در نجف اشرف و کربلای معلی؛
رویداد بین‌المللی «ام‌المقاومه» برگزار می‌شود

02:070

رویداد بین‌المللی «ام‌المقاومه» با مشارکت حوزه هنری، سازمان زیباسازی شهرداری تهران و مؤسسه فرهنگی هنری «ماهد» در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و «سردارسلیمانی» و «ابومهدی المهندس» در کربلای معلی و نجف اشرف از ۲۴ تا ۲۷ آذرماه برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نشست خبری رویداد بین‌المللی «ام‌المقاومه» با حضور علی فروزان‌فر رئیس حوزه هنری استان تهران، قادری رئیس زیباسازی استان تهران، مرتضی علایی مدیر مؤسسه فرهنگی و هنری «ماهد» و محمد روح‌الامینی به نمایندگی از هنرمندان و جمعی از اصحاب رسانه در مجموعه «سرچشمه تهران» برگزار شد.

علایی ضمن خیرمقدم به خبرنگاران و مهمانان حاضر در جلسه گفت: این رویداد با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و شهیدان «سردار سلیمانی» و «ابومهدی ابومهندس» تقارن پیدا کرده که نشان از مظلومیت آن بزرگواران است. در کربلای معلی و نجف اشرف به صورت آثار زنده تولید می‌شود که در بخش‌های خوش‌نویسی، نقاشی‌خط، نگارگری، مینیاتور و گرافیک در معرض نمایش قرار خواهند گرفت.

وی افزود: این رویداد شکل تزئینی ندارد، بلکه تمام هدف ما این است تا به آن وجه کارکردی دهیم. چون عموماً کارهای تزئینی جریان‌سازی و تاثیرگذاری لازم را به همراه ندارد.

دبیر «ام‌المقاومه» گفت: سرداران مقاومت به تبعیت از الگوی خود حضرت زهرا (س) مظلوم هستند و در هنر نیز این مظلومیت به خوبی قابل مشاهده است. برای همین جوانان عاشق اهل بیت در این رویداد تلاش خواهند کرد تا از میزان چنین مظلومیت‌هایی کاسته شود، البته سازمان زیباسازی شهرداری تهران و حوزه هنری به ما در برگزاری این رویداد کمک چشمگیری کرد.

دبیر جشنواره «ام‌المقاومه» با بیان اینکه ۳۰ هنرمند در این رویداد هنری حضور خواهند داشت، بیان کرد: خوش‌نویسی، نقاشی‌خط، گرافیک، مینیاتور و نگارگری، عرصه‌هایی هستند که در آن آثار به نمایش درخواهند آمد. البته بخش‌های مورد نظر در دوره‌های بعد افزایش خواهند یافت، چون معتقدیم معنای مقاومت به اندازه‌ای گسترده است که می‌تواند تمامی حوزه‌های هنر را در برگیرد.

وی افزود: از یک سری از اساتید هم دعوت شده است. در پایان بخشی از آثار هنرمندان را به موزه کربلای معلی و نجف اشرف تقدیم خواهیم کرد. امید است این یک مسیر جریان‌ساز شود. وجه تسمیه نام‌گذاری «ام المقاومه» این است که «ام» یعنی «ریشه»، «مادر» که به حق مادر تمام شهدا حضرت زهرا (س) هستند. معنی مقاومت هم مشخص است.

مدیر مجموعه «ماهد» با بیان اینکه آثار این رویداد در فضاهای شهری نیز به نمایش در خواهد آمد، تأکید کرد: برای اینکه بتوانیم مخاطب بیشتری را مدنظر قرار دهیم، با یاری سازمان زیباسازی شهرداری آثار به نمایش درآمده در این رویداد در فضاهای شهری به نمایش در خواهد آمد. همچنین حوزه هنری نیز به واسطه ابزاری که در اختیار دارد ما را در این امر یاری خواهد رساند.

محمد روح‌الامینی طراح نشان «ام‌المقاومه»  در این نشست گفت: امید داریم  آثار خوبی تولید شود و از همه مهم‌تر دیده شود. آثار ما هرچند کوچک، باید تأثیرگذار باشد.

رویداد بین‌المللی تولید آثار «ام‌المقاومه» با مشارکت حوزه هنری، زیباسازی شهرداری تهران و مؤسسه فرهنگی و هنری «ماهد» در روزهای ۲۴ و ۲۵ آذرماه در کربلای معلی و ۲۶ و ۲۷ آذرماه سال جاری در صحن فاطمه زهرا (س) نجف اشرف در رشته‌های نقاشی، مینیاتور، خطاطی به صورت زنده برگزار خواهد شد و در پایان، آثار هنرمندان به موزه‌های حرمین شرفین و فضاهای شهری تقدیم می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند