از انتشارات سوره مهر؛
«سنگ‌ و سینه» اثر شایسته تقدیر جایزه «کتاب عاشورا» شد

01:380

کتاب «سنگ‌ و سینه» نوشته مجتبی صفایی در بخش پژوهش هنری جایزه «کتاب عاشورا» شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، این مجموعه شامل تدوین و آوانگاری اشعار بیست نوحه قدیمی است که در آیین‌‏های چک‏ چکو و سینه دوری شهرستان استهبان هر ساله خوانده و اجرا می‌‏شود. در بخش‌‏های دیگر کتاب توضیحاتی درباره موسیقی مذهبی ـ به‌‏ویژه نوحه، تاریخچه استهبان، سازِ سنگ (چک‌‏چکو)، و آیین سنگ‏زنی ـ جهت استفاده بیشتر خوانندگان آمده است. البته درک بخش‌‏هایی از کتاب فقط برای کسانی ممکن است که از علوم اولیه موسیقی آگاهی دارند. با وجود این، سعی بر این بوده که مخاطب این کتاب همگان باشند؛ چه آن‏‌هایی که با موسیقی آشنا هستند چه علاقه‏‌مندان به فرهنگ ایران و استهبان که بی‏‌اطلاع از علم موسیقی‌‏اند.

ثبت و ضبط این بیست نوحه می‌‏تواند در کشف مجهولات اتنوموزیکولوژی منطقه سودمند باشد؛ می‌‏تواند تذکری باشد از خاطره قومی‏‌مان و می‏‌تواند معیار آفرینش نواهای تازه باشد. یادمان نرود که موسیقی، در کنار زبان، شاخص‏‌ترین بخش هویت فرهنگی ماست.

اگر در تحقیقاتی که تا امروز در باب نوحه و آوانگاری موسیقی مذهبی نوشته شده توجه شود، آنچه به دست می‌آید بسیار کمتر از کاوش در کتب تعزیه یا آوانگاری موسیقی نواحی غیر‏مذهبی خواهد ‏بود. زیرا پژوهشگران موسیقی نواحی بیشتر میل به کاوش تعزیه دارند و در باب نوحه کار زیادی انجام نشده‌ است. همچنین استادان فن، که از دهه‌‏های پیش آوانگاری موسیقی نواحی را آغاز کرده‏‌اند، کمتر به موسیقی مذهبی پرداخته‏‏‌اند. از این نظر این کتاب مسیری متفاوت را آغازکرده و پیموده‌ است.

این کتاب سال ۱۳۹۸ با شمارگان ۱۲۵۰ و در ۱۰۰ صفحه از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده‌ است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند