در ویژه‌برنامه شب خاطره «روایت حبیب» عنوان شد:
سردار سلیمانی نگاهی بی‌انتها به مبارزه با دشمن داشت

09:120

سردار جهانبخش کرمی فرمانده سپاه استان زنجان در شب خاطره «روایت حبیب» گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نگاهی بی‌انتها به مبارزه با دشمنان ملت ایران داشت و همین روحیه موجب علاقه بسیاری از مردم مسلمان منطقه به ایشان شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، ویژه‌برنامه شب خاطره «روایت حبیب» در زنجان با برپایی برنامه‌های متنوعی در حسینیه اعظم این شهر برگزار شد. این ویژه‌برنامه با برپایی ایستگاه نقاشی کودکان و خردسالان با موضوع سردار دل‌ها، ایستگاه دل‌نوشته‌ای برای شهید حاج قاسم سلیمانی و اجرای نقالی سه زبانه ترکی، فارسی و عربی حمیدرضا محمد‌لو نقال جوان زنجانی در محوطه باز مقابل حسینیه اعظم زنجان کار خود را آغاز کرد. در ادامه نیز گروه سرود عاشقان ولایت دو قطعه «حضرت سردار» و «مردی از سمت باران میآید» را اجرا کردند.

«کاروان هنری روایت حبیب» با اجرای حماسه‌خوانی مرشد علی ناری و نقالی مرشد محسن میرزاعلی در ورودی حسینیه اعظم زنجان به استقبال مهمانان خود رفت. استاد حسن ترخوانی از هنرمندان پیشکسوت زنجان که به نقاش شهدا نیز معروف است هم‌زمان با اجرای این برنامه، اجرای نقاشی چهره سه تن از شهدای مدافع حرم اهل زنجان که از همرزمان شهید حاج قاسم سلیمانی بودند را به صورت زنده در مقابل چشمان همگان آغاز کرد.

حسینیه اعظم زنجان که همواره میزبان برپایی پرشور هیئت‌های عزاداری سید سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است، جمعه شب ۱۹ آذرماه همزمان با میلاد حضرت زینب سلام الله علیها و روز پرستار در ویژه‌برنامه شب خاطره «روایت حبیب» مملو از ارادتمندان به سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی بود.

علیمحمد رادمنش و فاطمه رادمنش که همواره با اجراهای خود در «کاروان هنری روایت حبیب» مردم هر شهر از مقاصد این کاروان را تحت تأثیر قرار می‌دهند، در این برنامه هم با هنرنمایی‌های خود به لهجه کرمانی یکی دیگر از رویدادهای پیرامون شهید حاج قاسم سلیمانی را روایت کردند.

سردار جهانبخش کرمی فرمانده سپاه استان زنجان در این مراسم ضمن تقدیر از برپایی و راه‌اندازی «کاروان هنری روایت حبیب» گفت: حاج قاسم سلیمانی با اقدامات گسترده خود در زمینه‌های گوناگون نظامی و اجتماعی همگان را مجذوب و عاشق خود کرده بود.

وی در ادامه با بیان خاطراتی گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نگاهی بی‌انتها به مبارزه با دشمنان ملت ایران داشت و همین روحیه موجب علاقه بسیاری از مردم مسلمان منطقه از جمله پاکستان و تشکیل تیپ زینبیون و افغانستان و تشکیل تیپ فاطمیون به ایشان شد.

سردار کرمی در ادامه با تأکید بر نقش مهم شهید سلیمانی در ایجاد وحدت میان شیعه و سنی گفت: حاج قاسم سلیمانی زنده است و به مدد زحمات و طراحی و تأمین زیرساخت‌های لازم از سوی ایشان تحت فرمان مقام معظم رهبری، جبهه مقاومت بیش از پیش با قدرت بیشتر به کار خود ادامه خواهد داد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی همواره خود را سرباز مردم ایران می‌دانست، گفت: تشییع جنازه بی‌مانند سردار دل‌ها خود به تنهایی گویای سربلندی و روسفیدی این شهید والامقام است.

امیرحسین صمیعی در ادامه این مراسم قطعه موسیقی «پرده آخر» با شعری از علیرضا قزوه را اجرا کرد.

*شبی که تروریست‌های داعش به دروازه‌های اقلیم کردستان رسیدند

در ادامه این مراسم ذکر لبیک یا خامنه‌ای از سوی مردم زنجان طنین‌انداز حسینیه اعظم زنجان با یادی از شهدای استان زنجان، پیش از خاطره‌گویی سردار محمد تقی اصانلو شد. سردار اصانلو در این مراسم با خاطره‌ای از زبان مسعود بارزانی گفت: خردادماه سال ۱۳۹۳ نیرو‌های داعش با پیشروی به سمت مناطق شمال عراق به سرعت توانستند مناطق مهمی از شمال این کشور از جمله موصل را به تصرف خود در آورند و در سوی دیگر نیز نیرو‌های داعشی پیشروی خود از مرز‌های غربی عراق در استان الانبار را آغاز و با تصرف بخش اعظمی از این استان، حرکت خود به سمت بغداد برای تصرف پایتخت کشور عراق را آغاز کردند.

اصانلو افزود: داعش در ادامه پیشروی‌های خود در شمال عراق پس از تصرف موصل، شهر اربیل را به محاصره خود در آورد و می‌رفت تا با تصرف این شهر عملاً بخش مهمی از اقلیم کردستان عراق را نیز اشغال کند. اما در حالی که داعش گام‌های آخر برای تصرف اربیل را برمی‌داشت، یک اتفاق مهم این شهر را از سقوط حتمی نجات می‌دهد. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران شخصاً با ۵۰ تن از نیروهایش به اربيل می‌رود و طی عملیاتی که شخصاً فرماندهی آن را به عهده داشت، موفق می‌شود محاصره شهر اربیل را بشکند.

وی در ادامه گفت: مسعود بارزانی روایتی از نقش بی‌بدیل سردار شهید قاسم سلیمانی در متوقف کردن یورش داعش به اقلیم کردستان ارائه می‌دهد.

اصانلو افزود: «مسعود بارزانی» رئیس سابق اقلیم کردستان عراق و رهبر حزب دمکرات کردستان عراق به کمک‌های تسلیحاتی و نظامی ایران به اربیل و نقش ایران در مقابله با داعش در روز‌های اولیه حمله این گروه تروریستی به عراق اشاره کرده است.

اصانلو ادامه داد: بارزانی درباره این اقدام شهید سلیمانی می‌گوید که در روز‌های آغازین حمله داعش به عراق و نزدیک شدن تروریست‌ها به منطقه کردستان، شهید سلیمانی اولین کسی بود که برای کمک تسلیحاتی و نظامی به ما اعلام آمادگی کرد.

وی افزود: بارزانی در ادامه این نقل می‌گوید که سردار سلیمانی از من پرسید آیا به چیزی نیاز دارید. من هم گفتم در صورت امکان دوشکا و آر پی جی لازم داریم. صبح روز بعد ایران با هواپیما سلاح‌ها را برای ما ارسال کرد.

این همرزم سردار شهید حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد: طبق گفته بارزانی نخستین کمک به اقلیم کردستان عراق در دفع خطر داعش و نیز ممانعت از سقوط اربیل، با فرمان و حمایت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی انجام شد.

اصانلو ادامه داد: اگر درایت، شجاعت و هوش نظامی و دلسوزی حاج قاسم به یاری نیرو‌های پیشمرگه نمی‌آمد، شبی که تروریست‌های داعش به دروازه اربیل رسیده بودند فاجعه‌ای بزرگ رخ می‌داد و داعش با کشتار مردم کُرد، اقلیم کردستان را هم تصرف می‌کرد. اقدامات شهید سلیمانی بسیار در حفظ و تداوم و افزایش وحدت میان مردم منطقه برای بیرون راندن عناصر داعش اثر گذار و مهم بود.

وی در پایان و در توصیف چند کلمه‌ای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: حاج قاسم سلیمانی عشق امام و رهبری و سرباز ولایت بود.

بار دیگر ذکر یا حسین طنین انداز حسینیه اعظم زنجان بدرقه سردار اصانلو بود.

***
معرفی و قرائت یک صفحه از کتاب «بچه‌های حاج قاسم» از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

*حاج قاسم مرد مهربانی بود

سردار مهدی زمردیان از هم‌رزمان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در ادامه این ویژه‌برنامه از «کاروان هنری روایت حبیب» در سومین استان مقصد خود گفت: حاج قاسم مرد مهربانی بود. ایشان همواره در سفرهایی که به عراق و سوریه داشتیم همراه خود شیرینی‌های سنتی کرمان را همراه می‌آورد و از ما پذیرایی می‌کرد.

زمردیان ادامه داد: سردار سلیمانی همواره اهل شوخی و خنده بود، حتی در عملیات‌ها با روحیه خود موجب دلگرمی نیروها می‌شد، اما از دروغ بسیار متنفر بود و با افرادی که حرفی بدون پشتوانه مستند می‌زدند برخورد می‌کرد.

وی افزود: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توجه ویژه به شهدا داشت و هرگاه یکی از نیروهای مدافعین حرم شهید می‌شد با فوت فرزند و یا برادر خونی‌اش هیچ فرقی برایش نداشت و بسیار مغموم می‌شد.

سردار زمردیان در پایان در مورد ارادت شهید حاج قاسم سلیمانی به مقام معظم رهبری گفت: سربازی این شهید والامقام برای خدمت به ایران اسلامی بیان روشنی از نگاه ایشان به رهبری بود و هست.

ولی الله کلامی زنجانی شاعر آیینی نیز در پایان این برنامه ضمن بیان خاطراتی کوتاه از دیدارهای خود با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، شعری با موضوع شهید سلیمانی خواند. متن این شعر به شرح زیر است:

گَر آن سردارِ کرمانی بدست آرد دل ما را
به چشم خونی‌اش بخشم، هزاران چشم زیبا را

بنازم حاج قاسم را، علمدار مقاوم را
که معنا کرد عشق و عاشقیّ و اوج تقوا را

هزاران ترک شیرازی، فدای آن شهیدی که
دو دستی داد بر مولای خود دست و سر و پا را

بنا دارم به شعر بی‌نظیر حضرت حافظ
بیافزایم دو سه بیتی، کنم مجذوب دل‌ها را

سلیمانی به یک جمله خلاصه می‌شود، آن هم
همین که در وصیت نامه‌اش خواندیم معنا را

به هر کس دل نمی‌داد آن مجاهد بلکه دل می‌بُرد
مَکِش ای دل به رخ آوازه‌ی مجنون و لیلا را

چنان مست ولایت بود آن دُردی کشِ عاشق
که بی‌پرده نوشت این جمله و بگذاشت امضاء را

امام‌المسلمین، ای مسلمین! تنها و مظلوم است
حمایت کن برادر، سیدِ مظلوم و تنها را

به یاد آن سپه‌سالار قدسی، ای سپاه قدس
بزن در مسجد الاقصایِ دل، بانگ فتحنا را

«کلامی»، بر یهود غاصب اخطاری است این طوفان
گر اَسرارِ مبین خواهی، بخوان آیات اِسرا را

گفتنی است، «کاروان هنری روایت حبیب» در دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی، در ۱۰ استان کشور به اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری می‌پردازد. این رویداد فرهنگی و هنری که به همت بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، از ۱۱ آذرماه ۱۴۰۰ به مدت یک ماه در ۱۰ استان مختلف اجرا خواهد شد. طی این رویداد فرهنگی، برنامه‌های متنوعی چون شب خاطره، شعرخوانی، سرود و موسیقی، نمایش فیلم و انیمیشن، اجرای تئاتر، نقالی و پرده‌خوانی، حماسه‌خوانی، رونمایی کتاب و برپایی نمایشگاه عکس و آثار تجسمی برگزار خواهد شد.

کرمان، اصفهان، زنجان، کردستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی، استان‌های میزبان «کاروان هنری روایت حبیب» خواهند بود و اختتامیه این برنامه در تهران برگزار می‌شود.

«کاروان هنری روایت حبیب» که تاکنون حضور در شهرهای کرمان، اصفهان و زنجان را تجربه کرده است، در ادامه سفرهای خود به سنندج خواهد رفت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند