سلوک هنری، معنوی هنرمندان شیراز از غدیر تا محرم

05:0070

هنرمندان شیرازی همزمان با عید غدیرخم و در آستانه ماه محرم، کارگاه طراحی نشان هیئت را برگزار می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امیرحسین عبادیان دهکردی کارشناس مسئول هنرهای تجسمی حوزه هنری فارس ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: این رویداد هنری با همراهی مشترک حوزه هنری و خانه طراحان انقلاب اسلامی فارس «بیت» برگزار می‌شود.

وی افزود: در این رویداد که همزمان با عید غدیرخم و در آستانه ماه محرم برگزار می‌شود، هنرمندان شیرازی به مدت دو روز برای هیئت‌های شیرازی نشان طراحی خواهند کرد و امیدواریم این حرکت گامی به سوی ارتقای سطح بصری و زیباشناختی فضای مراسم عزاداری باشد.

عبادیان در پایان اظهار داشت: این رویداد هنری معنوی به مدت دو روز در روزهای ۷ و ۸ مردادماه در فضای معنوی آستان مقدس حضرات احمدی و محمدی علیهم‌االسلام برگزار می شود.

 

مناسبات برگزاری جشنواره‌های شعر آیینی در شیراز کاملاً فراهم است

محدثی خراسانی شاعر و نويسنده با اشاره به برگزاری هشتمین جشنواره بين‌المللی شعر غدير تصریح کرد: به نظر می‌رسد كه تقدیر بسياری از نقاط تاريخی كه به سرنوشت جهان و مسلمان و اديان توحيدی پيوند خورده، در فاصله دو عيد قربان و غدیر رقم خورده است.

وی بيان كرد: شيراز يكی از قطب‌های ادبی كشور چه در گذر تاريخ و چه در دوره معاصر است.

محدثی خراسانی ادامه داد: شيراز يك شهر مذهبی و سومين حرم اهل بيت (ع) و در واقع پايگاه ولايت و تشيع محسوب می‌شود و اين دو وجه بهترين فرصت و زمينه را فراهم می‌كند كه جشنواره‌هايی از اين دست در اين کلانشهر برگزار شود، چون مناسبات آن كاملاً فراهم است.

سردبیر مجله شعر خاطرنشان کرد: عيد قربان در واقع آماده شدن برای پذیرفتن مسير ولايت است و لازمه گام زدن در مسير ولايت و تداوم نبوت اين است كه انسان با تمام وجود آماده باشد تا در این راه خود را قربانی كند.

وی تاکید کرد: بايد در اين جشنواره‌ها نسل جوان را با اين مفاهيم آماده كنيم و صرفاً به يك نام اكتفا نشود و مفاهيم را برای نسل جوان برای پی بردن نسبت اين دو عيد باز كنند تا بتوانند اين مفاهيم را در شعر خود متجلی كنند.

غدير ذوالفقار شعر است/ در شعر حافظ انوار ولايت اميرالمؤمنين موج می‌زند

احمد علوی شاعر و برنامه‌ساز آیینی گفت: اكنون بعد از گذشت هزار و چند صد سال، پیام پیامبر اکرم رساترين، قوی‌ترين و بلندترين فرياد برای شناساندن غدير است و در واقع غدير ابزار شعر و ذوالفقار شعر است و اگر غافل باشيم غدير بيش از پيش مهجور و غريب باقی خواهد ماند.

علوی با اشاره به برگزاری هشتمین جشنواره بين‌المللی شعر غدير به ميزبانی شيراز، بيان كرد: در باب انتخاب شيراز بايد گفت كه چه در شعر سعدی و چه در شعر حافظ رندانه رد پای محبت اميرالمؤمنين را می‌توانيم ببينيم و تمام پژوهشگران، حافظ‌پژوهان و سعدی‌شناسان بر اين مهم اتفاق نظر دارند.

وی با تصریح بر اینکه در شعر حافظ انوار ولايت اميرالمؤمنين موج می‌زند، افزود: بزرگ‌ترين اتفاقی كه بايد در حوزه شعر آيينی رقم بخورد، شعر ولايی است و گلدسته اين شعر هم غدير است، اما چرا شعر غدير؟ چون پيامبر (ص) اين پيام را به رساترين شكل ممكن به بشريت رساند.

این شاعر آیینی عنوان کرد: برگزاری اين رويداد در شهری كه به شعر و شعور و جايگاه شعر معروف است، اقدامی زيبا و ارزشمند است.

 

ولایت، فرهنگی غنی و محور تفکر شیعی است

عبدالرضا مروتی اردکانی دبیر اجرایی هشتمین جشنواره بین‌المللی شعر غدیر اظهار داشت: انبوه فعالیت‌های ادبی صورت گرفته درخصوص ولایت علوی در قبال حقانیت و مظلومیت آن قطره در مقابل دریا است، لذا در هشتمین کنگره بین‌المللی شعر غدیر تلاش کرده‌ایم برنامه‌ای در شأن مولی‌الموحدین امیرالمؤمنین امام علی بن ابیطالب علیه السلام برگزار کنیم.

دبیر اجرایی هشتمین جشنواره بین‌المللی شعر غدیر ادامه داد: امیدواریم این رویداد فرصتی باشد که شاعران و هنرمندان در این حوزه به عرض ارادت خود به امام متقین با زبان شعر و هنر بپردازند و ان‌شاءالله این کنگره، برگی زرین و سرشار از عشق و ارادت در دفتر جاودانه ادبیات غدیر باشد.

وی در تشریح فعالیت‌های صورت گرفته اظهار داشت: در ساختار تشکیلاتی کنگره دبیرخانه در ۲ شاخه سامان یافته است. نخست بخش علمی و ادبی و دیگری بخش اجرایی که به صورت تمام وقت مشغول فعالیت هستند.

مروتی اردکانی ادامه داد: این کنگره با اشراف و مساعدت نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز و بنیاد غدیر در استان فارس سامان یافته و هدایت و مدیریت آن بر عهده حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس به عنوان نهاد تخصصی و مرجع ادب و هنر آیینی استان است.

وی با اشاره به همکاری و مساعدت سایر دستگاه‌ها گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری شیراز و پتروشیمی شیراز، سازمان بسیج هنرمندان فارس و دبیرخانه فعالیت‌های فرهنگی هنری طلاب فارس، دیگر دستگاه‌هایی هستند که به برگزاری شایسته این رویداد کمک می‌کنند.

مروتی ادامه داد: از جمله نکات مهم برگزاری جشنواره امسال چند بعدی بودن آن است، یعنی تنها به شعر اکتفا نشده و مجموعه‌ای از آثار ادبی و هنری در قالب‌های سرود، نقالی و پرده‌خوانی، نغمه‌خوانی و غیره تدارک دیده شده تا همزمان با برنامه در حرم مطهر و سایر نقاط شهر اجرا شود.

وی در پایان اظهار داشت: امیدواریم این رویداد ادبی نیز مانند شب شعر عاشورا که آبرویی برای جامعه ادبی هنری خصوصاً شاعران آیینی سرای سومین حرم حضرات معصومین علیهم‌‍‍ السلام و شهر شعر است، به رویدادی بزرگ و سالانه تبدیل شود تا بتوانیم قطره‌ای از دریای فضایل حضرات آل الله را با زبان تأثیرگذار ادب و هنر بازگو کنیم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند