رئیس حوزه هنری در نشست با فعالان دفتر هنر مردمی ابرکوه تأکید کرد؛
رکن «حماسه» در نمایش آیینی پررنگ شود

03:000

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی با تأکید بر این که باید یک جریان جدیدی در عرصه تعزیه به وجود آید، گفت: رکن حماسه در تعزیه و نمایش آیینی باید جدی گرفته شود.


به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در نشست صمیمانه با فعالان دفتر هنر مردمی شهرستان ابرکوه که در باغ هنر این شهرستان برگزار شد، با اشاره به قدمت تعزیه و شکوفایی آن در دوران قاجار گفت: تعزیه از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار است ولی در متون تعذیه ابتلایی وجود دارد که مرثیه بر حماسه غلبه دارد و بعضی مواقع احساس می‌کنیم که شأن اهل‌بیت (علیهم السلام) رعایت نشده است.

وی اظهار داشت: تعزیه هنر سنتی ما است و مردم با آن ارتباط برقرار می‌کنند و همچنین به گونه‌ای از نمایش و تئاتر نزدیک است.

دادمان با بیان این که رکن حماسه موضوعیت دارد و در تعزیه و نمایش آیینی باید جدی گرفته شود، تصریح کرد: باید یک جریان جدیدی در عرصه تعزیه به وجود آید.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی با اشاره به تولید متون نمایش آیینی در دفتر هنر مردمی شهرستان ابرکوه گفت: چون در این دفتر از ابتدا متن تولید می‌شود، توجه به رکن حماسه باید مد نظر قرار گیرد؛ این را به عنوان یک دغدغه دنبال کنید حوزه هنری هم از این حرکت حمایت می‌کند و هر کمکی که بتواند انجام خواهد داد.

دادمان بر تولید متون خوب، قوی، پژوهش شده و جاندار که قابلیت اجرا دارد تأکید کرد و افزود: باید روح حماسه در متن پررنگ شود و از ظرفیت نویسندگان استانی و ملی هم استفاده کرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود فعالیت‌های صورت گرفته توسط دفتر هنر مردمی این شهرستان را حرکتی مثبت در راستای تقویت هنر دینی و هنر مردمی عنوان کرد.

دادمان با بیان این که مجموعه باغ هنر و دفتر هنر مردمی شهرستان، باید به راه‌هایی برای پایدار شدن این حرکت‌ها و توانمندی برسد، افزود: با تفکر و ارائه پروژه و ایجاد منبع دائمی درآمدزایی که هر دو راه پایداری‌سازی است باید تلاش کرد تا این مجموعه بتواند روی پای خود بایستد و به فعالیتش ادامه دهد، حوزه هنری هم در حد توان و وسع خود از این جریان هنری حمایت می‌کند.

سرپرست حوزه هنری استان یزد هم بر لزوم تقویت گروه‌های مردمی در عرصه هنر تأکید کرد و گفت: دفتر هنر مردمی شهرستان ابرکوه فعالیت‌های متعددی را در جهت تقویت جریان هنر متعهد و ارزشی در شهرستان انجام داده است.

محمدصادق کوچک‌زاده افزود: این گروه جوان و خستگی‌ناپذیر با جدیت در عرصه‌های مختلف دینی، فرهنگی و هنری و اجتماعی فعال است و از آن به عنوان یک سرمایه ارزشمند یاد می‌شود.

وی ادامه داد: این گروه شامل جمعی از طلاب، هنرمندان و فعالان فرهنگی و هنری است که با استفاده از ظرفیت‌های بومی در راستای ارتقاء فرهنگ و هنر شهرستان تلاش می‌کنند که نمونه کارشان تولید چندین نمایش بزرگ و چندرسانه‌ای از جمله «علمداران»، «گفت و گوی آب» و «بهشت در آتش» است که امیدواریم این روند رو به رشد ادامه یابد.

حجت‌الاسلام حسین فلاح‌زاده مسئول دفتر هنر مردمی شهرستان ابرکوه هم ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته، دغدغه‌ها، کمبودها و مسائل و مشکلات پیش روی این دفتر را بیان کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند