رونمایی از کتاب «مساجد تاریخی همدان»

01:410

کتاب «مساجد تاریخی همدان» بررسی مسجدهای دارالمؤمنین همدان، تألیف زهرا پورشعبانیان به عنوان بیست‌وپنجمین اثر مکتوب دانشنامه همدان رونمایی شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، رئیس حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه در مجموع ۱۸۶ مسجد در طی دوران اسلامی و به خصوص دوران معاصر در بافت شهری همدان ساخته شده، گفت: در این کتاب بر اساس مدارک و گزارش‌های موجود باستان‌شناختی، ۲۰ مسجد تاریخی که اصالت تاریخی خود را تا حدی حفظ کرده‌اند مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته‌اند.

سیدمحمدباقر حسینی، پژوهش این کتاب را دارای دو هدف اساسی دانست و افزود: بررسی مساجد به عنوان مهم‌ترین ساختار معماری در فرهنگ تفکر اسلامی و همچنین بررسی تاریخ تحولات سازه‌ای در مساجد همدان اعم از مسائل طبیعی و انسانی مورد توجه و پژوهش قرار گرفته است.

مدیر دانشنامه همدان کتاب «مساجد تاریخی همدان» را در سه فصل اعلام کرد و گفت: هدف فصل اول بررسی جغرافیای تاریخی و شهری همدان در طول تاریخ است؛ فصل دوم به اصول طراحی مساجد متناسب با اقلیم در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌های مرتفع پرداخته و فصل سوم شامل تحلیل ساختار معماری مساجد تاریخی شهر همدان و بررسی تحولات آنها در طول تاریخ است.

وی با بیان اینکه مسجد جامع همدان نقش محوری در معماری اسلامی شهر همدان داشته است، گفت: در انتهای کتاب، فهرستی از مساجد تاریخی همدان آورده شده است.

مدیر مرکز همدان‌شناسی استان با بیان اینکه کتاب «مساجد تاریخی همدان» در ۳۸۲ صفحه با تصاویری رنگی از مساجد همدان از سوی حوزه هنری استان همدان به چاپ رسیده است، تصریح کرد: عکس‌های مساجد همدان در کتاب توسط نویسنده کتاب و مجید امدادی گرفته شده و تصویر روی جلد نیز اثر مهدی پرستار شهری است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند