در چهارمین نشست زبان شناخت بررسی می شود؛
زبان چگونه جهان ما را می‌سازد؟

02:000

نشست «زبان‌شناخت» به همت دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزۀ هنری چهارشنبه ۱۸خرداد۱۴۰۱ و با حضور دکتر پویا امامی و علیرضا نادری در سالن صفارزادۀ حوزۀ هنری برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، چهارمین نشست از سلسله‌نشست‌های «زبان‌شناخت» با موضوع «زبان چگونه جهان ما را می‌سازد؟» به همت دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزۀ هنری، ساعت ۱۶تا ۲۰ چهارشنبه ۱۸خرداد۱۴۰۱ با سخنرانی و ارائۀ دکتر پویا امامی، دکتری علوم شناختی در حوزۀ چارچوب‌‌سازی شناختی و مترجم و مؤلف شش عنوان کتاب در زمینۀ برنامه‌ریزی عصبی‌زبانی و علیرضا نادری، دانش‌آموختۀ روان‌شناسی بالینی و پژوهشگر عصب‌شناسی زبانی، در سالن طاهره صفارزادۀ حوزۀ هنری برگزار خواهد شد.

دکتر پویا امامی در خصوص این نشست گفت: جایگاه زبان در شناخت انسان و جهان پیرامون وی و همچنین نقش آن در هدایت اندیشه، مقوله‌ای است که نه‌تنها در ایران بلکه در تمام جهان توجه اندیشمندان را به خود جلب کرده است. اگرچه این توجه از روزگاران گذشته وجود داشته است، گرفتارشدن انسان‌ها به روزمرگی موجب شده تا بیم آن برود که زبان اعجاز خود را از دست بدهد.
وی دربارۀ مباحثی که در این نشست ارائه خواهد کرد گفت: اینکه ضعیف‌شدن زبان، به هر شکلی چه تأثیری در اندیشۀ انسان می‌گذارد، موضوع این نشست خواهد بود.پ

دکتر امامی در پایان خاطرنشان کرد: زبان آینۀ شناخت انسان است و در این آینه می‌توان فرایندهای شناختی بزرگان را کشف کرد و این فرایندها را به دیگران آموزش داد و در حقیقت:
اگر سخن به دل از گوش پیش‌تر نرسد
یقین شناس که از نارسایی سخن است.

گفتنی است پویا امامی دکتری علوم شناختی دارد و ترجمۀ کتاب‌های رابرت دیلز از جمله «مهارت‌های ذهنی ۱و۲»، «استراتژی نبوغ» و «جادوی بیان» و تألیف کتاب «سهروردی در لغت موران» با موضوع روش‌های کاربردی برای درک عمیق یکدیگر در کارنامۀ اوست. ترجمۀ کتاب «مردم‌شناخت» اثر مایکل هال و باب بودینهامر از دیگر کتاب‌هایی است که او ترجمه کرده.

حضور در این نشست برای همۀ علاقه‌مندان و پژوهشگران آزاد و به‌رایگان است و در نشانی خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، حوزۀ هنری، سالن طاهره صفارزاده برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند