زینالی: هنر متعهد، وحدت فکری در جامعه ایجاد می‌کند

02:0020

محمدباقر زینالی، داور بخش موسیقی نخستین هنرواره ملی «روایت جهاد» گفت: این هنرواره قصد دارد برای اولین بار از هنرمندانی که در زمینه‌های مختلف هنری روایتگر مجاهدت‌ و فداکاری‌های مدافعان سلامت و همدلی مردم در مقابله با ویروس کرونا هستند، تقدیر و تجلیل به عمل بیاورد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمدباقر زینالی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه هنری درباره هدف از برگزاری نخستین هنرواره ملی «روایت جهاد» گفت: با توجه به اینکه کشور در یک سال گذشته با یک پدیده نادر اجتماعی به نام کرونا درگیر بوده، هنرواره «روایت جهاد» برای پاسداشت از فداکاری‌های کادر درمان کشور و همدلی افراد جامعه برای مقابله با این پدیده اجتماعی شکل گرفته است.

داور بخش موسیقی هنرواره ملی «روایت جهاد»، درباره نحوه حمایت مجموعه از برگزیدگان اولین دوره این هنرواره گفت: این هنرواره هم به‌ مانند دیگر جشنواره‌ها از افراد برگزیده تقدیر و تجلیل به عمل می‌آورد، اما امیدوارم ارگان‌های دولتی به‌ویژه نهادهای مربوطه از برگزیدگان نخستین هنرواره «روایت جهاد» حمایت کنند؛ چراکه حمایت از افراد برگزیده در هر جشنواره‌ای سبب رشد و شکوفایی استعدادها در زمینه‌های مختلف هنری و غیر هنری می‌شود.

وی درباره نقش تأثیرگذار هنر در رفع بحران‌های اجتماعی افزود: هنر به اندازه عمر انسان قدمت دارد و همیشه پناهی برای دردها و غصه‌های بشر بوده است.  ویژگی‌ و قابلیت‌های هنر در طول تاریخ از اهمیت بالایی در جهت رفع بحران‌ و پدید‌ه‌های نادر اجتماعی برخوردار بوده است. در واقع هنر در شرایط بحرانی به‌ مانند پناهگاه امن برای افراد جامعه عمل می‌کند. گفتنی است که با توجه به تخصص بنده، موسیقی می‌تواند بار این حمایت را بر عهده داشته باشد و دردهای جامعه را تا حدی زیادی آرام کند.

زینالی در پایان درباره نقش هنر در زمینه تقویت، وحدت و همدلی که تا چه میزان می‌تواند در جامعه اثرگذار باشد گفت: اصولاً متولیان فرهنگی با زبان هنر احساسات را به افکار عمومی تزریق می‌کنند که این امر سبب ایجاد همدلی و وحدت بین افراد جامعه می‌شود. لازم به ذکر است تقویت وحدت در بین افراد جامعه با هنر متعهد امکان‌پذیر است؛ چراکه این هنر عاملی برای تفریح محسوب نمی‌شود بلکه سبب شکل‌گیری یک وحدت فکری در جامعه می‌شود.

گفتنی است، اختتامیه هنرواره ملی «روایت جهاد» با موضوع مجاهدت‌های مردمی در عرصه مواسات و مبارزه با ویروس کرونا، با ویژه برنامه‌های هفته هنر انقلاب، در سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی، در فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند