هفته هنر انقلاب/۴۵
سمیعی: هنر انقلابی خودجوش‌ترین هنری است که در حوزه تولید وجود دارد

04:0010

امیرحسین سمیعی آهنگساز، خواننده و معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران معتقد است که هنر انقلابی باید زمینه کشف استعدادها را فراهم کند و در عین حال اسیر خامی آنها نشود. به گفته او هنر انقلابی خودجوش‌ترین هنری است که در حوزه تولید وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری به نقل از خبرگزاری تسنیم، امیرحسین سمیعی از چهره‌های مهم موسیقی کشورمان است. او آهنگساز و خواننده است. اهل فن آثار او را به شدت تایید می‌کنند و توان و تسلط او در عرصه موسیقی بر کسی پوشیده نیست.
سمیعی توان و تخصص خود را در عرصه هنر انقلاب به کار گرفته و آثار فاخر و ماندگاری در این عرصه تولید کرده است. سمیعی چند شب پیش به عنوان چهره سال هنر انقلاب در عرصه موسیقی انتخاب شد.

انتخاب امیرحسین سمیعی به عنوان چهره سال هنر انقلاب در عرصه موسیقی به دلیل تولید سمفونی‌های فاخر موسیقایی درباره شهدای غواص و شهید سلیمانی «پوئم سمفونی اروند»، «پوئم سمفونی سرباز» و چند اثر دیگر بود.

نکته مهم دیگری که درباره امیرحسین سمیعی قابل گفتن است اینکه؛ این هنرمند هم‌اکنون معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است و در این زمینه هم توانسته کارنامه موفقی از خود به جای بگذارد.

سمیعی درباره گستردگی هنر انقلاب در طول این سال‌ها می‌گوید: هنر انقلاب در دامن خود و با افقی که ترسیم کرده بود پذیرای هنرمندان مختلفی در این چهل و اندی سال بوده است. هنرمندانی که همواره در راه اعتلای آن تلاش کردند، هرگز متوقف نشدند و تجربیاتشان را نسل به نسل انتقال دادند. عده‌ای از این هنرمندان با بهره‌گیری از همین تجربیات به اوج رسیدند که شاهد موفقیت‌هایشان بودیم. از این موضوع خوشحالم که زمانی که این هنرمندان در هر عرصه‌ای، از قله‌ها فرود آمدند، جوانان جای آن‌ها را گرفتند.

او ادامه می‌دهد: برای مثال جوانان زیادی پا جای پای ابراهیم‌ حاتمی‌کیا گذاشتند. با این روند می‌توانم بگویم در هنر انقلابی وحدت رویه داشتیم و همین وحدت رویه مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی هنر انقلاب در این سال‌ها بوده است. از طرفی افرادی که از هنر انقلابی فاصله گرفته‌اند به خاطر برکت فراوان آن دوباره برگشته‌اند و به فعالیت خود ادامه می‌‌دهند.

سمیعی تلاش جوانان برای حضور و ماندگاری در هنر انقلابی را ستودنی می‌داند و می‌گوید: جوانانی که در حال حاضر به عرصه هنر انقلابی ورود کرده‌اند در حال تلاشند تا با چارچوب هنرهای نوظهور آشنا شوند و قواعد و مقررات دنیای وسیعی که امروز رسانه و هنر از ارکان اصلی آن است را بیاموزند. معتقدم باید به این جوانان امید بسیاری داشت.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که راهکار شما برای حفظ و ادامه حیات آثار انقلابی با توجه به دوری از سال‌های انقلاب و حضور نسل جدید چیست، تاکید می‌کند:  انقلاب اسلامی متوقف نشده است بلکه یک حرکت رونده را پیش‌رو دارد که خودسازی، سازندگی و تمدن سازی در ادامه آن است. پس هنر انقلابی هم هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود. بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی طبق فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی بیان‌گر این موضوع است که نشان می‌دهد انقلاب هم‌چنان ادامه دارد. بدین معنا که باید از این مرحله به مرحله دیگر برویم. این بیانیه اتفاقا گنجینه‌ای مهم برای هنرمندان نسل حاضر در جهت تولید آثار هنری انقلابی است. اینجاست که ظرفیت اصلی هنر باید خودش را نشان دهد.

این آهنگساز در واکنش به این موضوع که آیا هنر انقلابی در گرو نهادهای دولتی است می‌گوید: هنر انقلابی خودجوش‌ترین هنری است که در حوزه تولید وجود دارد اما حتی پروژه‌هایی که شخصی تولید می‌شوند به یک بنگاه اقتصادی و یا سیاسی متصل است. فعالیت در زمینه هنرهای انقلابی که قرار است به شکل گسترده‌ای انجام شود به حمایت نیاز دارد. البته هنر هنرمندان از انگیزه و جوشش درونیشان شکل می‌گیرد.

سمیعی پیوند هنر انقلاب با ریشه‌های خود و در هم‌تنیده شدن آن با سنت و مذهب هنر ایرانی و اسلامی را ویژگی مثبت ارزیابی می‌گند و تاکید می‌کند: همین اتفاق باعث شده هنر انقلابی آیینه‌ای تمام قد از سنت ایرانی اسلامی باشد و فکر می‌کنم دلیل اصلی به روزرسانی و به نهایت رسیدن هنر انقلابی،همین پیوندها است.

او با بررسی نقاط ضعف و قوت هنر انقلابی می‌گوید: نقطه‌ضعف هنر انقلابی در این روزگار ازنظر من پرداخت‌های بعضاً غیر تخصصی و فنی از سوی صاحبان و سفارش‌دهندگان اثر است. هنر انقلابی باید زمینه کشف استعدادها را فراهم کند و نیروی جوان و علاقمند انقلابی را پای کار بیاورد اما نباید اسیر خامی آنان شد. برای مثال در هنر موسیقی آثاری برای انقلاب تولید شده است که گاهی از نظر تخصصی و فنی قابل دفاع نیست. لازم است توجه به جزئیات و پختگی آثار را در دستور کار قرار دهیم و محصولی تولید نکنیم که هنر انقلابی را نشانه گرفته باشد. درباره نقطه‌قوت نیز کشف استعدادها و رویش آن‌ها را در هنر انقلابی جاری و ساری می‌بینم که اتفاق فرخنده‌ای است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند