رویداد «باغ جُست» در اصفهان برگزار شد

04:520

عمارت سعدی حوزه هنری استان اصفهان عصر روز جمعه ۱۱ تیرماه، با حضور هنرمندان تجسمی و صنایع دستی و قلمکاران اصفهانی شاهد افتتاحیه‌ای متفاوت بود.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این افتتاحیه به دلیل افتتاح همزمان دو نمایشگاه «باغ جُست» و «حاشیه»، ارائه ویدئو آرت و چیدمان‌های خاص مرتضی بصراوی و همچنین چاپ مهر قلمکار به جای بریدن روبان نمایشگاه و امضای پارچه‌های قلمکار توسط مهمانان مدعو، متفاوت‌تر از افتتاحیه‌های دیگر بود.

«باغ جست» عنوان نمایشگاهی از پرده‌های قلمکار نقاشی شده از گذشته تاکنون است. این نمایشگاه منتخبی از مجموعه پرده‌های قلمکار از مجموعه شخصی مرتضی بخردی است که برخی از آنها توسط حسن پورصناعی هنرمند قلمکار کشیده شده‌اند و برخی نیز در چند سال قبل توسط سحر موسوی مرقوم و توسط استاد بطلانی قلمکاری شده‌اند.

علاوه بر نمایش این پرده‌های قلمکار قدیمی، نمایشگاه «باغ جست» با ارائه متفاوت این آثار با چیدمان جدیدی از مرتضی بصراوی و نمایش ویدیو آرت تهیه شده توسط رسول کمالی و مرتضی بصراوی به بیان مفاهیم جدید برای مخاطبان پرداخت.

در این مراسم همچنین عرشیا ملتجی نیز با الهام از آثار این نمایشگاه، به تک‌نوازی با کمانچه پرداخت.

مراسم افتتاحیه این رویداد هنری ساعت ۱۸ بعدازظهر روز جمعه ۱۱ تیرماه در فضای باز عمارت سعدی برگزار شد.

تعامل با مجموعه‌داران رویکرد جدید حوزه هنری در نمایشگاه‌ها

در این مراسم آزاده کوفگر مدیر گالری‌ها و خانه نقاشی حوزه هنری اصفهان با اشاره به رویکرد جدید حوزه هنری در تعامل با موزه‌داران و مجموعه‌داران اصفهانی گفت: مجموعه «باغ جست» شامل بیست و پنج پرده قلمکار نقاشی از گالری‌دار پیشکسوت اصفهانی مرتضی بخردی است که در گالری‌های گلستان و بوستان به نمایش درآمده‌اند و مجموعه «حاشیه» شامل ۱۵۰ قالب قلمکار از مجموعه‌دار اصفهانی پارسا پورابراهیم است که در گالری تک اثر یا نقطه به نمایش درآمدند.

وی افزود: امیدوارم با برگزاری این رویداد و چنین حرکت‌هایی، گام‌های مثبت و مؤثری در پیشبرد هنر و فرهنگ اصفهان برداریم. حوزه هنری اصفهان با این رویداد به مدت یک ماه تا ۱۳ مردادماه پذیرای علاقه‌مندان است.

نقاشی قلمکار باید کاربردی شود

در ادامه مرتضی بخردی مجموعه‌دار اصفهانی تصریح کرد: به یاد دارم حدود ۷۰ سال پیش زمانی که ۶ یا ۷ ساله بودم، همزمان با ایام عید که خانه‌تکانی انجام شده بود، پدرم با بقچه‌ای که در آن سه پرده قلمکاری شده بود وارد منزل شد و من با دیدن این پرده‌ها مجذوب هنر و نقاشی آن شدم. یکی از این پرده‌ها به داستان یوسف و زلیخا، دیگر بزم شاه عباس را روایت می‌کرد. این اولین آشنایی من با پرده قلمکار بود.

این گالری‌دار پیشکسوت اصفهانی ادامه داد: چیت‌سازی یا قلمکارسازی یکی از کارهای تاریخی است و چیت‌سازان فتوت‌نامه دارند و پیشینه این هنر به زمان امام علی (ع) بازمی‌گردد.

وی ادامه داد: اغلب پرده‌های قلمکار با موضوعات شاعرانه و عاشقانه، رزم و بزم و طبیعت کار می‌شدند و در خانه‌ها آویخته می‌شدند و به دلیل پدیده مدرنیسم اکنون ما برخی از هنرهای خود را از دست داده‌ایم. قلمکار نقاشی ادامه ندارد، اما هنوز قلمکار وجود دارد.

بخردی با اشاره به برگزاری این نمایشگاه در موزه‌ای در فرانسه گفت: در چهارسال قبل قرار بود با فرانسه خانه‌ای به نام «خانه قلمکار اصفهان» راه‌اندازی شود که متأسفانه نشد و برخی از مجموعه پرده‌های قلمکار به مدت شش ماه در موزه‌ای در سه طبقه در فرانسه به نمایش گذاشته شد و من تنها ایرانی حاضر در افتتاحیه این نمایشگاه بودم.

وی استفاده از هنری مانند نقاشی قلمکار بر روی رومیزی، روتختی، پرده و … را کاربردی کردن این هنر در زمان معاصر دانست و تأکید کرد: با پیشنهاد مجتبی شاه‌مرادی رئیس حوزه هنری اصفهان این نمایشگاه راه‌اندازی شد تا آثار نقاشی قلمکار از مجموعه شخصی من به بازدید عموم در آید و با چیدمان جدید تمایل داشتم تا دید نسل پس از خودم را نیز بر روی این آثار ببینم.

جستجوی باغ‌های ایرانی در پرده‌های قلمکار اصفهان

در ادامه مرتضی بصراوی هنرمند مجسمه‌ساز و نمایشگاه‌گردان «باغ جُست» گفت: عنوان نمایشگاه در حال ساختن ویدئو آرت آن با رسول کمالی به ذهنمان رسید و «باغ جُست» یعنی جست‌وجوی باغ‌های خیال‌انگیز و خلاقانه‌ای که دیگر آنها را در اصفهان نمی‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه رویداد «باغ جُست» شامل سه بخش به هم مرتبط است، افزود: در این مجموعه نمایشگاه «باغ جُست» شامل پرده‌های قلمکار نقاشی شده با چیدمان جدید، نمایشگاه «حاشیه» شامل مهرهای قلمکار و ویدیو آرت «باغ جُست» ارائه شده‌اند.

در پایان این مراسم تابلوی این نمایشگاه توسط اساتید هنرمند استاد بطلانی، استاد جزینی، استاد ارفع، بخردی، بصراوی و مجتبی شاه‌مرادی رئیس حوزه هنری اصفهان، مهدی تمیزی معاون فرهنگی هنری سازمان فرهنگی شهرداری و… امضاء شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند