرح‌های شوم استکبار در جهان به‌ویژه خاورمیانه پی می‌برد.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند