رونمایی از ۴ عنوان دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان

03:070

به همت حوزه هنری استان کردستان ۴ عنوان جدید دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان با محورهای سینما، معماری ، عرفان و موسیقی در کردستان شنبه ۲۱ اسفند ماه۱۴۰۰ در سنندج رونمایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در نشست خبری، با اشاره به کار تدوین دانشنامه فرهنگ، هنر و  تمدن کردستان از خرداد ماه سال ۹۵ توسط حوزه هنری استان گفت: در فاز نخست ۴ عنوان از این دانشنامه در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ با حضور مسئولین کشوری و استانی، هنرمندان و پژوهشگران استان در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج رونمایی شد. همزمان با رونمایی صورت گرفته دبیرخانه دائمی دانشنامه با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و هنرمندان و پژوهشگران شناخته شده استانی نیز آغاز به کار کرد و به صورت جدی در قالب جلسات منظم بررسی عناوین و پروپوزال های ارائه شده را در دستور کار قرار داد.

وی اظهار کرد: متأسفانه بدلیل شرایط کرونایی و محدودیت های ناشی از آن مدتی کارها به تعویق افتاد که در نهایت با تلاش های صورت گرفته از مجموع ۹ طرح در دست اقدام ۴ عنوان با عناوین کردستان و سینما اثر دکتر جلال نصیری هانیس، کردستان و عرفان اثر دکتر بهروز خیریه، کردستان و موسیقی با محوریت سازشناسی اثر محمد میرزایی، کردستان و معماری اثر دکتر صلاح ویسی نهایی و پس از مراحل مختلف چاپ، شنبه در مراسمی رونمایی و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

رئیس دانشنامه فرهنگ، هنر وتمدن کردستان ضمن پراهمیت دانستن دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان برای نسل های آتی بیان کرد: میراث فرهنگی مناطق بومی ایران، ثروت ملی جامعه ایرانی و منبع بسیار غنی برای پژوهش های جامعه شناختی، مردم شناسی، تاریخی و زبانشناسی  است. ضرورت شناخت پیشینه تمدن و فرهنگ  استان، که متاسفانه به علت عدم برخورد جدی با آن،  در معرض فراموشی  است و تلاش برای گردآوری و طبقه بندی اسناد در باره میراث فرهنگی و طبیعی، و نیز  معرفی همگانی چهره فرهنگی کردستان به عنوان پشتوانه توانمندی برای توسعه اقتصادی منطقه، در کنار شناخت راهکارها و رمز و راز تلاش پیشینیان و ارائه آن به زبان امروزی، از جمله نکاتی است که کمتر به شکلی  علمی و جامع مورد توجه قرار گرفته است .

وی گفت: در کتاب کردستان و سینما نویسنده کتاب در یک پژوهش و انجام مصاحبه های متعدد تاریخچه ای کامل از سینما و زندگی نامه فیلمسازان استان کردستان  را تا پایان نیمه اول سال ۱۴۰۰ به رشته تحریر در آورده است و یک منبع کامل و قابل اطمینان را  برای اهالی فرهنگ وهنر و پژوهشگران این عرصه جمع آوری کرده است.

مرادی در خصوص کتاب سینما و موسیقی نیز گفت: مؤلف این اثر با محوریت سازشناسی با بررسی کامل منابع مختلف و پژوهش های میدانی و کتابخانه ای ، دیدار با هنرمندان پیشکسوت استان تاریخچه ای بسیار پراهمیت از سازهای مناطق کردنشین و به ویژه استان کردستان را در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

وی با اشاره به جایگاه عرفان در کردستان و طریقت های نقشبندیه و قادریه در خصوص کتاب «کردستان و عرفان» نیز گفت: این کتاب از مهمترین کتاب هایی است که به صورت ویژه به بررسی عرفان در کردستان پرداخته است و با نثری ساده و روان به معرفی تاریخچه عرفان، طریقت ها و موضوعات مرتبط با آن پرداخته است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان ادامه داد: در کتاب کردستان و معماری نیز خواننده با انواع شیوه های معماری در کردستان و تأثیراتی که تمدن های مختلف بر آن گذاشته است آشنا شده و به صورت تخصصی انواع سبک های معماری در کردستان و ویژگی های آن تشریح شده است.

وی ضمن دعوت از عموم مردم برای حضور در این آیین رونمایی که شنبه ۲۱ اسفند ماه ساعت ۱۶:۳۰ در محل سالن شماره ۱ پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار می شود تأکید کرد: توجه به تولید آثار هنری از محورهای اصلی و جدی برنامه های حوزه هنری است و چندین اثر دیگر در قالب های آلبوم موسیقی، پژوهش موسیقی، کتاب شعر و داستان در کنار عناوین دیگری از دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن در مراحل نهایی تولید قرار گرفته است و ان شاء ا… سال ۱۴۰۱ سالی بسیار پربار در عرصه تولیدات هنری را شاهد خواهیم بود.

همچنین، پیش از این و در مرحله اول پروژه دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن ۴ عنوان کردستان و شرق شناسان اثر دکترکامبیز کریمی، کردستان و مشاهیر – (سنجرخان ) دکتر اسماعیل احمدی، کردستان و ادب حماسی اثر دکتر هادی یوسفی و کردستان و ادبیات عامه اثر دکتر جمال احمدی رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند