زارعی: سریال حضرت موسی(ع) اثری راهبردی برای سینمای ایران است/ دوست دارم سریالی درباره امام صادق(ع) بسازم

07:0090

کوروش زارعی بازیگر و کارگردان تئاتر معتقد است: تولید سریال حضرت موسی(ع) یک اقدام راهبردی برای جمهوری اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کوروش زارعی عنوان کرد: سال ۹۷ نمایش «الشمس تُشرق من حلب» را به دعوت هنرمندان سوری در این کشور روی صحنه بردیم. با توجه به استقبالی که از این اثر در شهرهای حلب و دمشق صورت گرفت، در پاییز سال ۹۹ و همزمان با ماه محرم و صفر هم آن را اجرا کردیم. ما در اجراهای «حلب» هر شب حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تماشاگر و در شهر دمشق حدود ۳ هزار تماشاگر داشتیم و بعضی مواقع مجبور می‌شدیم از مردمی که پشت در سالن مانده بودند عذرخواهی کنیم.

وی اظهار کرد: مجموعاً در ۲۰ شبی که در این دو شهر (در هر شهر ۱۰ شب) اجرا رفتیم، ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر تماشاگر از نمایش «الشمس تُشرق مِن حلب» دیدن کردند. با این که همه جای دنیا کرونا هم شایع شده بود، به لطف خدا تا آنجایی که اطلاع دارم نه برای مخاطبان و نه برای گروه ایرانی که همراه ما بودند و بیش از ۶۰ بازیگر سوری این نمایش، اتفاقی نیفتاد.

این بازیگر و کارگردان تئاتر درباره برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های آینده خود در سال ۱۴۰۰ نیز گفت: آخرین کاری هم که در کشورمان روی صحنه بردم مربوط به سال ۱۳۹۷ است. امیدوارم امسال خدا توفیق دهد تا کار جدیدی را تولید کرده و روی صحنه ببرم. طرح‌هایی را که مدنظر دارم، یکی درباره تئاتر آیینی است، یک ایده راجع به تئاتر مقاومت و دفاع مقدس و یک کار هم اسطوره‌ای و ملی است. شرایط تولید هر کدام از این سه طرح ایجاد شود، یکی از آنها را انجام خواهیم داد.

 ماجرای «حاجی فیروز» و افرادی که در جایگاه خود نیستند

زارعی درباره حواشی مربوط به نامه معاون فرهنگی شهردار تهران که خواستار تغییر یا حذف شخصیت «حاجی‌فیروز» از آیین‌های نوروزی به دلیل شائبه نژادپرستی شده بود نیز گفت: متأسفانه در مملکت ما و به‌ویژه در دستگاه‌های فرهنگی و هنری، خیلی از آدم‌ها سر جای خودشان نیستند. وقتی فردی متخصص کار و سر جای خودش نباشد، چنین اظهارنظرهایی که برای دیده شدن مطرح می‌شود دور از انتظار نیست.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری افزود: این دوستانی هم که به یک پدیده فرهنگی و آیینی چنین اتهام بی‌اساسی زده‌اند، در دایره همین موضوع می‌گنجند. افرادی که سر جای خودشان نیستند و گاهی حرف‌هایی را می‌زنند که در قوطی هیچ عطاری دیده نمی‌شود. اصلاً چه ربطی دارد؟ مگر «سیاه» چه کاری روی صحنه انجام می‌دهد؟ مگر در نمایش‌های سیاه‌بازی ما چه دیالوگ‌هایی بین سیاه و ارباب رد و بدل می‌شود که بتوانیم آن را نژادپرستانه تلقی کنیم. آیا سیاه در نمایش‌های سنتی ما دیالوگ‌های تبعیض نژادی می‌زند یا حاکم که مخاطب اوست چنین سخنانی را می‌گوید؟ این اظهارات غیرکارشناسی غلط در همه صنوف و دستگاه‌ها وجود دارد و دلیلش هم این است که آدم‌هایی که مسئولیت دارند و این حرف‌ها را می‌زنند آن حرفه را نمی‌شناسند و تخصص آن را ندارند.

 سریال حضرت موسی (ع)؛ یک اثر راهبردی برای سینمای ایران

زارعی با ابراز خرسندی از حضور ابراهیم حاتمی‌کیا در مقام کارگردان سریال حضرت موسی(ع) گفت: حاتمی‌کیا یک کارگردان متخصص کاربلد در سینمای ایران است و هم به صنعت سینما و کارگردانی و هم به آموزه‌های دینی و تاریخی اشراف دارد. فکر می‌کنم کار را به خوب کسی سپرده‌اند؛ چراکه هم کارگردان متبحری است، هم فیلم‌سازی را خوب می‌داند و سال‌ها تجربه کرده و الان در این عرصه به یک انسان پخته تبدیل شده است و هم آدم معتقد و باورمند و مذهبی است. فکر می‌کنم اعتقادها و باورهای قلبی ایشان کمک می‌کند که کار خوب و موفق و درخشانی از آب دربیاید و باید برای موفقیت این کار دعا کنیم. لازم می‌دانم برای آقای جمال شورجه که پس از درگذشت زنده‌یاد سلحشور کارگردانی این سریال را به عهده گرفتند نیز از درگاه الهی آرزوی سلامت و شفای عاجل داشته باشم.

بازیگر سریال «یوسف پیامبر» اظهار کرد: سریال حضرت موسی (ع) پروژه‌ای بزرگ و راهبردی برای سینمای ایران و جمهوری اسلامی است. راهبردی است چون یک فیلم ضدصهیونیستی محسوب می‌شود، فیلمی است که در صورت ساخته‌شدن دست خیلی از دولت‌های غربی و صهیونیست‌ها و حامیان رژیم اشغالگر قدس صهیونیست‌ها هستند را با زبان هنر رو خواهد کرد.

بازیگر سریال «کیمیا» گفت: این سریال می‌تواند مرز بین دین واقعی یهود و پیروان موسی کلیم‌الله و صهیونیست‌ها را عیان کند. یک مبارزه فرهنگی و اعتقادی است. ان‌شاءالله که کار خوبی از آب دربیاید. البته دست‌هایی هم هست که نمی‌خواهند این سریال ساخته شود.

وی عنوان کرد: در قالب هنرهای نمایشی و سریالی مثل یوسف پیامبر تمام دنیا این سریال را دیدند، قرآن را مصور دیدند و چقدر تأثیر گرفتند، چه مسلمان و چه غیرمسلمان، چه شیعه و چه سنی، از آن درس و تأثیر گرفتند و توانست تأثیر خودش بر جهان بشریت را بگذارد.

وی افزود: همان‌طور که نیت خالصانه زنده‌یاد فرج‌الله سلحشور پشت یوسف پیامبر (ع) بود و یوسف پیامبر(ع) جهانشمول شد و تمام دنیا آن را دیدند، ان‌شاءالله این سریال هم با یک ساختار خوب که قطعاً آقای حاتمی‌کیا به خوبی از پس آن برمی‌آید بتواند مثل سریال حضرت یوسف جهان‌شمول باشد و بر مخاطب تأثیر گذاشته و بتواند حقیقت واقعی دین موسی کلیم‌الله را بیان کند.

آرزوهای هنری یک کارگردان تئاتر

این بازیگر تئاتر افزود: در آیه ۴۳ سوره مبارکه «نجم» آمده است: «وَأَنَّهُ هُوَ أَضْحَکَ وَأَبْکَی» (و هم اوست که (بندگان را) شاد و خندان سازد و غمین و گریان  می‌گرداند). تعبیر مفسران این است که منظور از گریاندن، باران و بارشی است که از آسمان بر زمین می‌بارد و می‌خنداند گیاهان و گل‌هایی که از روی زمین روئیده می‌شود. اما اگر بیشتر  توجه کنید نماد تئاتر هم صورتک‌های خندان و گریان است؛ یعنی کتاب قرآن پر از قصه‌های نمایشی و دارای قابلیت‌های دراماتیک است. آیه‌آیه قرآن می‌تواند می‌تواند یک سریال، یک فیلم سینمایی و یک تئاتر بزرگ باشد چون که خودش می‌گوید به نام آنکه می‌خنداند و می‌گریاند.

زارعی در پاسخ به این پرسش که اگر امکان کارگردانی یک سریال را داشته باشد از بین داستان‌های قرآنی و  زندگانی ائمه(ع) و پیامبران الهی(ع) کدام یک را انتخاب خواهد کرد نیز گفت: من بیش از دو دهه است که توفیق خادمی امام حسین(ع) را دارم. هیچ خدمتی بالاتر از خدمت به دستگاه اباعبدالله نیست، بنابراین ترجیحم در وهله اول قیام عاشورا و زندگانی اباعبدالله الحسین(ع) است، چون آنقدر قیام امام حسین(ع) دامنه وسیعی دارد که شما هر چه روی آن کار کنید می‌توانید به چیزهای تازه‌ای که به درد انسان و جهان امروز می‌خورد دست پیدا کنید.

این کارگردان تئاتر افزود: علاوه بر حضرت سیدالشهدا(ع)، آرزوی قلبی من این است که تا زمانی که زنده هستم، برای دو شخصیت نورانی خاندان پیامبر اکرم (ص) نیز اثری تولید کنم. یکی بانوی بزرگوار اسلام و اسوه مقاومت و ایثار حضرت زینب(س) که واقعاً جای کار اساسی دارد و باید یک کار بزرگ در این باره انجام داد، دوم حضرت امام صادق(ع) رئیس مذهب شیعه جعفری و پدر علم نوین جهان.

زارعی گفت: ابن هیثم فیزیکدان مسلمان که از او به عنوان پدر نورشناسی مدرن یاد می‌کنند، از شاگردان امام صادق(ع) است. او نخستین کسی است که بحث انعکاس نور را مطرح کرده است. مبحثی که قرن‌ها بعد و پایه شکل‌گیری سینما و پخش فیلم در سالن‌های تاریک شد.

وی گفت: خیلی دوست دارم کاری بسازم و از این طریق بگویم که قبل از اینکه اروپایی‌ها و جهان غرب رنسانس را رقم بزنند، در دوران جهل و حکومت جاهلانه کلیسا در اروپا، امام صادق(ع) حدود ۴ هزار نفر شاگرد در علوم مختلف تربیت کرد. آن زمانی که کلیسا داشت گالیله را به خاطر ادعای چرخیدن زمین به دور خورشید محاکمه می‌کرد، امام صادق(ع) ۴ هزار شاگرد تربیت کرد که دروازه‌های علم را به جهانیان ‌گشودند.

زارعی در ادامه گفت: آرزوی سالی خوب و همراه با تندرستی و سلامتی برای همه ملت ایران دارم. ان‌شاءالله که ویروس کرونا هم در همین ماه‌های ابتدایی سال ۱۴۰۰ ریشه‌کن شود. برای همکاران و هم‌صنف‌هایم در هنرهای نمایشی، سینما، تلویزیون و مخصوصاً اهالی تئاتر آرزوی سالی پربار را دارم و امیدوارم مسئولان کلان فرهنگی دولت آینده و همه دستگاه‌های فرهنگی و هنری که در امر تولید آثار هنری هستند به شعار امسال رهبر انقلاب یعنی «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» توجه کنند. از تئاتر پشتیبانی کرده و موانع بر سر راه آن را برطرف و تئاتر را به عنوان یک حرفه و شغل قلمداد کنند و دوستان ما در مجلس و دولت این را تصویب کنند.

منبع: خبرگزاری آنا

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند