پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین؛
زارعی: روایت راهیان برای اولین بار در صحن اصلی حرم امام علی (ع) آغاز به کار کرد

03:0010

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با حضور در پیاده‌روی اربعین حسینی گفت: برای اولین بار است که طی پنج همایش گذشته ما توفیق حضور و اجرا در صحن اصلی حرم امیرالمؤمنین علی (ع) را داشتیم و بسیار از این نیم نگاه حضرت به این رویداد مسروریم.

به گزارش خبرنگار اعزامی روابط عمومی حوزه هنری، پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» روز گذشته ۴ مهرماه با حضور در حرم حضرت علی (ع) کار خود را آغاز کرد.

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با حضور در این همایش گفت: پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» در آستانه اربعین حسینی ماه صفر ۱۴۴۳ قمری، روز گذشته کار خود را با اجرای سنج و دمام و اجرای سه گروه تعزیه‌خوانی آغاز کرد. گروه سنج و دمام در چهارراه شارع‌الرسول اجرای خود را آغاز کرد و به همراه گروه‌های نمایشی به سوی درب اصلی باب‌القبله حرم حضرت علی (ع) حرکت کرد.

وی افزود: برای اولین بار است که طی پنج همایش گذشته ما توفیق حضور و اجرا در صحن اصلی حرم امیرالمؤمنین را داشتیم و بسیار از این نیم نگاه حضرت به این رویداد مسروریم.

زارعی در مورد اجراهای روز اول همایش گفت: سه اجرای تعزیه به زبان عربی و یک اجرای تعزیه به زبان فارسی به همراه نقالی مرشد میرزاعلی برنامه‌های روز اول ما در این همایش بودند. امروز نیز به سوی موکب ۱۶۱ حرکت کردیم و با استقرار در آنجا با موکب‌داری و میزبانی آقای سید عقیل که هر سال چشم انتظار ما هست به اجرای برنامه‌های خود می‌پردازیم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری د رمورد برنامه اجراهای این همایش در موکب عمود ۱۶۱ ادامه داد: به‌واسطه گرما در طول روز به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم که شب‌ها پس از نماز مغرب و عشا اجرای نمایش با تعداد بیشتری داشته باشیم. پس از اجرای برنامه‌های خود در این موکب به سوی کربلای معلی حرکت خواهیم کرد که به زودی از جزئیات برنامه‌ها در آنجا نیز گزارشی ارائه خواهیم کرد.

وی افزود: هر ساله با بیش از ۲۰۰ هنرمند از سراسر کشور از جمله استان‌های مرکزی، کرمان، هرمزگان، فارس، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و … که در تعزیه صاحب نام بودند در این همایش شرکت می‌کردیم، اما پنجمین همایش ما به دلیل پاندمی ویروس کرونا با محدودیت‌های بسیاری روبه‌رو شد. امسال نیز با مشکلاتی که گفته شد، ستاد اربعین تنها مجوز و سهمیه حضور ۶۰ هنرمند را به ما دادند. این ۶۰ هنرمند با اجرای ۶ مجلس عربی، ۲ مجلس تعزیه به زبان ترکی و فارسی و اجرای نقالی به همراه سنج و دمام ما را همراهی خواهند کرد.

زارعی ادامه داد: مردم ایران بدانند که واقعا پیاده‌روی اربعین با حضور آنها صفای دیگری دارد که حتی زوار و موکب‌داران عراقی نیز به این موضوع اذعان دارند. جای خالی شور و حال، روشنی و طراوتی که زوار ایرانی به پیاده‌روی هرساله اربعین می‌بخشند بسیار حس می‌شود. انشاءلله سال آینده بی هیچ مانعی تمامی ایرانی‌ها امکان حضور در این رویداد مقدس و معنوی را پیدا کنند.

وی در پایان با خطاب به جامانده‌های پیاده‌روی اربعین امسال گفت: می‌دانم چقدر دلتنگ این راه هستید، اما بدانید که هرگونه همراهی با پیاده‌روی اربعین حسینی از سوی شما در ایران کم از حضور فیزیکی شما در این مسیر نیست. بی‌شک شما با دل‌های خود ما را در این راه همراهی می‌کنید.

گفتنی است، پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» با حضور ۶۰ هنرمند با اجرای تعزیه، نمایش خیابانی، اجراهای تلفیقی تعزیه و نمایش به همراه نقالی و سنج و دمام روز گذشته ۴ مهرماه اجراهای خود را در نجف اشرف آغاز کرد و تا روز اربعین حسینی به اجراهای خود ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند