رونمایی از ۳ عنوان کتاب در چهارمحال و بختیاری

05:000

آیین رونمایی از سه عنوان کتاب و عصر خاطره انقلاب اسلامی از سوی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در آیینی که با حضور جمعی از مسئولان استانی و فعالان انقلابی در شهرکرد برگزار شد، کتاب‌ ۲ جلدی «تاریخ انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری» و کتاب‌های «انقلاب اسلامی به روایت زنان چهارمحال و بختیاری» و «تاریخ شفاهی شهدای شاخص انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری» رونمایی شد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری در آیین رونمایی از سه عنوان کتاب و عصر خاطره انقلاب اسلامی گفت: امید است کتاب‌های به چاپ رسیده توسط حوزه هنری در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی در استان سرآغازی‌ برای تدوین و تألیف آثار بیشتر در این حوزه باشند و برنامه‌ریزی خواهد شد تا برای انسجام‌بخشی و بالابردن کیفیت آثار به زودی جلسات نقد و بررسی کتاب‌های منتشر شده نیز برگزار شود.

حجت‌الله شیروانی افزود: اگر چه به دلیل فقدان نقد آثار در خصوص تاریخ انقلاب در چهارمحال و بختیاری، تدوین کتاب در این زمینه با سختی‌های بسیاری همراه شد، اما امروز کتابی‌ ۲ جلدی با بیش از یک‌هزار صفحه و با ارائه مستندات دقیق و معتبر چاپ و به علاقه‌مندان تقدیم می‌شود.

وی پرهیز از زیاده‌گویی و تألیف آثار با نگرشی صحیح به دور از تعصبات قومیتی‌ و سیاسی ناروا که آسیب جدی در امر تاریخ‌نگاری است را از نکات برجسته کتاب‌های تألیف شده در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی در استان دانست و تصریح کرد: این آثار، اسنادی ماندگارند که نقش و سهم مردم چهارمحال و بختیاری در شکل‌گیری انقلاب اسلامی را نمایان می‌سازند.

قاسم فتاحی‌نافچی مؤلف کتاب «تاریخ انقلاب اسلامی در چهارمحال‌ و بختیاری» گفت: این اثر دو جلدی که با حمایت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان به چاپ رسیده، حاصل حدود پنچ سال پژوهش و واکاوی موضوع مورد مطالعه است و تلاش دارد تا به شیوه توصیفی – تحلیلی، روند شکل‌گیری و وقوع انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری را بررسی کند.

فتاحی اظهار داشت: این کتاب تازه‌ترین اثری است که در حوزه مطالعات تاریخ انقلاب اسلامی توسط انتشارات سوره مهر در تهران به چاپ رسیده است و هدف این پژوهش، ارائه یک تحلیل توصیفی از نقش مردم چهارمحال‌ و بختیاری در انقلاب اسلامی بر مبنای زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و تاریخی است.

دومین کتاب رونمایی شده در این برنامه کتابی بود که توسط مریم نیکوزاده و داراب ظفریان تألیف شده است. نویسنده کتاب «تاریخ شفاهی شهدای شاخص چهارمحال و بختیاری در انقلاب اسلامی» با اشاره به اینکه در این کتاب به بررسی زندگی‌نامه و فعالیت‌های علی‌محمد مرادی، قربانعلی داوودی و سید عباس صالحی از شهدای استان در دوران انقلاب پرداخته شده است، افزود: برای شناخت تأثیرات استان در جریان انقلاب اسلامی باید مطالعات‌ جامع‌تری انجام شود.

مریم نیکوزاده ثبت تاریخ و انتقال آن به نسل آینده را ضروری دانست و افزود: بسیاری از اتفاقات همچون پخش اعلامیه‌ها، جلسات مخفیانه و اقدامات ساواک که در دوران شکل‌گیری انقلاب در استان رخ داده است، همچنان بازگو نشده است و در برخی موارد غیرقابل تصور است که برای نسل جوان جذابیت‌های خاصی دارد.

دکتر داراب ظفریان دیگر مؤلف کتاب تاریخ شفاهی شهدای شاخص چهارمحال و بختیاری در انقلاب اسلامی و تاریخ انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری نیز با بیان اینکه سرعت بخشیدن به این‌گونه مطالعات ضروری است، گفت: برای تدوین رویدادها در تاریخ انقلاب نیاز به بررسی خاطرات افراد و شخصیت های مؤثر در آن دوران است و این افراد گنجینه‌هایی محسوب می‌شوند که ممکن است با گذر زمان، امکان استفاده از این گنجینه‌های تاریخی از دست برود.

سیده آزیتا رضوی، نویسنده کتاب «انقلاب اسلامی به روایت زنان چهارمحال و بختیاری» نیز گفت: مبارزه برای حفظ ارزش‌های اسلامی بخش عمده فعالیت زنان استان در دوران انقلاب را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه زنان انقلابی استان در اجتماعاتی‌ که علیه نظام شاهنشاهی برگزار می‌شد حضور چشمگیری داشتند و هم‌پای مردان به سخنرانی، قرائت بیانیه‌ها و مقالات پرداخته‌اند، افزود: زوایای پنهان بسیاری از فعالیت بانوان چهارمحال و بختیاری در آن دوران باقی مانده است؛ چرا که با گذشت چهار دهه از انقلاب، عده‌ای از افراد جزئیات خاطرات خود را فراموش کرده و یا از دنیا رفته‌اند.

گفتنی است، در این آیین رونمایی از سه عنوان کتاب عصر خاطره انقلاب نیز برگزار شد و شکرالله چراغیان، زهرا عطایی و حاج علی رضایی از فعالان انقلاب اسلامی در استان خاطرات خود از آن دوران را بیان کردند.

علاقه‌مندان برای تهیه این آثار می‌توانند به آدرس شهرکرد، خیابان شریعتی، کوچه ۵۲ حوزه هنری انقلاب اسلامی مراجعه کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند