در نشست بررسی نقشه تحول حوزه هنری کردستان مطرح شد؛
سند تحول حوزه هنری کردستان تدوین می‌شود

06:000

سعید لشکری دبیر کارگروه تحول معاون راهبری استان‌های حوزه هنری، از تدوین سند تحول حوزه هنری کردستان در راستای بهره‌برداری هر چه بهتر از ظرفیت‌های این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، سعید لشکری در جریان برگزاری نشست‌های بررسی نقشه تحول حوزه هنری کردستان که در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: یکی از راهبردهای اصلی حوزه هنری در مدیریت جدید، تدوین نقشه تحول با برش استانی است.

وی ادامه داد: در راستای نیل به این هدف، تاکنون نقشه تحول در ۱۰ استان کشور تدوین و نهایی شده است و کار برای تدوین نقشه تحول در سایر استان‌های کشور نیز به عنوان یکی از اولویت‌های حوزه هنری در حال پیگیری است.

دبیر کارگروه تحول معاون راهبری استان‌های حوزه هنری گفت: هدف اصلی از تدوین این نقشه تحول، برنامه‌ریزی و تدوین چشم‌انداز فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه هنری استانی است و در همین راستا تلاش می‌شود که متناسب با ظرفیت هر استان، یک مسیر مشخص برای توسعه و تقویت فعالیت‌های استانی طراحی شود.

وی با اشاره به دستاوردهای این مهم، عنوان کرد: وجود این نقشه یا سند تحول در هر استان باعث می‌شود تا محوریت فعالیت‌ها و برنامه‌های استانی حوزه هنری مشخص شده و در نهایت بعد از پروسه‌ای سه ساله، یکی از نیازهای مهم هر استان در بخش فرهنگ و هنر انقلابی از سوی حوزه هنری پاسخ داده شود.

لشکری با اشاره به ویژگی‌های خاص استان کردستان در عرصه فرهنگ و هنر، افزود: نگاه حوزه هنری به استان‌های همچون کردستان به دلیل شرایط موجود ویژه است و به همین دلیل تلاش می‌کنیم تا در یک چهارچوب مشخص و بعد از بررسی‌های کارشناسی با استفاده از نظرات نخبگان و اندیشمندان استان، به یک خروجی واحد و مشخص در این بخش برسیم.

وی به ظرفیت‌های بالای حوزه هنری استان کردستان اشاره کرد و یادآور شد: امروز حوزه هنری کردستان در بخش‌های مختلف عملکرد ویژه‌ای داشته است که به عنوان نمونه اقدامات صورت گرفته در رشته دف قابل تقدیر و ویژه است و به همین دلیل ما در نگاه تحولی ابتدا به دنبال تقویت این ظرفیت‌ها و در قدم بعدی به دنبال پوشش نقاط ضعف احتمالی هستیم.

دبیر کارگروه تحول معاون راهبری استان‌های حوزه هنری بیان کرد: ما با مشارکت خود همکاران حوزه هنری کردستان، با بررسی‌های مختلف کارشناسی سعی می‌کنیم تا یکی از ظرفیت‌ها و استعدادهای ویژه این استان را به عنوان محور اصلی قرار داده و برای رسیدن به نقطه مطلوب برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم.

وی در پایان ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلف زیرساخت، برنامه‌ها و فعالیت‌های تولیدی در حوزه هنری هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، اظهار کرد: این سرمایه مهم باید تقویت شده و در مسیر اعتلای هر چه بهتر فعالیت‌های هنر انقلاب اسلامی قرار گیرد.

در جریان برگزاری این نشست‌های دو روزه، مهم‌ترین مسائل پیرامون تدوین نقشه تحول حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان و نسخه نهایی زیست‌بوم کردستان مورد بحث و بررسی اعضاء قرار گرفت.

اعتماد و همراهی اصحاب فرهنگ و هنر، مهم‌ترین سرمایه حوزه هنری کردستان است

امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان نیز در جریان برگزاری این نشست اظهار کرد: حوزه هنری استان کردستان با جلب همراهی و همکاری اصحاب فرهنگ و هنر اقدامات خوبی در راستای کمک به اعتلای فرهنگ و هنر این استان صورت گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی استان کردستان از سوی حوزه هنری، بیان کرد: خوشبختانه در همین راستا هم اکنون پردیس سینمایی بهمن سنندج با هفت سالن نمایش فیلم، استودیو حرفه‌ای صدا، کتابخانه تخصصی هنر و فضاهای آموزشی به یکی از مکان‌های مهم فرهنگی در استان و حتی منطقه تبدیل شده است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان، ضمن تأکید بر لزوم توزیع عادلانه ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سراسر استان، گفت: در همین راستا بعد از راه‌اندازی سینما آزادی در بیجار و تبدیل آن به پردیس سه سالنه، خوشبختانه امسال نیز در یک کار جهادی، پردیس سینمایی مهر سقز با سه سالن سینما، گالری و نمایشگاه دائمی کتاب انتشارات سوره مهر راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی در ادامه به دیگر فعالیت‌های صورت گرفته در بخش تولید در حوزه هنری استان کردستان اشاره کرد و افزود: در این بخش نیز طی سال‌های اخیر قدم‌های بزرگی در حوزه هنری کردستان برداشته شده و این مهم در حال حاضر نیز ادامه دارد.

مرادی به تدوین دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان به عنوان یکی از اقدامات مهم حوزه هنری در بخش تولید اشاره کرد و گفت: تاکنون چهار عنوان از دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان منتشر شده و در آینده‌ای نزدیک چهار عنوان دیگر آن نیز منتشر و رونمایی می‌شود.

وی با اشاره به طراحی‌های صورت گرفته در راستای ادامه انتشار مجلدات دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان، اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر بیش از ۱۰ عنوان دیگر از مجلدات آن نیز در مراحل مختلف تدوین قرار دارند.

وی به دیگر فعالیت‌های تولیدی حوزه هنری استان کردستان در بخش‌های فیلم کوتاه و مستند، کتاب، آلبوم موسیقی و … اشاره کرد و افزود: در حال حاضر شمار زیادی از اصحاب فرهنگ و هنر کردستان با تخصص‌های متنوع با ما همکاری داشته و این همکاری و تعامل آنها بهترین سرمایه برای این نهاد انقلابی است.

مرادی اولویت اصلی حوزه هنری استان کردستان را توجه به فرهنگ و مطالعات پایداری عنوان کرد و یادآور شد: خوشبختانه در این بخش نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و کارهای زیرساختی هم برای افزایش تولیدات به ویژه در بخش تاریخ شفاهی آغاز شده است.

وی به ظرفیت‌ها و استعدادهای بالای استان کردستان در زمینه تاریخ شفاهی اشاره کرد و گفت: کردستان معدن سوژه‌های نابی است و ما تلاش می‌کنیم که با تربیت یک نسل جوان در این زمینه اقدامات خوبی را اجرایی و عملیاتی کنیم.

رئیس حوزه هنری استان کردستان اظهار کرد: با تدوین نقشه و سند تحول حوزه هنری استان کردستان، زمینه برای ارتقاء فعالیت‌های این نهاد فراهم شده و به همین دلیل با استفاده از نظرات نخبگان استان تدوین این مهم در دستور کار قرار گرفته است.

در جریان سفر اعضای کارگروه تدوین نقشه تحول معاون راهبری استان‌های حوزه هنری به کردستان، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کردستان مورد بحث و بررسی قرار گرفته و مقدمات لازم برای تدوین نقشه تحول حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان فراهم شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند