رونمایی از کتاب «سرودهای بی‌تکرار» خاطرات شاعران انقلابی کردستان

05:180

از کتاب «سرودهای بی‌تکرار» خاطرات شاعران انقلابی استان کردستان به قلم «شیلان اویهنگی» و دیگر تولیدات حوزه هنری کردستان با موضوع حاج قاسم سلیمانی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنر، شامگاه یکشنبه ۱۴ دی‌ماه و همزمان با برگزاری عصر شعر «مرد میدان» که به مناسبت سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، به صورت آنلاین و در حضور حجت‌الاسلام پورذهبی نماینده ولی فقیه در استان کردستان، فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان و جمعی از فرماندهان نظامی، مدیران و هنرمندان برگزار شد، تعدادی از شاعران استان و کشور به قرائت شعر با موضوع حاج قاسم سلیمانی پرداختند.

در این مراسم شاعران مهدی صفی‌یاری از تهران، علی احسان فریدونی از بیجار، محمدتقی عزیزیان از خرم آباد، حجت‌الاسلام محمد سادات، مسعود مطهری و برزو دورویی از سنندج، سروده‌های خود را در وصف حاج قاسم سلیمانی قرائت کردند.

حجت‌الاسلام پورذهبی در بخشی از این مراسم با تمجید از برگزارکنندگان این مراسم به اهمیت ادبیات و شعر اشاره کرد و گفت: قریحه سرودن شعر یک لطف خداوندی است که باید به بهترین شکل از آن بهره جست.

وی شعر را به چند دسته تقسم کرد و گفت: عده‌ای این ذوق و قریحه را در موضوعاتی پیش پا افتاده خرج می‌کنند که مانایی خاصی را ندارد و عده‌ای از شاعران با سرودن اشعار حماسی و معنوی همچون حافظ، سعدی، فردوسی، ابوالسعید ابوالخیر و… اشعار ماندگاری را از خود برجا گذاشتند.

نماینده ولی فقیه در ادامه با اشاره به محافل ادبی در محضر رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) خصوصاً در ایام ماه مبارک رمضان به توجه ویژه رهبر انقلاب به سروده‌هایی با بار معنایی ارزشمند اشاره کرد و گفت: توصیه‌های ایشان در این جلسات به شاعران بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به ۷ خصوصیت ویژه شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: حضور مداوم در عرصه جهاد، بصیرت، توجه ویژه به اخلاقیات، روحیه سلحشوری و جنگندگی، عشق به وطن و آبادانی، نبوغ نظامی، فرامرزی بودن می‌تواند موضوع اشعار و سروده‌های شاعران شود.

امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان نیز در این عصر شعر به تولیدات حوزه هنری با موضوع شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: در کنار مشارکت در این برنامه، تولید نماهنگ «یل میدان» با شعری از دکتر غلامرضا کافی و موسیقی محمد امامی و موشن‌گرافی بازخوانی حضور حاج قاسم سلیمانی در اربیل به درخواست مسعود بارزانی و جلوگیری از سقوط این شهر به دست داعش است که در این عصر شعر به همراه کتاب ارزنده «سرودهای بی‌تکرار» نوشته «شیلان اویهنگی» با موضوع خاطرات شاعران انقلابی استان کردستان ‌رونمایی به‌عمل آمد.

وی افزود: تولید پرفورمنس نمایشی «کهنه سرباز» به طراحی و کارگردانی یونس صحرارو در قروه، تولید ۲۵ اثر کارتون و کاریکاتور از ۱۵ هنرمند کارتونیست عضو خانه کارتون وکاریکاتور حوزه هنری با موضوع «تروریسم دولتی»، مشارکت در ساخت مستند «فرمانده» به کارگردانی مهرداد یوسفی، تولید تابلوهای نقاشی و مینیاتوری با موضوع شهید سلیمانی، از دیگر برنامه‌هایی است که توسط حوزه هنری انجام شده است.

در ادامه برنامه شیلان اویهنگی نویسنده کتاب «سرودهای بی‌تکرار» در سخنانی با قدردانی از حمایت‌های رئیس حوزه هنری استان کردستان، از تولید این کتاب و دیگر برنامه‌ها گفت: «سرودهای بی‌تکرار» حاصل ۵۰ ساعت مصاحبه با ۱۵ شاعر کردستانی است که در موضوع ادبیات پایداری اشعاری را سروده‌اند.

وی گفت: در بخش دیگری از کتاب به معرفی شاعران درگذشته همچون گلشن کردستانی، ابراهیم ستوده، شاهرخ اورامی و … در جهت معرفی این شاعران به نسل‌های آینده پرداخته شده است.

اویهنگی ادامه داد: در بخش اول کتاب برای اولین بار به موضوع ادبیات پایداری در کردستان در قالب یک پژوهش علمی پرداخته شده است که در مجموع می‌تواند یک منبع ارزشمند در اختیار پژوهشگران این حوزه قرار گیرد.

وی به مشکلات ادبیات پایداری اشاره کرد و گفت: عدم دقت در بحث کمیت و کیفیت آثار با موضوع ادبیات پایداری، سبب شده تا شاهد چاپ آثاری ضعیف در حوزه ادبیات پایداری باشیم که لازم است متولیان برای رفع این معضل چاره‌اندیشی کنند.

تجلیل از مدیران مشارکت کننده در این مراسم، شاعران و نویسنده کتاب «سرودهای بی‌تکرار» با رونمایی از این اثر، پایان بخش برنامه‌ای بود که با مشارکت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، حوزه هنری، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، معاونت فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان، سپاه ناحیه مقاومت شهرستان سنندج، و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل دفتر نماینده ولی فقیه برگزار شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند