رونمایی پوستر جشنواره طنز «از سربازی بگو» با حضور سرباز بابلی در قزوین

03:180

به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، روز چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ماه در مراسمی با حضور محمدرضا امامقلی رئیس حوزه هنری استان قزوین و محمدحسن کریمی سرباز بابلی که نواختن سیلی بازپرس در استان مازندران بر صورت وی خبرساز شده بود، از پوستر جشنواره طنز « از سربازی بگو» رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در آذرماه سال گذشته ماجرای بدرفتاری و کتک زدن یک سرباز وظیفه در بابل و در دادگستری این شهرستان خبرساز شد.

ماجرا از این قرار بود که یکی از بازپرس‌های دادگستری بابل هنگام حضور در محل کارش از در ورودی مخصوص ارباب رجوع وارد شده و به دلیل زدن ماسک و طبق رویه مرسوم، سرباز وظیفه‌شناسی از وی درخواست کارت شناسایی کرده و قصد بازرسی بدنی وی را می‌کند که بازپرس ناراحت شده و سرباز را با سیلی و زدن دستبند تنبیه می‌کند.

این موضوع بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت و پس از تکذیب و تأییدهای بسیار، بالاخره توسط امیر دریادار دوم غلامرضا رحیمی‌پور، رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح تأیید شد.

دریادار رحیمی‌پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در مورد این ماجرا گفته بود: با مشخص شدن ابعاد جدیدی از این موضوع برای حفظ و صیانت از حقوق این سرباز دستوراتی صادر شد و سرانجام با دفاعی که مسئولان دادگستری و نیروی انتظامی از سرباز حسن کریمی داشتند، بازپرس یادشده ضمن اعتراف به خطای خود از این سرباز دلجویی و عذرخواهی کرد.

حوزه هنری استان قزوین روز چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ماه سال جاری به بهانه این رویداد، از محمدحسن کریمی سربازی که حقوق شهروندی وی زیر سؤال رفته بود دعوت کرد تا میهمان حوزه هنری استان قزوین باشد و از پوستر جشنواره طنزی که به همین بهانه قرار است در قزوین برپا شود رونمایی کند.

محمدحسن کریمی در جمع خبرنگاران قزوین با تشریح حادثه رخ داده در حین انجام وظیفه و سیلی خوردنش از بازپرس بابلی، نحوه حمایت نیروی انتظامی و دادگستری استان مازندران از خود را که در نهایت به عذرخواهی این بازپرس خطاکار منجر شده بود بازگو کرد.

جشنواره طنز «از سربازی بگو» در بخش‌های شعر، داستان مینیمال، با موضوع حقوق سربازان، سرباز اجباری، فضای پادگان و اصلاح سربازی در قزوین برگزار می‌شود که به برگزیدگان جوایز نقدی اهدا خواهد شد.

مراسم اختتامیه این جشنواره با انتخاب نفرات برتر در ۲۰ خردادماه برگزار می‌شود.

رئیس حوزه هنری استان قزوین در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره طنز «از سربازی بگو» گفت: مسئله سربازی با توجه به دربرگیری قشر کثیری از جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ جشنواره «از سربازی بگو» در قالب طنز به دنبال مرور خاطرات تلخ و شیرین جوانان به مقوله سربازی است. در این جشنواره وقایع وابسته به این دوران را مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد که در دو بخش شعر و داستان مینیمال با موضوعات؛ خاطرات سربازی، حقوق سربازان، فضای پادگان، اصلاح سربازی و… برگزار خواهد شد.

وی اظهار کرد: سربازان حافظان ایران، اسلام و نظام ما هستند و خوشبختانه سردار سرتیپ «ابوالفضل شکارچی» سخنگوی ارشد نیروهای مسلح کشور در نشست اخیرشان با خبرنگاران به زیبایی عنوان کرد: «کسی که به سرباز سیلی بزند به نیرو‌های مسلح و امنیت کشور سیلی زده است.»

محمدرضا امامقلی به ویژگی هنر و مطالبات اجتماعی آن پرداخت و گفت: یکی از مهم‌ترین رسالت‌های هنر، پیگیری مطالبات مردمی و بررسی آسیب‌های اجتماعی است. در واقع هنر حتماً می‌تواند در رفع آسیب‌های موجود و پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی کارآمد باشد.

گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به آدرس ثبت نام جشنواره طنز از سربازی بگو ارسال کنند. به نفرات اول تا سوم هر بخش و همچنین به یک نفر برگزیده جوان در هر بخش جوایزی نقدی همراه با هدایای طنزانه! اهدا خواهد شد. مهلت ارسال آثار تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ است. اختتامیه این جشنواره ۲۰ خردادماه سال جاری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند