سردار سلامی: «عصرهای کریسکان» جلوه‌ای از مقاومت و جوانمردی است/ حجت‌الاسلام پورذهبی: منطقه کردی لفظ تأسیسی رهبری است

10:510

فرمانده کل سپاه پاسداران در مراسم رونمایی از تقریظ رهبری بر کتاب «عصرهای کریسکان» گفت: وقتی ملتی با این داستان‌های واقعی اما شگفت‌انگیز که فراتر از قوه خیال است زندگی می‌کنند و ادبیات آن را می‌سازند و آن را نشر می‌دهند و جامعه را از عطر شیرین ناشی از ایثار و شهادت سرشار می‌کند؛ چنین ملتی هرگز در مقابل هیچ دشمنی شکست نمی‌خورند.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سردار حسین سلامی پیش از ظهر امروز دوشنبه ۱۸ اسفندماه در دهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت و انتشار تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «عصرهای کریسکان» در سنندج اظهار کرد: هیچ کس باور نمی‌کرد که پیامبر اسلام(ص) در میان فقرا برخیزد و اینچنین جهان را فرا بگیرد و قرائب جهان را بپیماید. عدالت، معنویت، کرامت انسان و اخلاق و طهارت روح در همه عالم جهان آن روز تا به امروز را معطر ساخت، هیچ کس باور نمی‌کرد که آن شعائر زیبا و دل‌انگیز به سرعت بتواند از درون دره‌های تنگ و باریک مکه عالم را بپیماید و در برابر قلیل مستضعفانی که در برابر شعائر اسلام برای تقدیر زمین و بشارت برای دنیایی پر از معنویت و اخلاق برخاسته بودند به این سرعت جهان را فرا بگیرد و امپراتوری‌های بزرگ را در هم بشکند.

وی تصریح کرد: تجربه تاریخ هم نشان داد هرگاه اسلام طلوع کرد همه کفار، مشرکان و منافقان در برابر آن صف‌آرایی کردند تا نور خدا را خاموش کنند، ولی هر بار خداوند نور خود را کامل کرد و اتمام بخشید هرچند کافران و مشرکان آن نپسندیدند.

سلامی افزود: امروز مفتخر هستیم که در جمع مردمان شریف، عزیز و کریم کردستان هستیم، کردستان طبیعتی زیبا و دل‌انگیز دارد با کوه‌های سرافراز و سربلند، چشمه‌سارهای زلال، رودهای جاری، آرام، دشت‌های سرسبز و لاله‌گون که یک نگین زیبا در حلقه انگشتری کشور بزرگ ایران زمین است.

وی گفت: کشور پهناور، اقلیم زیبایی‌ها، سرزمین درخشش‌ها، کشور عظمت‌ها و صاحب تمدن، کشور اسلام ایران عزیز است.

فرمانده کل سپاه بیان کرد: مردمان کردستان به طبیعت این سرزمین کاملاً شبیه هستند، مردمانی هستند رفیع با قامت‌های برافراشته، قلب‌هایی سرشار از ایمان، روح‌های لطیف و مهربان با طراوت و با نشاط همانند طبیعت آن، جاری در حیات ایران همانند رودخانه‌هایشان، مردمانی که نقش زیبای وفاداری و تعهد به عظمت و استقلال و هویت و شخصیت این ملت را در تاریخ کهنسال خود به خصوص در این چهار دهه انقلاب اسلامی به زیبایی هرچه تمام‌تر اثبات کردند.

وی عنوان کرد: کردستان بخش مهمی از هویت ایران عزیز است، کردستانی که مردمان آن ریشه در حیات ازلی این سرزمین و در آینده در حیات ابدی و جاودانه آن خواهند داشت.

سرلشکر سلامی اظهار کرد: نقطه نقطه این سرزمین وقتی از آسمان به آن نگاه کنید، کهکشانی پر از ستاره را نشان می‌دهد، شهیدانی که توسط مردمان این خطه به استقلال، اسلام، آزادی و ایران هدیه شدند، ستارگانی که همواره بر سپهر افتخارات کردستان می‌درخشند و هرگز غروب نمی‌کنند. اینجا سرزمین مقاومت است، بخشی مهمی از هویت مقاوت ملی ملت ایران است، داستان‌های شکفت‌انگیز و ماجراهای دل‌انگیزی از ایستادگی و ثبات قدم، پایداری، جوانمردی و غیرت و تعصب و شهامت این دیار سروده شده است، داستان‌های بسیاری مکتوم و نانوشته و ناگفته باقی مانده است.

فرمانده کل سپاه افزود: «عصرهای کریسکان» جلوه‌ای از مقاومت، جوانمردی و ایثار و گذشت است، بنابراین بنده شخصاً دست‌بوس مردمان این دیار پرافتخار هستم.

وی گفت: جغرافیای مقاومت ما وسیع است، تاریخ مقاومتمان هم همین گونه است، هر ملتی اگر در صحنه‌های حساس خود نایستد، می‌شکند و می‌میرد و از جغرافیای سیاسی عالم حذف می‌شود، تاریخ قضاوت می‌کند. ما چهار دهه یک مقاومت استثنایی و تکرارناپذیر در تاریخ حیات بشر را طی کرده‌ایم.

سلامی اضافه کرد: یک ملت با انقلاب شکوهمند خود ایستاده است، از زمین، هوا و دریا به او حمله شده است، دشمنانی به بزرگی بزرگترین امپراتورهای تاریخ بشر او را محاصره و بر او یورش آوردند. دروازه‌های کشور و مرزها را به روی او بسته‌اند تا اقتصادش فلج شود در طول این ۴۲ سال مقاومت صفحات درخشان و دل‌انگیز و احساس برانگیزی از نمایش شکوه ایمان و اتحاد یک ملت بزرگ به نمایش درآمده است.

وی عنوان کرد: ایران که نقشه رنگارنگ و زیبایی از اقوام مختلف و با شرافت است نقشه‌ای یکرنگ از ثبات قدم، شرافت، از رأفت و منزلت یک ملت را به تصویر کشانده است. هیچ قدرت شیطانی نیست که به این ملت تهاجم نکرده باشد همه اشرار عالم به هم پیوسته‌اند و هنوز هم این داستان ادامه دارد.

ملت ایران از مسیر جهاد و شهادت عبور کرده است

فرمانده کل سپاه ادامه داد: ولی هیچ کس در این سرزمین قد خم نکرده و هیچ کرنشی دیده نشده است، زره این ملت بدون پشت بوده است و همواره پیشانی دفاع به روی دشمن و جبین ملت ایران رو به دشمن بوده است، سختی‌ها تحمل شده است، ملت ایران از مسیر جهاد و شهادت عبور کرده‌اند و این رمز سعادت ما است.

وی در ادامه افزود: تاریخ بعثت تکرار شده و اسلام دوباره طلوع کرد و پرتوهای گرمابخش و حرارت شعله‌های روح‌بخش او و گرمای محبت، رحمانیتی که از اسلام ساطع شده بر قلب‌ها نشسته و ملت ما امروز با یک قلب زندگی می‌کند. عناصر پایداری و مقاومت در این سرزمین ریشه‌دار هستند و این سرزمین با رهبران بزرگی در مقابل دشمان بزرگ ایستاده است.

وی عنوان کرد: سرنوشت جهاد است و ما اینجا از ادبیات جهاد و شهادت و مقاومت سخن می گویم که در آن کلمات صاحب روح هستند، صاحب استحکام و حیات هستند. ادبیات یعنی روح دادن به کلام و جاری کردن آن در قلب ادبیات مقاومت ما از قلب ریشه گرفته است و بر قلب می‌نشیند، وقتی ملتی با این داستان‌های واقعی اما شگفت‌انگیز که فراتر از قوه خیال است زندگی می‌کنند و ادبیات آن را می‌سازند و آن را نشر می‌دهند و جامعه را از عطر شیرین ناشی از ایثار و شهادت سرشار می‌کند؛ چنین ملتی هرگز در مقابل هیچ دشمنی شکست نمی‌خورند.

سرلشکر سلامی اذعان کرد: این سرزمین هم که بخشی از لاینفک جغرافیای مقاومت اسلامی و ملی ایران سربلند است امروز یک سرزمین آرام، مطمئن، امن و در حال رشد است با فرهنگی غنی در اینجا اصوات هم زیبا هستند، صوت‌های دلنشین، ادبیات زیبا و اشعار دل‌انگیز که همه نشان دهنده غنای فرهنگی و طبیعت روحانی مردمان آن است که دل‌انگیز سخن می‌گویند و شورانگیز رفتار می‌کنند و تحسین برانگیز می‌ایستند و این داستان ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان سرشکسته هستند، نه آمریکایی‌ها، فقط متحدهای آنها همه آنهایی که فکر می‌کردند در پرتو قدرت ظاهری این امپراتوری بی‌نظیر تاریخ بشر می‌توانند بر ملت ایران غلبه کنند همه شکسته شدند، دشمنان ما پیر شدند و برای ما کهنه و پوسیده و مندرس شده‌اند.

فرمانده کل سپاه افزود: ملت ایران سرافراز است و به قامت شکوه ایستاده و به عظمت، غیرت و نشکستن شناخته می‌شود و به وحدت قلب‌ها او را می‌شناسند، صاحب معرفت است. مقاومتش از ایمانش سرچشمه می‌گیرد و این ایمان پایان‌ناپذیر است.

سلامی گفت: ایمان به وعده‌های الهی و نصرت خداوند ایمان به هدف‌های بلند و به آینده درخشان، این سرنوشت ملت ایران است. دشمنان تصور می‌کنند که ملت ایران شرافت، عزت و عظمت، اقتدار و اعتبار و ایمان خود را با مادیات جابجا می‌کند، داستان محاصره اقتصادی داستان خطای دشمن در شناخت حقیقت درونی جامعه ما است.

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران عنوان کرد: وقتی دشمن قدرت تشخیص نداشته باشد در برآوردش خطا می‌کند، طرف مقابل را به اشتباه می‌بیند و دچار خطا در محاسبه می‌شود، اما چون نمی‌شناسد اشتباه می‌کند و چون اشتباه می‌کند هزینه می‌دهد و شکست می‌خورد.

وی افزود: امروز به اینجا رسیده‌ایم به معنای واقعی تحریم شده بودیم در قیاسی جهانی، اما حاصل آن این کشور است که امروز می‌بینید می‌سازد، پیشرفت می‌کند و هرگز سیمای یک کشور تحریم شده را ندارد و مردمانش همیشه در صحنه و دشمنانش می‌گریزند.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: بیماری هم به آن اضافه می‌شود، اما باز هم این مردم می‌ایستند، ایستادنی که برای همه جهان نمونه و الگو است به امت وسط تبدیل شده‌اند.

وی با بیان اینکه ملت ایران برای همه جهان شهید و شاهد، گواه و تجسم بزرگترین الگو است، گفت: دشمنانش که به ظاهر پیشرفته هستند هم در مقابل بیماری قد خم کرده‌اند و هم نمی‌توانند به نیازهای مردمانش پاسخ دهند.

سرلشکر سلامی اظهار کرد: اما در ایران همه صاحب حکومت هستند، همه مردم حاکم هستند، حاکمان در اینجا خادم و مردم حاکم هستند و این استثنایی‌ترین حکومت تاریخ است که به نام اسلام در این سرزمین شکل گرفته است.

وی افزود: اینجا فرماندهان و سردارانش سرباز و خاک کف پای مردم هستند و از پایین به مردم نگاه می‌کنند و برای همین همه مردم حاکمیت را از آن خود می‌دانند و همه به هم کمک می‌کنند. اینجا هیچ کس نمی‌تواند بدون آرامش همسایه خود آرام زندگی کند، اینجا سرزمین قلب‌های پرعاطفه است.

فرمانده کل سپاه اذعان کرد: ایران سرزمین عاطفه‌ها و احساس‌های عمیق است، سرزمین درخشش روح‌های به هم پیوسته است، همه برای هم زندگی می‌کنند، هیچ کس برای خود زندگی نمی‌کند و داستان مقاومت ایران این است.

فرمانده کل سپاه پاسداران اظهار کرد: ما را اسلام و ایران به هم پیوند داده است از هر قومی که باشیم، فارس، کرد، ترک، بلوچ و ترکمن و عرب هرچه که هستیم این نژادها از دید قرآن فرصتی است برای اینکه اقوام گوناگون به یکدیگر محبت و همدیگر را بشناسند، اما همه کریم هستند و کریم‌تر باتقواترین هستند.

ملت ایران ملتی که هرگز پژواک صدای بیگانگان نشده است

سردارسلامی اضافه کرد: ملت ایران همه کریم هستند و ما این کریمی را در عمل تجربه کرده‌ایم، ملتی که در مقابل این همه قدرت بایستد و گوش خود را در برابر همه نجواهای آنان بایستد و گوش خود را ببندد و هرگز پژواک صدای بیگانه نشود این ملت شریف، عزیز و ستودنی است سجده شکر برای داشتن چنین ملتی باید به جای آورد.

فرمانده کل سپاه گفت: این ماجرایی است که ملت ایران به وسیله آن زنده ماند، مقاومت یک مسیر است، هیچ نقطه‌ای از آن را نباید سست گرفت، در طول مسیری که می‌روی اگر یک جا اشتباه کنید همانجا ممکن است نقطه سقوط باشد و ملت ایران خطا نمی‌کند، زیرا که نگاهش به ستاره‌ای است در آسمان هدایت، این امت به نام رهبر معظم انقلاب است، آن رهبر عظیمی که همانند جد بزرگوارش رئوف و رحیم است.

وی در بخش پایانی با قدردانی از تمام کسانی که در برگزاری این مراسم و تقدیر از ایثار و از خودگذشتگی خانواده‌های شهدا در این خطه تلاش کردند، اظهار کرد: از همه علما، فرماندهان و مسئولان استان خصوصاً خانواده‌های شهیدان که چشم و چراغ این ملت هستند تقدیر می‌کنم و برای مردم عزیز کردستان بزرگ، زیبا و سرسبزمان و مرزداران غیور آرزوی سلامتی و توفیق دارم.

مردم منطقه کردی نقش بزرگی در پشتیبانی از مجاهدین منطقه و مهاجرین داشته‌اند

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی نماینده ولی‌فقیه در کردستان نیز در دهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت و رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «عصرهای کریسکان»، به تقدیم ۵ هزار و ۴۰۰ شهید انصار و ۱۸ هزار شهید مهاجر در راستای دفاع از انقلاب در کردستان اشاره و خاطرنشان کرد: تلاش دست‌اندرکاران این برنامه و همه کسانی که در این عرصه که عرصه ادبیات جهاد و مقاومت است و هم کسانی که برای این برنامه مهم فرهنگی و رونمایی از تقریظ حضرت رهبری بر این کتاب منطقه کردی و شهرستان سنندج را انتخاب کرده‌اند شایسته تقدیر است.

منطقه کردی لفظ تأسیسی رهبری است

نماینده ولی‌فقیه در کردستان در ادامه گفت: لفظ منطقه کردی یک لفظ تأسیسی توسط رهبر معظم انقلاب است.

حجت‌الاسلام پورذهبی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب برای منطقه کردی چند ویژگی را بیان می‌کنند که این ویژگی‌های جدیدترین مطالبی است که از سوی ایشان در مورد این منطقه عنوان شده است.

وی با بیان اینکه منطقه کردی از دیدگاه معظم‌له نقش بزرگی در پشتیبانی از نیروهای مجاهد که در اصطلاح به مجاهدین انصار معنی می‌شود داشته‌اند، گفت: همکاری مردمان این منطقه چه در جنگ تحمیلی و چه در مقابله با ضد انقلاب فراموش نشدنی است.

نماینده ولی‌فقیه در کردستان افزود: ۵ هزار و ۴۰۰ شهید که در این استان تقدیم شده‌اند در راه مقابله با دشمنان بوده است.

پورذهبی، ایمان راسخ مردم کردستان را از دیگر ویژگی‌های مردم منطقه کردی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: ارادت آنان به اهل بیت پیامبر اسلام (ص) جزء لاینفک اعتقادات مردم این منطقه است.

وی اضافه کرد: مردم این منطقه اعتقاد جدی به پیامبر (ص)، اهل بیت (ع) و عشق سرشار به پیامبر دارند.

نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان از وفاداری مردم کردستان به نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین ویژگی و شاخصه مردم منطقه کردی از دیدگاه معظم‌له نام برد و عنوان کرد: وفاداری به نظام و پای نظام ایستادن و مرزداری کردن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند